Buntownicy

Kreatywni liderzy zmieniają świat

Buntownicy
Ocena książki: 4.3 (12 głosów)

Buntownicy to osoby, które negują pewne idee, obecny stan rzeczy. Mogą oni przeciwstawiać się władzy lub otaczającemu ich światu. Bez takich osób wiele historycznych, przełomowych wydarzeń nie miałoby miejsca. Czasem zdarza im się mylić, lecz nieraz ich stanowczość i upór jest siłą napędową zmian i wielkich odkryć. Właśnie o takich osobach pisze Adam Grant.

Okulary warte miliard

Książka Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat to pozycja, którą powinien przeczytać każdy, kto ma swoją firmę. Dzięki kilku opowieściom w niej zawartych możemy dowiedzieć się, jak upór jednej lub kilku osób zmienił postrzeganie różnych biznesowych kwestii. Zacznijmy jednak od początku. Kim jest Adam Grant?

To człowiek, który – według rankingu Thinkers50 – jest jednym z dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych myślicieli w dziedzinie zarządzania na świecie. Autor posiada niesamowitą wiedzę, która pochodzi nie tylko z pozycji książkowych, ale także z jego życiowego, prywatnego i zawodowego doświadczenia. Jeśli ta rekomendacja to za mało, to może warto jeszcze dodać, że po lekturze tej książki dostaniemy niezłego kopa, który zmotywuje nas do działania. Dzięki niej łatwiej uwierzyć w siebie i własne możliwości, może się bowiem okazać, że nasz pomysł, wyśmiewany przez bliskich i znajomych, jest właśnie tym, który zmieni nasze życie. To nie jest książka o rozwoju personalnym (i bardzo dobrze), to opowieść o stawianiu pierwszych kroków na nowej ścieżce pełnej możliwości.

Warby Parker to firma, która została założona przez dwóch młodych chłopaków. Ich celem była sprzedaż okularów, ekskluzywnych, ale w dobrej cenie. Chcieli postawić na sieć i możliwości, jakie daje Internet. Znajomi śmiali się z nich, rodzina wybijała im z głowy ten pomysł. Zaczęli w 2010 roku, chcieli sprzedawać 1-2 pary dziennie. Okazało się, że wszystko zagrało jak należy, a w 2015 roku „Fast Company” umieściło ich firmę na liście najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw. Byli na pierwszej pozycji, przed takimi gigantami, jak Google, Nike, czy Apple. Ci, którzy odmówili im finansowania na początku działalności, plują sobie w brodę, gdyż wartość tej marki przekroczyła miliard dolarów. Dwóch chłopaków, idea i pójście pod wiatr, to wszystko.

Na sukces ma wpływ wiele elementów, między innymi minimalizowanie ryzyka, jakie towarzyszy otwieraniu biznesów. Tak właśnie zrobiła Sara Blakely, która chciała zacząć sprzedawać swoje rajstopy, jednak – aby móc zainwestować i czuć się bezpiecznie – przez dwa kolejne lata pracowała w firmie, która zajmowała się kserokopiarkami. Dopiero gdy zebrała odpowiednią sumę, powiedziała „dość!” Uruchomiła własną firmę, którą nazwała Spanx i szybko stała się najmłodszą na świecie miliarderką.

Inny wpływ na sukces ma postrzeganie biznesu przez partnerów i inwestorów. Jak pokazują badania, fakt, że danym biznesem kierują dwie osoby, pełniące równorzędne funkcje dyrektorów generalnych, wywołuje pozytywne reakcje rynku oraz podnosi jej wartość w oczach klientów.

Buntownicy?

Ekonomiści odkryli, że przedsiębiorcy, którym się powiodło, jako nastolatkom prawie trzy razy częściej niż ich rówieśnicy łamali obowiązujące reguły i postępowali w sposób niedozwolony. Badania przeprowadzone w kilku miejscach na świecie, między innymi w USA i Szwecji, pokazały, że ci, którzy mieli w przyszłości zostać odnoszącymi sukcesy biznesmenami, w wieku nastoletnim często mieli problemy z rodzicami, którym nie okazywali bezwzględnego posłuszeństwa, wracali do domu później, niż im kazano, wagarowali, dokonywali drobnych kradzieży sklepowych, uprawiali hazard, pili alkohol i palili marihuanę. Co z tego wynika? Tak naprawdę tyle, że każdy z nas ma szansę na sukces!

Ludzka zawiść

Wiele produktów jest testowanych na grupach fokusowych, na audiencji, która decyduje o „życiu” dzieła, maszyny, produktu. Tak było z serialem „Seinfeld”, którego początki były bardzo trudne. Dlaczego? Jeden z ankietowanych powiedział o pilotowym „testowym odcinku”, wyemitowanym w zamkniętym studio: „Przecież ten gość to jakiś kompletny nieudacznik, kto by chciał oglądać kogoś takiego?”. Stacje urywały głowę temu dziełu, nikt go nie chciał, jeden z twórców i scenarzystów chciał nawet zrezygnować z projektu. Całe szczęście tak się nie stało, ponieważ show, który przez następną dekadę współtworzył, znajdował się stale na samym szczycie listy programów o największej oglądalności, sporządzanej przez agencję ratingową Nielsen oraz zarobił ponad miliard dolarów.

Badania pokazują, że lubimy „zawyżać” naszą ocenę i „obniżać” oceny innych. Ankiety, ratingi i inne fokusy nie są zawsze wyznacznikiem tego, jak jest naprawdę. Dlatego sukces powinien być wyznaczany przez więcej czynników, niż tylko przez ocenę kilku osób zamkniętych w studio.

Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat to książka o pomysłach, badaniach, relacjach pomiędzy ludźmi. To także pozycja pokazująca, jak wiele okoliczności ma wpływ na to, jak działa nasz biznes i czy odniesie on sukces. Jednym z takich czynników jest na pewno upór i usilne dążenie do celu. Czasami trzeba bowiem iść pod wiatr, aby zdobyć coś, czego pragniemy.

Sprawdź, gdzie kupić "Buntownicy"

Dodaj BUY.BOX do swojej strony
Dodaj BUY.BOX do swojej strony

Newsletter

Ludzie czytający książki biznesowe osiągają znacznie większe sukcesy niż pozostała część społeczeństwa. Jak podaje Thomas Corley w swojej książce Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals aż 86% ludzi odnoszących sukces czyta każdego dnia po 30 minut i to przede wszystkim książki rozwijające ich wiedzę.

Dzięki naszemu newsletterowi nie przegapisz wartościowych książek, które pomogą Ci odnieść sukces.

Nie martw się, nie wysyłamy spamu i nie sprzedajemy danych firmom trzecim. W każdej chwili możesz się wypisać.

Kursy walut

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-01-19
USD 3,3994 -0,33%
EUR 4,1750 +0,21%
CHF 3,5576 +0,30%
GBP 4,7301 +0,18%
Wspierane przez Money.pl

Indeksy GPW

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-01-19 18:59
WIG 66897.08 +0,28%
WIG20 2601.82 +0,41%
mWIG40 5024.2 -0,00%
sWIG80 15038.42 +0,03%
Wspierane przez Money.pl

Dołącz do dyskusji

© 2017 Simply4net Sp. z o.o.