Lean management po polsku

O dobrych i złych praktykach

Lean management po polsku
Ocena książki: 4 (2 głosów)

Tomasz Król w książce Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach pokazuje, że w naszym kraju zarządzanie przy pomocy strategii lean jest znane, ale cały czas mamy do czynienia z pewnym schematem myślenia. Można nazwać go schematem pudełkowym, kadra zarządzająca dzieli się bowiem na tą, która już wyszła z pudełka i na tą, która nadal w nim siedzi. Jeśli nie wystawimy swojego nosa poza cztery ściany naszego kartonu, nic się nie zmieni, ba, nawet jeśli go wystawimy, a nie zmienimy swojego myślenia, to nadal będziemy na tym samym etapie, tyle, że wyjdziemy z pudła.

Problemem jest nie strategia, ale ludzie

Król nie chce kategoryzować, ale czytając jego książkę, mamy wrażenie, że w wielu przypadkach kolejne zmiany wdrażane w firmach, przekształcenia, które nazywane są lean management, six sigma, albo kaizen po pewnym czasie są eliminowane, bo z jakiegoś powodu się nie udają. Trochę w tym winy ludzi, a dokładnie ludzkiej mentalności. Nawet w dobrze zorganizowanych firmach o wysokiej kulturze organizacji zdarzają się zmiany, których nie da się wdrożyć. Wszystkie powody takiego stanu rzeczy autor zebrał w swojej książce. Powodów jest 11 i pół.

My chcemy – wy musicie?

Ile razy słyszeliście managera lub dyrektora, który podczas spotkania przyznał się do winy i własnej niemocy? No właśnie – pewnie na palcach jednej ręki można zliczyć takie sytuacje. Podobnie jest z działaniami, które mają na celu dokonanie zmiany w firmie. Król pisze, że wiele jego spotkań z takimi osobami wyglądało podobnie: „My nie potrzebujemy przeglądu. Wiemy, co nam dolega. Proszę przeszkolić pracowników, bo my nie mamy czasu… I żeby naszych zasobów specjalnie nie angażować… Przyślijcie tylu konsultantów, ilu trzeba. I proszę przywieźć następnym razem szczegółowy plan wdrożenia…”.

No właśnie – jaki plan? Bez konkretnej analizy problemu nie można znaleźć jego rozwiązania. Wdrożenie, niezależnie jakie ono będzie, wymaga badania. To jak z wizytą u lekarza – aby dowiedzieć się, co nam dolega, musimy przeprowadzić badania, odpowiedzieć na pytania doktorów itd. Poza tym pewne zdarzenia są jak wirusy, w zespole może chorować jedna osoba, ale wystarczy chwila, by przeniknął on całą ekipę. Pojawią się też tacy, którzy w ogóle nie będą wspierać zmiany, bo nie będzie ona zbieżna z ich interesami lub może ona zagrozić ich pozycji.

Król podaje świetne przykłady myślenia menadżerskiego, które jest najgorszym z możliwych i przez jakie nie ma sukcesów. Pokazuje ich brak zrozumienia tego, że pracownik to osoba, a proces, zwłaszcza produkcyjny, w dużej mierze polega na ludziach. Im ludzie mądrzejsi i sprytniejsi, tym lepiej dla właściciela. Niestety, większość znanych mu właścicieli firm oczekuje, że ich podwładni będą głupsi od nich i że w ten sposób zbudują oni swój autorytet. Autor nie boi się on też ujawnić drugiej strony medalu, tych krnąbrnych, zadufanych pracowników, którzy oczekują wynagrodzenia za brak pracy lub nieodpowiednią pracę.

W Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach znajdziemy przykłady wdrożeń i zmian, które się udały i tych, które nie miały szansy na powodzenie, chociaż od początku wszystko wydawało się być na dobrej drodze. Każdy przykład rozpisany został dość obszernie i chociaż nie zawsze autor podaje wszystkie informacje dotyczące firm, co jest oczywiste ze względu na poufność danych, to jednak wiedza ta jest na tyle obszerna, że daje szeroki obraz wszystkich „kejsów”. Mamy tu przykłady z wielu branż: spożywczej, górniczej, przemysłowej. Zarządzanie lean w każdej z nich nie skupiało się na technologii, ale na usprawnieniu procesów, które w przedziałach długookresowych generowały dodatkowe oszczędności.

Lean management po polsku. O dobrych i złych praktykach jest książką o zarządzaniu, napisaną lekko, obrazowo i przede wszystkim w taki sposób, że można ją bardzo szybko przyswoić i zapoznać się z najczęstszymi błędami w zarządzaniu. Lektura ta pozwala popatrzeć na duże projekty z jeszcze większym dystansem, a przy okazji daje możliwość zweryfikowania naszych własnych zachowań, które czasem odbiegają od znanych z lean menagement.

Sprawdź, gdzie kupić "Lean management po polsku"

Dodaj BUY.BOX do swojej strony
Dodaj BUY.BOX do swojej strony

Newsletter

Ludzie czytający książki biznesowe osiągają znacznie większe sukcesy niż pozostała część społeczeństwa. Jak podaje Thomas Corley w swojej książce Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals aż 86% ludzi odnoszących sukces czyta każdego dnia po 30 minut i to przede wszystkim książki rozwijające ich wiedzę.

Dzięki naszemu newsletterowi nie przegapisz wartościowych książek, które pomogą Ci odnieść sukces.

Nie martw się, nie wysyłamy spamu i nie sprzedajemy danych firmom trzecim. W każdej chwili możesz się wypisać.

Kursy walut

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-01-19
USD 3,3994 -0,33%
EUR 4,1750 +0,21%
CHF 3,5576 +0,30%
GBP 4,7301 +0,18%
Wspierane przez Money.pl

Indeksy GPW

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-01-19 18:59
WIG 66897.08 +0,28%
WIG20 2601.82 +0,41%
mWIG40 5024.2 -0,00%
sWIG80 15038.42 +0,03%
Wspierane przez Money.pl

Dołącz do dyskusji

© 2017 Simply4net Sp. z o.o.