Narodziny firmy rodzinnej

Jak mądrze zaplanować sukcesję i przekazać biznes następcom

Narodziny firmy rodzinnej
Ocena książki: 4.6 (7 głosów)

Biznes rodzinny może mieć wiele twarzy. Dla jednych to Kowalski, który wraz z synem sprzedaje pomidory na małym straganie, dla innych zaś duża, przekazywana z pokolenia na pokolenie cukiernia. Każdy rodzaj familijnego biznesu jest inny, każdy napotyka różne przeszkody i ma inne problemy. O tym, jak sobie poradzić z najważniejszymi z nich oraz jak przekazać firmę młodszemu pokoleniu, traktuje wydana przez Instytut Biznesu Rodzinnego książka Narodziny Firmy Rodzinnej. Jak mądrze zaplanować sukcesję i przekazać biznes następcom.

Rodzina Kaczmarków – Nowaków

Narodziny Firmy Rodzinnej. Jak mądrze zaplanować sukcesję i przekazać biznes następcom łatwiej nazwać kompendium wiedzy niż książką. To ponad 400 stron niesamowicie dobrze napisanej opowieści o budowaniu rodzinnego biznesu. Wszystko zaś poparte zostało odpowiednimi wykresami, tabelami i grafikami. To właśnie rodzina Kaczmarków – Nowaków prowadzi czytelnika przez różne etapy rozwoju biznesu. Od samego początku autorzy, zespół pod kierownictwem dr Adrianny Lewandowskiej, stara się jasno wyjaśnić, jakie są plusy posiadania firmy rodzinnej i jakie zagrożenia mogą spotkać tego typu biznesy. Pierwsze strony są wprowadzeniem, zapoznaniem z historią Lucy Kaczmarek i jej rodziców, przedstawieniem, w jaki sposób mały sklepik przeobraził się w sieć, a potem markę, która posiadała delikatesy w wielu polskich miastach. Wraz z rodziną dochodzimy do 2015 roku, kiedy to Lucyna w wieku 68 lat postanawia wycofać się z biznesu i przekazać go młodszym członkom rodziny. Tak oto zostajemy postawieni przed punktem wyjścia, czyli przed rozdziałem, który pozwoli poznać i zrozumieć firmę rodzinną. Tutaj także autorzy stawiają przed czytelnikiem zadanie, które wymaga od niego odpowiedzi na jedno pytanie: „Czy firma należy w ponad 50% do Rodziny lub Rodzina ma pakiet kontrolny pozwalający na podejmowanie strategicznych decyzji?” Jeśli tak jest, to jest to książka dla niego.

Czym jest sukcesja?

Pytanie o sukcesję pojawia się na wielu spotkaniach i konferencjach biznesowych, przedsiębiorcy mają problem z tym, w jaki sposób przekazać dalej swoją markę i wiedzę młodszym pokoleniom. W Polsce nie ma zbyt długiej tradycji wolnorynkowej, a rodzinne firmy z długą historią są nadal wyjątkami. Posiadające wieloletnie korzenie marki to, jakby nie patrzeć, nadal tylko niewielka liczba wszystkich biznesów. Adrianna Lewandowska przekazuje nam wiedzę, czym tak naprawdę jest sukcesja oraz jakie jej elementy są najważniejsze dla każdej ze stron, czyli obecnych właścicieli oraz przejmujących działalność osób. Dowiadujemy się więc, czym jest karuzela celów sukcesyjnych oraz jak wygląda cykl życia firmy wielopokoleniowej, gdy jest dobrze prowadzona. Dodatkowo otrzymujemy poradnik, z kim należy porozmawiać, jakie dokumenty przygotować, oraz kiedy i jak opracować strategię firmy.

Komu przekazać biznes?

Na kolejnych stronach autorzy dają kolejne rady i rozwiązania najważniejszych, najczęściej pojawiających się problemów. Jeśli nie wiemy, komu przekazać biznes, to na kartach poradnika znajdziemy między innymi przykładowe pytania mogące pomóc w „audycie” sukcesorów, a także informacje, w jaki sposób kształtować przygotowywać kolejne pokolenia do przejęcia działalności.

Kolejne historie opowiedziane przez Kaczmarków

Droga przez ciernie

Trzeba przyznać, że pojawiające się w książce historie nie zawsze są piękne i różowe. Okazuje się, że w wielu przypadkach zapominamy o najważniejszych elementach, które mogą doprowadzić do zniszczenia biznesu, zamiast do jego rozwoju i wzrostu. Przykładem może być opowieść o Tadeuszu Kowalskim i jego synu Tomaszu. Przez niedopatrzenia oraz procedury spadkowe kwitnący interes zniknął z rynku praktycznie z dnia na dzień. Okazuje się, że planowanie sukcesji to nie tylko wizyta u notariusza i sporządzenie testamentu.

Rodzina jest najważniejsza

Jak podkreślają autorzy książki Narodziny Firmy Rodzinnej. Jak mądrze zaplanować sukcesję i przekazać biznes następcom, sukcesja to ważny element rodzinnego biznesu, ale często zdrowe rodzinne relacje będą ważniejsze niż przekazanie firmy kolejnemu pokoleniu. Dlatego w pozycji tej znajdują się pomysły na to, jak regulować stosunki rodzinne, gdy właściciel postanowi np. sprzedać biznes zewnętrznemu inwestorowi lub gdy będzie chciał przekazać interes tylko jednemu z kilku dzieci. Każde bowiem zdarzenie może, poza skutkami prawnymi, przynieść też te osobiste, które często mogą być toksyczne, a temu należy zapobiec.

Książka Narodziny Firmy Rodzinnej. Jak mądrze zaplanować sukcesję i przekazać biznes następcom to podręcznik, który jest chyba jedną z najlepszych pozycji tego typu na rynku. Zawiera ogromną ilość wiedzy, jaka dostarczona jest w porcjach podzielonych na poszczególne tematy. Dodatkowo dostarcza dużej ilości przykładów, które zmuszają czytelnika do myślenia perspektywicznego, przyszłość może bowiem przynieść różne warianty, a lepiej być przygotowanym na kilka z nich, a nie tylko na jeden. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto prowadzi lub chce prowadzić rodzinny interes.

Książkę można kupić w księgarni ibrpolska.pl.

 

Kategoria: Książki o zarządzaniu

Sprawdź, gdzie kupić "Narodziny firmy rodzinnej"

Dodaj BUY.BOX do swojej strony
Dodaj BUY.BOX do swojej strony

Newsletter

Ludzie czytający książki biznesowe osiągają znacznie większe sukcesy niż pozostała część społeczeństwa. Jak podaje Thomas Corley w swojej książce Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals aż 86% ludzi odnoszących sukces czyta każdego dnia po 30 minut i to przede wszystkim książki rozwijające ich wiedzę.

Dzięki naszemu newsletterowi nie przegapisz wartościowych książek, które pomogą Ci odnieść sukces.

Nie martw się, nie wysyłamy spamu i nie sprzedajemy danych firmom trzecim. W każdej chwili możesz się wypisać.

Kursy walut

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-01-19
USD 3,3994 -0,33%
EUR 4,1750 +0,21%
CHF 3,5576 +0,30%
GBP 4,7301 +0,18%
Wspierane przez Money.pl

Indeksy GPW

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-01-19 18:59
WIG 66897.08 +0,28%
WIG20 2601.82 +0,41%
mWIG40 5024.2 -0,00%
sWIG80 15038.42 +0,03%
Wspierane przez Money.pl

Dołącz do dyskusji

© 2017 Simply4net Sp. z o.o.