Praktyka strategii firmy

Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość

Praktyka strategii firmy
Ocena książki: 4 (5 głosów)

Życie każdej firmy składa się z trzech etapów – przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. To, jakie decyzje podejmiemy na każdym z nich, ma ogromy wpływ na cały biznes. Podjęcie odpowiednich działań, sprawne zarządzanie, a przede wszystkim dobrze przygotowana strategia to elementy, bez których przeszłość, przyszłość i teraźniejszość przedsiębiorstwa mogą być zagrożone. Błąd na jednym z etapów prowadzenia działalności może być fatalny w skutkach. Dla tych, którzy szukają pomocy realizacji strategicznych planów, z pomocą przychodzi książka Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość.

Przeszłość


Jak pisze w swojej książce Krzysztof Obłój:

O praktyce strategii najprościej jest myśleć jako o zbiorze decyzji dotyczących trzech splecionych ze sobą kręgów: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Właśnie w takim modelu poruszamy się podczas lektury jego poradnika. Autor pokazuje, że nawet młode startupy, które pozornie nie mają biznesowej przeszłości, mogą pochwalić się pewną wizją, którą posiadali ich założyciele.

Rozbicie problemów zarządzania na trzy etapy lub okresy pozwala dużo łatwiej je analizować i radzić sobie z nimi. W ten sposób możemy skupić się na działaniach w sposób o wiele bardziej praktyczny. W takim modelu pojawiają się trzy główne pytania, wobec których staje organizacja. Jaki ukryty bagaż przeszłości przedsiębiorstwo niesie ze sobą i co z nim zrobić? Jak zapewnić wysoką efektywność organizacji w dniu dzisiejszym? Jak stworzyć szanse na wzrost i rozwój w przyszłości? W książce Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość otrzymujemy przepis, jak znaleźć odpowiedzi na postawione pytania. Warto pamiętać jednak, że nie można odpowiedzieć tylko na jedno z nich, pomijając kolejne dwa. Wszystko dlatego, że jest to pewien system naczyń połączonych.

Przyszłość


Budowanie przyszłości firmy to analiza poprzednich dwóch okresów. Podstawowym sposobem jest i będzie zwyczajne, tradycyjne prognozowanie metodą analizy trendów, budowy scenariuszy i wszystkimi innymi metodami wypracowanymi przez lata przez specjalistów w tej dziedzinie. Takie przewidywania przyjdą nam na pomoc i między innymi o tym pisze w książce Krzysztof Obłój. Budując kolejne modele przyszłości biznesu, musimy analizować. Pomagają nam w tym narzędzia do zbierania dużej ilości danych, a także powszechnie informacje statystyczne, np. demograficzne. Przykładowo: „Malejąca obecnie w wielu społeczeństwach dzietność oznacza docelowo mniejsze zapotrzebowanie na edukację, nieruchomości, i wpływa na to, co, kiedy i przez kogo jest kupowane. Oznacza to zmiany rynku pracy, a nawet migracje. To także zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu. Zaś starzenie się społeczeństwa i ogromny wzrost zapotrzebowania na wyroby i usługi dla osób starszych – od leków po zorganizowaną turystykę, a kończąc na wszechstronnej opiece”. Oczywiście to tylko przykład, ale pozwala zobaczyć, jak pozornie niewinne informacje mogą pomóc w budowaniu biznesu.

Teraźniejszość

Pierwsza część książki to wprowadzenie do współczesności. Jest to zgrabnie opisana historia zarządzania, tworzenia strategii zarządzania. Na stronach tych znajdziemy między innymi wykresy, dane i informacje z różnych rynków i branż. Okazuje się, że nie wszystkie firmy mają strategię, a część z nich, chociaż ją ma, w żaden sposób jej nie dokumentuje. Dodatkowo wielu managerów działa intuicyjnie, nie podpierając się żadnymi wytycznymi. Czy to źle? Wystarczy czasem odpowiednie połączenie wielu umiejętności i czynników, aby osiągnąć nieprzeciętny sukces. Wśród nich znajdują się między innymi pasja, dyscyplina kosztów i apetyt na ryzyko. Popatrzmy na firmy takie, jak: Apple, Amazon, Google, Disney, czy też Nike. Każda historia zaczynała się w inny sposób, ale wizja ich twórców pozwoliła na zbudowanie imperium.

Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość nie jest książką wybitną. Czasami napisana jest lekko chaotycznie, ale nie jest to pozycja zła. Na pewno warto ją przeczytać, aby zobaczyć, jakie sposoby zarządzania biznesem pojawiają się w różnych firmach i jak budować strategię, która pozwala wyprzedzić konkurencję.


Sprawdź, gdzie kupić "Praktyka strategii firmy"

Dodaj BUY.BOX do swojej strony
Dodaj BUY.BOX do swojej strony

Newsletter

Ludzie czytający książki biznesowe osiągają znacznie większe sukcesy niż pozostała część społeczeństwa. Jak podaje Thomas Corley w swojej książce Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals aż 86% ludzi odnoszących sukces czyta każdego dnia po 30 minut i to przede wszystkim książki rozwijające ich wiedzę.

Dzięki naszemu newsletterowi nie przegapisz wartościowych książek, które pomogą Ci odnieść sukces.

Nie martw się, nie wysyłamy spamu i nie sprzedajemy danych firmom trzecim. W każdej chwili możesz się wypisać.

Kursy walut

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-01-19
USD 3,3994 -0,33%
EUR 4,1750 +0,21%
CHF 3,5576 +0,30%
GBP 4,7301 +0,18%
Wspierane przez Money.pl

Indeksy GPW

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-01-19 18:59
WIG 66897.08 +0,28%
WIG20 2601.82 +0,41%
mWIG40 5024.2 -0,00%
sWIG80 15038.42 +0,03%
Wspierane przez Money.pl

Dołącz do dyskusji

© 2017 Simply4net Sp. z o.o.