, ,

Własność pracownicza

Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Premiera polskiego wydania książki Własność pracownicza. Jak wspiera rozwój biznesu miała miejsce w trakcie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój, podczas panelu zorganizowanego przez PKO Bank Polski z udziałem międzynarodowych polskich ekspertów.

Coraz więcej się dziś w Polsce mówi o pułapce średniego wzrostu i rosnących nierównościach dochodowych. Akcjonariat pracowniczy – idea zaproponowana w latach 50. przez amerykańskiego ekonomistę Louisa O. Kelso (1913–1991) – może być ciekawą odpowiedzią na pewne niedoskonałości kapitalizmu. Koncepcja, znana dobrze autorom polskiej transformacji, niespecjalnie się u nas przyjęła. Tymczasem, np. amerykańscy przedsiębiorcy bardzo chętnie włączają pracowników do udziału w kapitale. Własność pracownicza to jednak nie tylko posiadanie przez pracownika akcji. I o tym właśnie piszą Corey Rosen, John Case i Martin Staubus.

Być może Piketty jest współczesnym prorokiem nierówności. Jednak na kartach niniejszej książki wraz z moimi współautorami zwracamy uwagę na postać Louisa Kelso – amerykańskiego bankowca inwestycyjnego i prawnika, który prawdopodobnie jako pierwszy w historii przewidział, iż kwestia nierówności w sposób nieunikniony stanie się wielkim problemem dla świata. Jego prace były czytane i szeroko dyskutowane.

Coreya Rosena (fragment przedmowy)

Akcjonariat pracowniczy, wprowadzony w przemyślanej formie, ma szansę stać się na polskim gruncie nie tylko jednym z narzędzi skutecznego niwelowania nierówności społecznych i stymulowania innowacyjności. Może on także służyć budowaniu kultury dialogu, współdziałania i orientacji na cele wspólnotowe, które harmonijnie współgrają z realizacją celów indywidualnych.

Mateusz Morawiecki (fragment przedmowy do polskiego wydania)

Corey Rosen – założyciel i dyrektor Narodowego Centrum Badań nad Akcjonariatem Pracowniczym (National Centre for Employee Ownership, NCEO). Autor i współautor kilkunastu książek i kilkuset artykułów popularyzujących ideę własności pracowniczej. Wcześniej wykładowca akademicki (Ripon College). Współpracował z Senatem USA.

John Case – autor wielu publikacji poświęconych przedsiębiorczości i zarządzaniu. W latach 90. Redaktor magazynów „Inc.” i „Harvard Management Update” oraz redaktor naczelny Harvard Buisness School Publishing. Współtworzy publikacje ekonomiczne i biznesowe z Bain & Company, Southwest Airlines czy Buisness Literacy Institute.

Martin Staubus – prawnik, doradca biznesowy. Pełni funkcję dyrektora zarządzającego w Instytucie Beystera na Uniwesytecie Kalifornijskim w San Diego oraz członka zarządu NCEO. Wcześniej pracował w Departamencie Pracy USA.

 

Kategoria: Książki o ekonomii

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Własność pracownicza

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Własność pracownicza

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej