Bądź mądrzejszy!

Bądź mądrzejszy!
Bądź mądrzejszy!
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

To, jak działamy i jakie podejmujemy decyzje, zależy w dużej mierze od naszej inteligencji. Oczywiście zdarza się, że nawet jednostki supermądre robią głupoty, ale to normalne – raz na jakiś czas po prostu każdy popełni gafę. Odpowiednie „stymulowanie” naszego mózgu może jednak doprowadzić do sytuacji, w której osiągniemy lepsze cele, będziemy bardziej wydajni i kreatywni. Będziemy mądrzejsi. Jak to zrobić? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Brian Tracy w swojej książce Bądź mądrzejszy! Naucz się myśleć i działać jak ludzie sukcesu.

10 procent, a może mniej?

Mówi się, że wykorzystujemy jedynie 10 procent możliwości naszego mózgu. Słychać jednak opinie, że jest to tylko 2 procent. Czyli dużo mniej. Może to prawda, że jeśli byśmy korzystali z całej swojej wiedzy i zasobów zgromadzonych w głowie, to moglibyśmy siłą woli przenosić góry. Raczej nie przyjdzie nam się tego dowiedzieć, możemy jednak ćwiczyć nasz mózg, by był on bardziej sprawny i bardziej wydajny. A najlepsze technologie znajdziemy w książce Bądź mądrzejszy! Naucz się myśleć i działać jak ludzie sukcesu.

Działanie i perspektywa

„Podejmując codzienne decyzje, najwybitniejsi przedstawiciele każdego społeczeństwa wybiegają myślami w przyszłość nawet o kilkadziesiąt lat. Zastanawiają się bardzo dokładnie nad tym, co się może stać i dopiero na podstawie swoich przemyśleń podejmują ważne decyzje bądź nieodwołalne zobowiązania”.

W książce Issaca Asimova „Preludium Fundacji” pojawia się postać Hari Seldona, matematyka, który – podpierając się pewnymi tezami – stwierdza, że jest możliwe przepowiedzenie przyszłości, gdyż nasze zachowania są niezmienne i zawsze zataczamy pewne koło. Seldon swoją tezą zapalił serca kosmicznych władców, którzy chcieli wykorzystać jego wiedzę do swoich własnych politycznych celów. Książka Asimova to oczywiście sci-fi, ale zagadnienia, które poruszała, skupiały się na społeczeństwie, polityce i badaniu ludzkich zachowań i decyzji.

Dlaczego o tym piszemy? Z tego powodu, że każdy z nas patrzy na przyszłość przez pewien pryzmat. Dla jednych zadania i cele będą krótkoterminowe, dla innych będą obejmowały tygodnie, miesiące i lata. „Peter Drucker powiedział, że myślenie o przyszłości jest głównym zadaniem przywódcy, zwłaszcza zaś lidera biznesowego. Nikt inny tego zadania na siebie nie weźmie. Myślenie o przyszłości jest również twoim obowiązkiem”.

Aby zacząć, ważne jest postawienie sobie celu i podjęcie decyzji, które mają nas do celu doprowadzić. Warto unikać pułapek, które sprawiają, że każda kolejna decyzja prowadzi nas na dno, a nie do oczekiwanej nagrody. Demotywacja bywa bowiem zabójcza.

Szybkie i wolne myślenie

Pewne działania, jeśli są przez nas powtarzane, wpadają nam w nawyk. Dzięki temu wiele czynności robimy dosłownie z zamkniętymi oczami. Podobnie jest z myśleniem i ćwiczeniem naszego umysłu. Autorzy wskazują, że ludzie przyjmują pewne dane, a następnie podejmują decyzje na podstawie częściowych informacji, wybiórczych statystyk i selektywnego doboru argumentów (polegającego na poszukiwaniu informacji stanowiących potwierdzenie naszych już sformułowanych przekonań). Oznacza to, że nie potrzebujemy pełnego zakresu wiedzy do działania.

Weźmy na przykład gry komputerowe. Ich mechanika jest w wielu przypadkach bardzo podobna. Samouczki, które serwują nam twórcy, często nawet nie są przez nas czytane, gdyż z góry wiemy, jak działa sterowanie postacią i do czego mogą służyć przyciski. Mamy bowiem dwa odmienne style myślenia – powolne i szybkie. „Myślenie szybkie polega na przetwarzaniu informacji w krótkim czasie, w dużej mierze z wykorzystaniem intuicji – w sposób automatyczny i instynktowny”. Są jednak takie obszary naszego życia, w których myślenie powolne może być lepsze, a nawet wręcz konieczne. Tak będzie choćby w przypadku podejmowania długoterminowych decyzji, od których zależy, czy uda nam się osiągnąć pewne zamierzone rezultaty.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Bądź mądrzejszy!

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Bądź mądrzejszy!

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej