Brak zaangażowania pracowników w budowanie firmy jest jednym z głównych problemów współczesnych menadżerów i dyrektorów. Mówi się, że nic nie motywuje lepiej, niż dobrze płatna praca. Dużo jest w tym prawdy, jednak są jeszcze inne dodatkowe narzędzia, które sprawiają, że nasi pracownicy są bardziej zdeterminowani, by osiągać wspólne cele. O nich właśnie opowiada Maciej Sasin w swojej książce Budowanie zaangażowania, czyli jak motywować pracowników i rozwijać ich potencjał.
Siłą firmy są jej pracownicy
Kluczem każdego biznesu są oddani pracownicy, mówi się o nich proactive people. To osoby oddane, dopasowane do biznesu, działające na korzyść firmy. Czasami zdarzy się nam powiedzieć, że ktoś jest urodzonym handlowcem, czy też dyrektorem. Oczywiście sami proaktywni ludzie nie wystarczą do zbudowania organizacji. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniego środowiska pracy, nawet najlepsi z nich mogą stracić swój zapał. Aby byli oni zadowoleni ze swojej pracy, należy działać w odpowiedni sposób. Oczywiście nagradzać, karać, gdy trzeba, ale także aktywnie słuchać ich potrzeb, rozmawiać z nimi i okazywać zaufanie. Zarządzanie oparte na wartościach i na budowaniu wewnętrznych relacji jest dobrym pomysłem i ma ogromne przełożenie na to, jak pracują nasi ludzie.
Jednak same dobre relacje nie wystarczą do osiągnięcia takiego zaangażowania, na jakim nam zależy. Bez nastawienia na cele i wyniki prędzej czy później pogorszeniu ulegną relacje w zespole i całej firmie. Dążenie do opierania pracy na dobrych relacjach może sprawić, że potencjał firmy nie zostanie wykorzystany, a z zespołu odejdą osoby, których model pracy bazujący na „dobrej atmosferze” był za mało motywujący do działania. Trzeba więc myśleć o innowacyjności, zmianach, pracy zespołowej, trzeba decydować się na tworzenie takich komórek pracy, które dają wyzwania, satysfakcje, radość i spełnienie zawodowe.
Maciej Sasin stara się w swojej książce rozebrać na czynniki pierwsze różne modele i rozwiązania, pisze o sposobach budowania relacji i więzi w zespole, a przy okazji nie unika tematu nagradzania pracowników. Wyjaśnia, że już na etapie rekrutacji powinniśmy szukać odpowiednich kandydatów, nawet jeśli wiąże się to z wyższym wynagrodzeniem. Wiele firm zaprasza swoich obecnych pracowników do uczestnictwa w rekrutacji przyszłych współpracowników — w końcu to oni będą z nimi pracować na co dzień.
Encyklopedia wiedzy dla menadżera i właściciela firmy
Książka Budowanie zaangażowania, czyli jak motywować pracowników i rozwijać ich potencjał jest bardzo szczegółowym podręcznikiem, który skierowany jest do kadry zarządzającej każdej wielkości przedsiębiorstwa. Autor pokazuje, jak poznać proaktywnych pracowników, jak budować relacje, jak rozwijać pracę zespołową. Wiele jest tutaj o zarządzaniu i zdrowej organizacji nastawionej na cele. Są opisane problemy i kryzysy, scenariusze rozmowy z pracownikami, przykłady ustalania zasad. Nie zabraknie rozdziału o rywalizacji, a także problemach w komunikacji.
Sasin posługuje się prostym językiem, ale nie unika żargonu i anglojęzycznych wtrąceń, jednak nie jest to język trudny do zrozumienia. W podręczniku znajdziemy trochę przykładów i case studies, są także tabele i wykresy, które pomagają zrozumieć opisywane zagadnienia. Całość to naprawdę mała encyklopedia, którą warto przeczytać, szczególnie, jeśli okazuje się, że w naszej firmie pojawiają się problemy z motywacją i zaangażowaniem.