Fiona Talbot to autorka wielu książek poświęconych biznesowi. Business English. Jak pisać skutecznie po angielsku. Stań się mistrzem komunikacji biznesowej od wiadomości e-mail po media społecznościowe stanowi kolejną publikację z cyklu. Czy wskazówki tu opisane mogą wpłynąć na zawodowy sukces?
ZASTANÓW SIĘ NAD PRZEKAZEM
Ważne w komunikacji biznesowej po angielsku jest pytanie, do kogo kierujemy przekaz. Zastanówmy się nad stylem i poprawnością postu – raz wysłanego komunikatu pisemnego nie da się cofnąć.
KOMUNIKACJA SPERSONALIZOWANA ZAMIAST BEZOSOBOWEJ
Autorka „Business English – jak pisać skutecznie po angielsku…” odradza bezosobowe podejście do klienta. Poprzez używanie: „I”, „we”, „our” – „ja”, „my”, „nasz” firma zyska personalny charakter. Unikajmy zwrotów kategorycznych. Zamiast: „it must be done” – „to musi być zrobione”, napiszmy: „we need to do this” – „powinniśmy to zrobić”.
NIUANSE KULTUROWE
Posługując się angielskim, zwracajmy uwagę na kulturę kraju, z którym się kontaktujemy. W USA słowo: „you” oznacza zarówno „ty”, jak i „Pan/Pani”, a w Niemczech „ty” to „du”, gdy „Pan/Pani” to „Sie”. Talbot podaje przykład indyjskiego angielskiego, który jest specyficznie poetycki. Wysyłając do Hindusów wiadomość, posługujmy się bliskimi dla nich zwrotami.
PROSTE ZASADY
Formułujmy myśli klarownie, stosujmy nagłówki, a tekst stanie się przejrzysty. Sprawdzajmy wiadomości mailowe wielokrotnie przed wysłaniem. Zbiorówka do wielu klientów nie należy do dobrej praktyki – każdego maila twórzmy pojedynczo.
ANGIELSKI W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
W książce Business English. Jak pisać skutecznie po angielsku. Stań się mistrzem komunikacji biznesowej od wiadomości e-mail po media społecznościowe Fiona Talbot poświęca uwagę mediom społecznościowym. Wartościowe posty przyciągają wzrok i wzywają do działania – warto pomyśleć nad chwytliwymi hasłami. W mediach społecznościowych ceni się autentyczność. Można prosić czytelników o wystawianie opinii dotyczącej działalności, apelować: „please share”. Odbiorcy lubią, gdy autor osobiście się do nich odnosi.
WSKAZÓWKI KULTUROWO-GRAMATYCZNE
Przedostatnia część książki „Business English – jak pisać skutecznie po angielsku…” to lingwistyczno-kulturowe porady. Fiona Talbot zaznacza, że europejski format dat, czyli: dd/mm/yy różni się od amerykańskiego: mm/dd/yy. Autorka wyjaśnia różnicę między „a” i „the”, czy przypomina, że w Polsce istnieje 24-godzinny format czasu, a w Ameryce mamy rozróżnienie „am” i „pm”.
CV I LIST MOTYWACYJNY PO ANGIELSKU
Książkę Business English. Jak pisać skutecznie po angielsku. Stań się mistrzem komunikacji biznesowej od wiadomości e-mail po media społecznościowe wieńczy refleksja nad CV oraz listem motywacyjnym. Prezentując własne dokonania i umiejętności, unikajmy klisz językowych. Podajmy za to linki do naszych dokonań, odnieśmy się do wartości firmy.
KOMPENDIUM WIEDZY BIZNESOWEJ
Książka Fiony Talbot to przebieżka po świecie biznesowego języka angielskiego. Autorka objaśniła gramatykę i mechanizmy psychologiczne stanowiące klucz do sukcesu w komunikacji zawodowej oraz w mediach społecznościowych. „Business English – jak pisać skutecznie po angielsku…” przyda się zarówno „żółtodziobom” jak i doświadczonym przedsiębiorcom.