Charles G. Koch był dyrektorem zarządu i prezesem Koch Industries. Na podstawie wieloletnich doświadczeń napisał „Dobry zysk. Jak tworzenie wartości dla innych zbudowało firmę, która odniosła jeden z największych sukcesów na świecie”.
Czym jest MBM?
Autor swoją publikacją udowadnia, iż Market-Based Management (MBM), czyli ramowy model zarządzania opartego na rynku sprawił, że Koch Industries pomnożyło dochody oraz osiągnęło międzynarodową sławę. W skutecznym wdrażaniu MBM z pewnością pomogła kreatywna destrukcja, ciągłe ewoluowanie i działanie we własnym interesie z uwzględnieniem dobra ogółu. Po połączeniu tych wszystkich składników otrzymano spontaniczny porządek, w którym „niewidzialna ręka” zaprowadziła do niezamierzonego celu. Nieodzowne dla skonstruowania firmowej potęgi okazały się też modele mentalne, porządkujące informacje czerpane z otoczenia.
Przedsiębiorczość z Zasadami
MBM uczy, jak napędzać zmiany w firmie. By były one wykonalne, należy m.in. użyć przewagi komparatywnej przy dobieraniu pracowników. Wcielając metody bazujące na MBM, trzeba pozbyć się nawyków, przeprogramować mózg i uczyć się na błędach. Sięgnięcie po dobry zysk jest możliwe, gdy posiadamy właściwą wizję, ugruntowane wartości oraz utalentowanych ludzi, funkcjonujących zgodnie z koncepcją Przedsiębiorczości z Zasadami.
Praca w Koch Industries
Najważniejsze cechy dla Koch Industries przy doborze członków załogi? Uczciwość, pokora i szacunek, na umiejętności rekruterzy patrzą w dalszej kolejności. Zamiast odgórnie ustalonego zakresu obowiązków, napotkamy w firmie indywidualnie dopasowane role. Przełożeni wraz z działem HR aktywnie pomagają w procesie rozwoju – identyfikują luki w wydajności, udzielają informacji zwrotnych i gwarantują coaching. Charles G. Koch podkreśla, że oprócz uzdolnionej kadry, firma wyposażona jest w wewnętrzną sieć, pozwalającą na monitorowanie różnych zmian, korzysta również ze wskaźników takich jak analiza marginalna, benchmarking oraz centrum zysków. Dodatkowo, w firmie regularnie odbywają się procesy kwestionowania, w postaci burzy mózgów lub audytów.
Droga do dobrego zysku a motywacja
Bez obecności uprawnień decyzyjnych w korporacji, dochodzi do tragedii wspólnego pastwiska. W uprawnieniach odzwierciedla się przewaga komparatywna danego pracownika, więc czasem mogą być zwiększane. Na dobry zysk w firmie wpływa podział obowiązków, teamwork i klarowne oczekiwania wobec zespołu. Pracowników najlepiej motywuje kombinacja bodźców finansowych z niefinansowymi, harmonizująca indywidualne interesy z interesami firmy. Autor przestrzega, by uważać na bodźce przewrotne, np. ujednolicone plany dzielenia zysków, czy stałe premie, ponieważ na dłuższą metę takie sposoby wynagradzania demotywują. Na zakończenie Charles G. Koch opowiada o organizacjach, które dzięki Koch Industries i MBM zaczęły zdobywać szczyty.
Książka „Dobry zysk. Jak tworzenie wartości dla innych zbudowało firmę, która odniosła jeden z największych sukcesów na świecie” to przydatna lektura dla osób prowadzących biznesy. Analiza potyczek autora dostarczy im konkretnego zastrzyku inspiracji.