,

Kiedy ryby latają. Jak stworzyć inspirujące środowisko pracy

Kiedy ryby latają. Jak stworzyć inspirujące środowisko pracy
Kiedy ryby latają. Jak stworzyć inspirujące środowisko pracy
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

John Yokoyama to właściciel znanego na całym świecie stoiska rybnego Pike Place FishJoseph Michelli zaś jest psychologiem, radiowcem i doradcą biznesowym. Wspólnie napisali książkę „Kiedy ryby latają. Jak stworzyć inspirujące środowisko pracy”. Przyjrzyjmy się zawartym w niej wskazówkom. 

Narodziny potęgi

Przez wiele lat Yokoyama prowadził kiepsko prosperujące stoisko rybne. Mimo, że ciężko pracował, nie osiągał sukcesów, a popadał w długi. Ponadto, miał wybuchowy temperament i nieustannie konfliktował się z pracownikami. Sytuacja odwróciła się, gdy z pomocą konsultingu na nowo wyobraził sobie swoją firmę oraz podwładnych. Zrozumiał, że zysk jest ważny, jednak bardziej chodzi o pozytywne nastawienie. Przesterowanie myślenia sprawiło, że powstało World Famous Pike Place Fish, gwarantujące teamowi bezpieczeństwo i komfort, a klientom rozrywkę (sprzedawcy charakterystycznie rzucają ryby) oraz jakość. 

Filozofia Yokoyamy

John Yokoyama zatrudnia ludzi, którzy chcą się zmieniać i są do tego zdolni. W trakcie trzymiesięcznego okresu próbnego „rybny” debiutant otrzymuje mnóstwo zadań, wymagających odporności fizycznej i psychicznej. Ekipa Pike Place Fish składa się z pełnych zapału osób, aktywnie wymieniających się pomysłami. Misją i wizją zespołu jest obsługiwanie klientów tak, jak nie robi tego nikt inny i budowanie światowego pokoju. Drużyna przedkłada „być” nad „robić” – nie wystarczy wykonywać działanie, lecz trzeba być obecnym, otwartym na drugiego człowieka, koncentrować się na życzliwości. Zdaniem Yokoyamy, najwięcej życiodajnej energii dostarcza kreowanie właściwej intencji, lider musi zatem naprowadzać pracowników na ich najszlachetniejsze intencje. 

Kształtowanie organizacji idealnej

Yokoyama sam przekonał się, że zmiana dialogu wewnętrznego jest istotna – już w dzieciństwie uważał swojego brata za głupszego od siebie, więc po awansowaniu Dicky’ego na kierownika stoiska nie wróżył mu powodzenia. Jego doradca i przyjaciel Jim Bergquist zachęcił jednak do przeformułowania wewnętrznej narracji. Rzeczywiście, gdy John zaczął łagodniej odnosić się do brata, zyskał on wreszcie przestrzeń do rozwoju i stał się świetnym kierownikiem.

Jeśli chcemy uzdrowić atmosferę w firmie, musimy umieć słuchać i autentycznie troszczyć się o personel. Efektywny zwierzchnik walczy nawet o trudnych pracowników, poucza ich w odpowiedni sposób (coaching), mobilizuje podwładnych do wzajemnego pilnowania się i do udzielania sobie informacji zwrotnych. Komunikatywny pracownik słucha nie tylko kolegów, ale i klientów, nie reaguje też wybuchowo przy pretensjach z ich strony.

Niezależnie od okoliczności, zawsze powinniśmy pamiętać o wizji, unikać pułapki szukania winnego, uczciwie przyznawać się do błędów i zapewnić pracownikom byt także w „chudych okresach”.

Wciągająca opowieść

Książka „Kiedy ryby latają. Jak stworzyć inspirujące środowisko pracy” to ciekawa oraz ujmująco szczera lektura, która przyniesie motywację zarówno rekinom, jak i płotkom biznesu. Skoro wiele większych i mniejszych przedsiębiorstw poszło w ślady World Famous Pike Place Fish, zdecydowanie warto wziąć przykład z postawy Johna Yokoyamy.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Kiedy ryby latają. Jak stworzyć inspirujące środowisko pracy

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Kiedy ryby latają. Jak stworzyć inspirujące środowisko pracy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej