Viki, Toma i Gons skierowali książkę „Korporacja niczym startup. Innowacyjność w firmach o ugruntowanej pozycji na rynku” do przedsiębiorców chcących zapewnić swoim firmom powiew świeżości. Krok po kroku tłumaczą, jak to uczynić.
Model biznesowy i schemat innowacyjności
Autorzy wprowadzają pojęcie zrównoważonego modelu biznesowego – połączenie inicjatywy z rentownością. Dokładnie omawiają też schemat innowacyjności: 1. tworzenie pomysłów – bez kreatywności nie ma mowy o innowacjach. Dobre koncepcje pochodzą z olśnienia, sesji generowania pomysłów bądź z otwartych konkursów. 2. Testowanie pomysłów – ustalenie, czy klienci faktycznie mają przypisywane im problemy i potrzeby. Sprawdzą to badania terenowe, np. obserwacja konsumentów, wywiady, próbne kampanie reklamowe, videa wyjaśniające albo crowdfunding. Takie eksperymenty pomagają zrozumieć oczekiwania oraz wypracować optymalne rozwiązania. Testy podczas eksperymentów są systematycznym procesem, respektującym zasady działalności naukowej, a więc sceptycyzm, empiryzm i stawianie hipotez. 3. Skalowanie pomysłów – w jego ramach znajdują się motory wzrostu: chwytny, zależący od tego, czy klienci zdecydują się na ponowne zastosowanie produktu, wirusowy uzależniony od chęci promocji produktu przez konsumentów oraz płatny, gdzie największą rolę grają pieniądze, jakie klient wyda na produkt w danym okresie. Motorom tym przypisuje się mierniki sukcesu KPI: raportowe – dotyczące zespołów odpowiedzialnych za produkt, zarządzania – określające stopień zaawansowania innowacji i globalne, mówiące o skutkach inwestycji w innowację.
Ekosystem, cykl życia innowacji i pozytywna współpraca
Budując ekosystem innowacji warto przyglądać się innowacjom na rynkach niskokosztowych i rozwijających się. Źródła wsparcia ekosystemu to funkcje wspierające, np. zasilanie finansowe, czy zdefiniowanie prostych wytycznych dla eksperymentów, narzędzia i zasoby, katalizatory innowacyjności (coaching, szkolenia, poradniki), społeczności praktyków (tworzone na platformach, a także na spotkaniach twarzą w twarz), jak również partnerstwo zewnętrzne – start-upowcy. Dla ekosystemu ważne jest rozpoznanie kontekstu, aprobata kierownictwa, teza innowacyjności (cele firmy na przyszłość), mapa portfela innowacyjności (w nim produkty z całej skali innowacyjności – dojrzałe i rozwijające się), wybór modelu (spośród instytutów, konkursów, komitetów, labolatoriów oraz akceleratorów) i schematu innowacyjności. Cykl życia innowacji opiera się na poszukiwaniu oraz realizacji. Tworząc innowację ważna jest współpraca interdyscyplinarna, składająca się z zespołów interdyscyplinarnych i integrujących burz mózgów/konkursów pomysłów.
Zastrzyk kreatywności dla firm
Książka „Korporacja niczym startup. Innowacyjność w firmach o ugruntowanej pozycji na rynku” zmobilizuje przedsiębiorców do zaaplikowania firmom zastrzyku kreatywności. Publikacja jest wiarygodna, ponieważ wyszła spod piór osób doświadczonych i odnoszących autentyczne sukcesy w biznesie.