Metoda Lean Product

Metoda Lean Product. Jak być innowacyjnym dzięki wykorzystaniu minimalnej koniecznej funkcjonalności i informacji zwrotnej od klientów
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Jeśli popatrzymy na produkty, których używamy w ciągu roku, to faktycznie tych, jakie uwielbiamy, jest naprawdę niewiele. Ogromna ich ilość nas irytowała lub po prostu była tak nijaka, że zapomnieliśmy o nich. Tak naprawdę każdy użytkownik korzysta i jest zadowolony z garstki towarów, które są w jego otoczeniu. Komputer, telefon, samochód, konsola do gier, zegarek – to wszystko już było, różni się od siebie tylko drobiazgami, szczegółami, które mają jakieś znaczenie tylko dla wybranych. W rzeczywistości nie ma wielu produktów, jakie są bardzo innowacyjne lub takich, które od razu zostaną pokochane przez odbiorców. Dan Olsen w swojej książce pokazuje, że przy pomocy metodologii Lean można stworzyć produkty proste i cieszące się uznaniem.

Nieudane produkty – dlaczego nam nie wychodzi?

Marc Andreessen, twórca Netscape, powiedział, że startupy upadają, ponieważ ich twórcy nie dopasowują produktu do potrzeb rynku. Podobnie myśli Olsen i pisze o tym w swojej książce „Metoda Lean Product”. Koncepcje Lean Product i Lean Startup są do siebie zbliżone, obie zakładają tworzenie towaru w sposób rozsądny, zgodny z pewnymi zasadami, które wprowadzono dawno temu do fabryk Toyoty.

Książka ta jest kompleksowym przewodnikiem, gdyż poza Lean Product autor opowiada o innych bardzo ważnych zagadnieniach, które należy brać pod uwagę podczas wprowadzania na rynek nowych towarów. Ważne jest tu też to, że w książce znajdziemy omówienie pracy z danymi analitycznymi i wykorzystania wskaźników do optymalizacji produktu.

Kto powinien przeczytać

Dan Olsen tak konstruuje swój podręcznik, że spokojnie może on być lekturą dla tych, którzy nawet nie wprowadzają produktu na rynek, ale już go posiadają i chcą go zmienić lub dopasować do odbiorców. Przede wszystkim jest to jednak książka dla osób, które chcą opracować nowy towar lub usługę, dla przedsiębiorców pracujących z produktami, dla menedżerów, projektantów i programistów, a także dla marketerów, analityków i kierowników projektów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że wszelkie porady zawarte w książce Metoda Lean Product. Jak być innowacyjnym dzięki wykorzystaniu minimalnej koniecznej funkcjonalności i informacji zwrotnej od klientów dotyczą przede wszystkim oprogramowania, ale można je też z powodzeniem odnieść do innych kategorii produktów, takich jak sprzęt komputerowy, urządzenia mobilne, a nawet artykuły spoza branży stricte technicznej. Wskazówki te odnoszą się także do szerokiego zakresu kontekstów biznesowych, w tym B2C i B2B.

Trzy części od pomysłu do wypuszczenia produktu na rynek

Książka ta podzielona jest na trzy części, które zawierają wiedzę potrzebną do każdego z etapów wprowadzania towaru na rynek. Mamy więc zapoznanie z metodologią wprowadzania produktów, sprawdzania, jakie są oczekiwania odbiorców i jak mogą się różnić one w różnych miejscach na Ziemi. Olsen pokazuje, jak wygląda piramida dopasowania oraz gdzie pojawiają się problemy, kiedy nieprawidłowo zdiagnozujemy nasze możliwości oraz oczekiwania klientów. Autor podpiera się przykładami i pokazuje zarówno te dobre, jak i te złe, dzięki czemu łatwiej obrazuje on błędy. Tutaj też poznajemy wspomniane wcześniej podstawy Lean Product oraz zasadę minimalnej koniecznej funkcjonalności, czyli najmniejszy zakres, jaki odbiorca docelowy byłby skłonny uznać za zapewniający mu dostateczną wartość dodaną. Pojęcie MVP jest istotne w chwili, gdy tworzymy pierwszą wersję produktu, ale pojawia się także przy jego ulepszaniu.

Metoda Lean Product nie oznacza, że podczas tworzenia i wprowadzania produktu nie będzie poprawek, a jej zastosowanie sprawi, że wszystko będzie proste. Tutaj jest mowa o integracyjnym procesie tworzenia, wymagającym korygowania hipotez, projektów, a także samego produktu wraz z postępem prac. Ponadto warto słuchać klientów, testować rozwiązania na każdym etapie wdrożenia. Świetnie o tego typu działaniach napisali w swojej książce „Pięciodniowy sprint” Braden Kowitz, Jake Knapp, John Zeratsky.

Książka Metoda Lean Product. Jak być innowacyjnym dzięki wykorzystaniu minimalnej koniecznej funkcjonalności i informacji zwrotnej od klientów jest podręcznikiem wartym uwagi. W sposób kompletny, bez większego wodolejstwa i chaosu wprowadza nas w metody tworzenia produktów lub usług, które są pożądane przez klientów. Działania opisywane przez autora poparte są jego wieloletnim doświadczeniem zawodowym oraz pracą dla wielkich rynkowych graczy.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Metoda Lean Product

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Metoda Lean Product

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej