Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi

Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Doktor fizyki Safi Bahcall założył znaną firmę biotechnologiczną oraz był doradcą Baracka Obamy. Na podstawie swojej wiedzy napisał „Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi”. Przeanalizujmy jego rozważania. 

Bush i Vail

Najlepsze pomysły bywają wariackie, tak jak projekt urządzenia magnetycznego do wykrywania zanurzonych jednostek Vannevara Busha, który umożliwił zatopienie U-Bootów albo zainicjowana przez niego organizacja OSRD, kultywująca współpracę naukowców, inżynierów, wynalazców i żołnierzy. Kolejny „pozytywny wariat”, Theodore Vail, dyrektor firmy AT&T, stworzył najlepsze laboratorium przemysłowe w historii. Zasady Busha-Vaila:1. Rozdzielenie faz; 2. Dynamiczna równowaga. 

Kruchość, pomysły S. i P. 

Historia mikrobiologa Akiry Endo jest przykładem kruchości wariackich pomysłów. Wyekstrahował on z grzybów składnik obniżający cholesterol – mewastatynę i, chociaż obecnie posiada ją większość leków na serce, na aprobatę FDA Endo musiał czekać aż 16 lat.

Bahcall w książce „Odlotowe pomysły” przywołuje także sylwetkę Juana Terry’ego Trippe’a założyciela linii lotniczych Pan Am, innowatora typu P., który dokonał udoskonaleń technicznych w samolotach oraz wyprodukował Boeing 747. Niestety, zamiast skoncentrować się na strategii, ładował pieniądze w nowe terminale, czy w licencje. Robert Lloyd Crandall, twórca American Airlines, to kontrastujący z Trippem innowator typu S., myślący przede wszystkim o strategii – skonstruował dwupoziomowy system wynagrodzeń, co umożliwiło kupno większej liczby samolotów, wzrost miejsc pracy oraz szans na awans. 

Pułapka Mojżesza

Historia Edwina Landa z Polaroid Corporation obrazuje pułapkę Mojżesza. Mimo sukcesów: sztucznego polaryzatora, gogli polaryzacyjnych oraz faktu, że dzięki jego wynalazkom możemy korzystać m.in. z laptopa i smartfona, skupiał się jedynie na wprowadzaniu nowych produktów. Ponadto, rządził też badaniami, więc to decyzje Landa były kluczowe, a nie samych badaczy. Steve Jobs zdołał uciec z pułapki Mojżesza – zwolniono go z Apple, ale stał się inwestorem Pixara, odpowiedzialnego m.in. za kultowe Toy Story. Gdy wrócił do Apple, zaczął przykładać większą wagę do strategii i do rozwijania odlotowych pomysłów typu S.     

Perkolacja, system wynagrodzeń oraz DARPA

Bahcall opowiada następnie o zastosowaniu zjawiska perkolacji w analizie wirtualnego terroryzmu, o twardym i miękkim kapitale w wynagrodzeniach, o Magicznej liczbie M oraz o DARPA, luźnym zbiorze małych start-upów. Zatrzymuje się dłużej również nad systemem motywacyjnym w McKinsey & Company.

Równowaga dynamiczna i pomysłowe wylęgarnie

Autor zaznacza, iż wiele organizacji opiera się na równowadze dynamicznej, np. duże wytwórnie filmowe współpracują z mniejszymi producentami, a firmy biotechnologiczne pozostają w symbiozie z gigantami farmaceutycznymi. Na końcu Bahcall stwierdza, że nowoczesna nauka narodziła się w przytulnych wylęgarniach Europy Zachodniej.

„Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi” to książka specjalistyczna i jako taka spodoba się ekspertom. Dla laików jej lektura okaże się raczej nużąca.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej