Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi

Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Doktor fizyki Safi Bahcall założył znaną firmę biotechnologiczną oraz był doradcą Baracka Obamy. Na podstawie swojej wiedzy napisał „Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi”. Przeanalizujmy jego rozważania. 

Bush i Vail

Najlepsze pomysły bywają wariackie, tak jak projekt urządzenia magnetycznego do wykrywania zanurzonych jednostek Vannevara Busha, który umożliwił zatopienie U-Bootów albo zainicjowana przez niego organizacja OSRD, kultywująca współpracę naukowców, inżynierów, wynalazców i żołnierzy. Kolejny „pozytywny wariat”, Theodore Vail, dyrektor firmy AT&T, stworzył najlepsze laboratorium przemysłowe w historii. Zasady Busha-Vaila:1. Rozdzielenie faz; 2. Dynamiczna równowaga. 

Kruchość, pomysły S. i P. 

Historia mikrobiologa Akiry Endo jest przykładem kruchości wariackich pomysłów. Wyekstrahował on z grzybów składnik obniżający cholesterol – mewastatynę i, chociaż obecnie posiada ją większość leków na serce, na aprobatę FDA Endo musiał czekać aż 16 lat.

Bahcall w książce „Odlotowe pomysły” przywołuje także sylwetkę Juana Terry’ego Trippe’a założyciela linii lotniczych Pan Am, innowatora typu P., który dokonał udoskonaleń technicznych w samolotach oraz wyprodukował Boeing 747. Niestety, zamiast skoncentrować się na strategii, ładował pieniądze w nowe terminale, czy w licencje. Robert Lloyd Crandall, twórca American Airlines, to kontrastujący z Trippem innowator typu S., myślący przede wszystkim o strategii – skonstruował dwupoziomowy system wynagrodzeń, co umożliwiło kupno większej liczby samolotów, wzrost miejsc pracy oraz szans na awans. 

Pułapka Mojżesza

Historia Edwina Landa z Polaroid Corporation obrazuje pułapkę Mojżesza. Mimo sukcesów: sztucznego polaryzatora, gogli polaryzacyjnych oraz faktu, że dzięki jego wynalazkom możemy korzystać m.in. z laptopa i smartfona, skupiał się jedynie na wprowadzaniu nowych produktów. Ponadto, rządził też badaniami, więc to decyzje Landa były kluczowe, a nie samych badaczy. Steve Jobs zdołał uciec z pułapki Mojżesza – zwolniono go z Apple, ale stał się inwestorem Pixara, odpowiedzialnego m.in. za kultowe Toy Story. Gdy wrócił do Apple, zaczął przykładać większą wagę do strategii i do rozwijania odlotowych pomysłów typu S.     

Perkolacja, system wynagrodzeń oraz DARPA

Bahcall opowiada następnie o zastosowaniu zjawiska perkolacji w analizie wirtualnego terroryzmu, o twardym i miękkim kapitale w wynagrodzeniach, o Magicznej liczbie M oraz o DARPA, luźnym zbiorze małych start-upów. Zatrzymuje się dłużej również nad systemem motywacyjnym w McKinsey & Company.

Równowaga dynamiczna i pomysłowe wylęgarnie

Autor zaznacza, iż wiele organizacji opiera się na równowadze dynamicznej, np. duże wytwórnie filmowe współpracują z mniejszymi producentami, a firmy biotechnologiczne pozostają w symbiozie z gigantami farmaceutycznymi. Na końcu Bahcall stwierdza, że nowoczesna nauka narodziła się w przytulnych wylęgarniach Europy Zachodniej.

„Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi” to książka specjalistyczna i jako taka spodoba się ekspertom. Dla laików jej lektura okaże się raczej nużąca.

Doceń naszą pracę

Jeżeli spodobała się Tobie ta recenzja, możesz nasz docenić ofiarując nam drobny napiwek. Z góry dziękujemy 🙌

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Odlotowe pomysły. Jak przekształcać pozornie szalone koncepcje w nowatorskie strategie, produkty czy usługi

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.