Hermann Simon to prezes zarządu firmy Simon-Kucher & Partners, specjalizującej się w doradztwie i ekspert w dziedzinie zarządzania cenami. Na podstawie jego licznych doświadczeń powstała książka „Pewny zysk! Jak stworzyć biznes odporny na każdy kryzys”. Przeanalizujmy ją wspólnie.
Maksymalizacja zysku a pustynia zyskowa
Hasło maksymalizacji zysku bywa źle zrozumiane, bo przywodzi na myśl eksploatację pracowników i nierówną dystrybucję zasobów, podczas gdy tak naprawdę oznacza ono minimalizację rozrzutności. Zysk to wartość resztowa pozostała po zrealizowaniu zobowiązań przez przedsiębiorcę. Rozróżniamy następujące rodzaje zysku: nominalny, realny, normalny, czy ekonomiczny. Co ciekawe, autor nazywa Niemcy pustynią zyskową – tamtejsze firmy wykazują niskie, ale dość wyrównane marże zysku, zaś na niemieckie globalne supergwiazdy przypada aż 36% całości zysków ekonomicznych. W Austrii sytuacja pod względem zyskowności też nie jest imponująca, natomiast Szwajcaria radzi sobie w tym temacie dużo lepiej.
Etyka zysku, terapia i czynniki determinujące zysk
Podstawowym założeniem etyki zysku jest to, że zysk daje wolność i im większy sukces, tym szerszy zakres swobody – sami wybieramy zlecenia zamiast brać pierwsze lepsze, a zyski z dobrych czasów zabezpieczą nas na gorsze chwile. Zysk postrzegamy często w kategorii tabu, ponieważ zarówno ujawnienie wyjątkowo wysokich jak i niskich zysków naraża na utratę reputacji. Jednocześnie, wiele firm zamiast skupić się na dążeniu do zysku, koncentruje się na przetrwaniu. Hermann Simon podkreśla, że dobrze zarabiające przedsiębiorstwo gwarantuje komfortowe funkcjonowanie pracownikom, dostawcom, bankom i państwu.
Terapia firm nienastawionych na zysk musi polegać na konsekwentnym ukierunkowaniu na zysk. Rekomendowane patenty? 1. Podawanie zysku w pierwszym wierszu sprawozdania, co zaakcentuje jego priorytetowość; 2. Komunikowanie zorientowania na zysk przez kierownictwo firmy; 3. Zatrudnienie dyrektora ds. zysków. Aspekty niszczące zysk? 1. Nadwyżka mocy produkcyjnych; 2. Rozdrobnienie; 3. Nadmierny nacisk na długoterminowe zorientowanie na zysk. Czynniki wpływające na zysk: 1. Cena – do jej kształtowania wyznaczajmy odpowiedzialne osoby, a decyzje związane z ceną powinny zapadać wysoko w firmowej hierarchii; 2. Sprzedaż – gospodarujemy nią wydajnie, gdy symultanicznie i dynamicznie sterujemy zdolnościami prowadzącymi do maksymalizacji zysku; 3. Koszty – do stworzenia właściwej kultury kosztów potrzebujemy zaangażowania szefostwa i współdziałania pracowników.
Integracja jest nieodzowna także w momencie kryzysu. Przechodząc przez kryzys pod żadnym pozorem nie zapominajmy o uwzględnieniu długoplanowych skutków podejmowanej strategii zaradczej. Jeżeli zła passa nie mija i firma stale nie osiąga zysków, trudno mówić o sukcesie – niskie zyski powodują postępującą demotywację, frustrację oraz spadek morale przedsiębiorców, menedżerów i pracowników.
Książka „Pewny zysk! Jak stworzyć biznes odporny na każdy kryzys” to publikacja, której lektura przyda się ambitnym biznesmenom. Z czystym sumieniem można ją im polecić.