Praktyka strategii firmy

Praktyka strategii firmy
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Życie każdej firmy składa się z trzech etapów – przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. To, jakie decyzje podejmiemy na każdym z nich, ma ogromy wpływ na cały biznes. Podjęcie odpowiednich działań, sprawne zarządzanie, a przede wszystkim dobrze przygotowana strategia to elementy, bez których przeszłość, przyszłość i teraźniejszość przedsiębiorstwa mogą być zagrożone. Błąd na jednym z etapów prowadzenia działalności może być fatalny w skutkach. Dla tych, którzy szukają pomocy realizacji strategicznych planów, z pomocą przychodzi książka Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość.

Przeszłość


Jak pisze w swojej książce Krzysztof Obłój:

O praktyce strategii najprościej jest myśleć jako o zbiorze decyzji dotyczących trzech splecionych ze sobą kręgów: przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Właśnie w takim modelu poruszamy się podczas lektury jego poradnika. Autor pokazuje, że nawet młode startupy, które pozornie nie mają biznesowej przeszłości, mogą pochwalić się pewną wizją, którą posiadali ich założyciele.

Rozbicie problemów zarządzania na trzy etapy lub okresy pozwala dużo łatwiej je analizować i radzić sobie z nimi. W ten sposób możemy skupić się na działaniach w sposób o wiele bardziej praktyczny. W takim modelu pojawiają się trzy główne pytania, wobec których staje organizacja. Jaki ukryty bagaż przeszłości przedsiębiorstwo niesie ze sobą i co z nim zrobić? Jak zapewnić wysoką efektywność organizacji w dniu dzisiejszym? Jak stworzyć szanse na wzrost i rozwój w przyszłości? W książce Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość otrzymujemy przepis, jak znaleźć odpowiedzi na postawione pytania. Warto pamiętać jednak, że nie można odpowiedzieć tylko na jedno z nich, pomijając kolejne dwa. Wszystko dlatego, że jest to pewien system naczyń połączonych.

Przyszłość


Budowanie przyszłości firmy to analiza poprzednich dwóch okresów. Podstawowym sposobem jest i będzie zwyczajne, tradycyjne prognozowanie metodą analizy trendów, budowy scenariuszy i wszystkimi innymi metodami wypracowanymi przez lata przez specjalistów w tej dziedzinie. Takie przewidywania przyjdą nam na pomoc i między innymi o tym pisze w książce Krzysztof Obłój. Budując kolejne modele przyszłości biznesu, musimy analizować. Pomagają nam w tym narzędzia do zbierania dużej ilości danych, a także powszechnie informacje statystyczne, np. demograficzne. Przykładowo: „Malejąca obecnie w wielu społeczeństwach dzietność oznacza docelowo mniejsze zapotrzebowanie na edukację, nieruchomości, i wpływa na to, co, kiedy i przez kogo jest kupowane. Oznacza to zmiany rynku pracy, a nawet migracje. To także zmiany w sposobie spędzania wolnego czasu. Zaś starzenie się społeczeństwa i ogromny wzrost zapotrzebowania na wyroby i usługi dla osób starszych – od leków po zorganizowaną turystykę, a kończąc na wszechstronnej opiece”. Oczywiście to tylko przykład, ale pozwala zobaczyć, jak pozornie niewinne informacje mogą pomóc w budowaniu biznesu.

Teraźniejszość

Pierwsza część książki to wprowadzenie do współczesności. Jest to zgrabnie opisana historia zarządzania, tworzenia strategii zarządzania. Na stronach tych znajdziemy między innymi wykresy, dane i informacje z różnych rynków i branż. Okazuje się, że nie wszystkie firmy mają strategię, a część z nich, chociaż ją ma, w żaden sposób jej nie dokumentuje. Dodatkowo wielu managerów działa intuicyjnie, nie podpierając się żadnymi wytycznymi. Czy to źle? Wystarczy czasem odpowiednie połączenie wielu umiejętności i czynników, aby osiągnąć nieprzeciętny sukces. Wśród nich znajdują się między innymi pasja, dyscyplina kosztów i apetyt na ryzyko. Popatrzmy na firmy takie, jak: Apple, Amazon, Google, Disney, czy też Nike. Każda historia zaczynała się w inny sposób, ale wizja ich twórców pozwoliła na zbudowanie imperium.

Praktyka strategii firmy. Jak zarządzać przeszłością, radzić sobie z teraźniejszością i tworzyć przyszłość nie jest książką wybitną. Czasami napisana jest lekko chaotycznie, ale nie jest to pozycja zła. Na pewno warto ją przeczytać, aby zobaczyć, jakie sposoby zarządzania biznesem pojawiają się w różnych firmach i jak budować strategię, która pozwala wyprzedzić konkurencję.


Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Praktyka strategii firmy

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Praktyka strategii firmy

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej