,

Psychologia szefa 3

Psychologia szefa 3. Zrozumieć zespół. Fenomen małej grupy
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Wojciech HamanJerzy Gut to autorzy poradnika „Psychologia szefa 3. Zrozumieć zespół. Fenomen małej grupy”. Przedstawiają funkcjonowanie kierowników i zespołów w przedsiębiorstwach, dzieląc zachowania na sześć faz. Czy wskazówki zawarte w publikacji są pożyteczne?

PIĘĆ FAZ PRACOWNICZYCH 

Fazę I HamanGut ochrzcili mianem Zależności. Szef staje się guru oraz rozwiązaniem wszystkich problemów. Podczas zebrań panuje milczenie/padają asekuracyjne odpowiedzi. Milczenie jest dowodem na to, że pracownicy boją się reakcji szefa. Lider myśli, że grupa jest bierna, łatwo ją zastraszyć, wpędzić w poczucie winy. Wskazane pytanie, dlaczego podwładni milczą oraz szukanie gwarancji bezpieczeństwa. Wielu zwierzchników trwa w tej Fazie, wykorzystując swą pozycję. Szefowie powinni jasno ustalić reguły, nagradzać, mobilizować i wykazywać życzliwą dyrektywność.

Faza II to Różnicowanie. Podczas zebrań pracownicy są wyluzowani, występują dokładnie obsadzone role grupowe. Na wyjazdach służbowych pije się na umór, demoluje pokoje. Liczy się rywalizacja, słupki sprzedaży, co potęguje stres. Zwierzchnik powinien doceniać energię podwładnych, stawiać granicę nieformalnym liderom, dbać o samodzielność zespołu i przekazywać informacje podczas spadku entuzjazmu.

Kolejna Faza to Kryzys odpowiedzialności – narzekanie, wzajemne obwinianie. Marudzenie jest wołaniem o pomoc. Szef nie może podwładnych wyręczać, a pomagać rozwiązywać problemy osobom szczerze chcącym poprawy, budować współodpowiedzialność. Koniecznym jest utworzenie pola wpływu –poruszanie tylko tych kwestii, na które pracownicy mają rzeczywisty wpływ. Przydatne zwroty: „na pewno nigdy nie zmienię…”, „nie zamierzam…”. Odmowa musi być uzasadniona. 

Faza IV – Atak na lidera. Pracownicy krytykują zwierzchnika i ten często obawia się, że chcą się go pozbyć. Bez buntu nie ma odpowiedzialności. Bunt świadczy o odwadze i zaangażowaniu. W obliczu ataku warto wszystkich wysłuchać, panować nad mimiką oraz gestami i zapytać, co zespół zamierza w związku ze swoimi słowami zrobić. Gdy szef mężnie przejdzie próbę ognia, zyska szacunek.

 Nadzwyczajna Moc GrupyFaza intensyfikacji działań pracowników, integracji i energii. Wskazane zachęcenie innych działów firmy do wykorzystania potencjału zespołu. 

FAZA SZÓSTA – ŚWIĘTY GRAAL

Ostatnia Faza – Realne możliwości grupy. Niezależny zespół i spadek szefa z piedestału. Staje się on równorzędnym partnerem. Zwierzchnicy boją się czasem, że pracownicy odejdą i stworzą konkurencję, ale wszystkim zależy na obecnym stanie rzeczy. Nowa praca albo inna władza to powrót do punktu wyjścia. W Realnych możliwościach, podwładni walczą o szefa. Warto ich doceniać, dokonywać demokratycznych wyborów.

NIEZBĘDNIK KAŻDEGO SZEFA 

„Psychologia szefa 3. Zrozumieć zespół. Fenomen małej grupy” to interesujące studium służbowych stosunków międzyludzkich. Książka Wojciecha HamanaJerzego Guta jest obowiązkowym podręcznikiem każdego dobrego zwierzchnika. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Psychologia szefa 3

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Psychologia szefa 3

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej