Rozwój osobisty robi w dzisiejszych czasach zawrotną karierę. Żyjemy w epoce, w której wszyscy chcą doskonalić swoje mocne strony i uzupełniać braki. Ten pozytywny trend ma niestety pewne skutki uboczne. W branży związanej z rozwojem osobistym nagle zaczęło działać wielu ludzi bez doświadczenia, a poza tym niezwykle trudno znaleźć coś konkretnego dla siebie i uczciwie ocenić wartość wybranego szkolenia.
Książka Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi wychodzi nam na przeciw. Ta książka pomoże nam w mądrym wytyczeniu własnej ścieżki rozwoju. Jej autor podsuwa nam obiektywne, naukowe narzędzia oceny wydarzeń rozwojowych. Podpowiada, na co zwracać uwagę przy wybieraniu szkoleń czy mentorów. Wskazuje niebezpieczeństwa związane z używaniem „narzędzi diagnostycznych”, które okazują się odpryskami skompromitowanych metod. Krótko mówiąc, daje nam wiedzę potrzebną do jasnej oceny sytuacji.
Książka bez wątpienia przyda się każdemu, kto chce faktycznie rozwinąć własne kompetencje, przyswoić sobie wartościowe metody uczenia się, poznać różnice między mentorem, coachem i trenerem, ocenić wartość szkoleń i wydarzeń rozwojowych, sprawdzić wartość testów i innych narzędzi diagnostycznych, zrozumieć, jak działa branża poradnikowo-szkoleniowa, nauczyć się myśleć krytycznie i trzeźwo oceniać rzeczywistość, odkryć, jak działają mity psychologii popularnej, czy wreszcie dowiedzieć się, jak oceniać efekty własnego rozwoju.
Książka Rozwój osobisty. Instrukcja obsługi z pewnością pomoże nam osiągnąć założone cele. Nie bądźmy bezkrytycznymi i bezrefleksyjnymi odbiorcami usług rozwojowych. Stańmy się podmiotami świadomymi swoich praw.
Rafał Żak – zajmuje się rozwojem ludzi i organizacji jako trener mówca, coach i autor tekstów. Nieco bezczelnie twierdzi, że umie wskazać różnicę pomiędzy rozwojem, który ma sens, a rozwojem, który jest celem samym w sobie.