Servant Leadership w praktyce

Sprawdź, gdzie kupić
Servant Leadership w praktyce

Książka „Servant Leadership w praktyce” to teoretyczno-praktyczny poradnik o tematyce przywództwa służebnego, składający się z wypowiedzi ludzi, którzy z takim przywództwem mieli do czynienia. Czy książka rzeczywiście jest przydatna?

Cechy przywódcy służebnego

No właśnie. Jaki jest przywódca służebny? Przede wszystkim uważnie słucha i wykazuje dużo empatii. Kiedy zauważa konflikt w zespole, uzdrawia sytuację. Szczyci się silnym kręgosłupem moralnym, znajomością wartości. Umie wykorzystać siłę swojej perswazji, tworzy kreatywne koncepcje, jest dobrym powiernikiem oraz mobilizuje zespół do rozwoju dzięki budowaniu wspólnoty. W działaniach kieruje się bezinteresownością, entuzjazmem, miłością, elastycznością, a także inteligencją emocjonalną, systemową oraz duchową. 

Fantastyczne Miejsce Pracy dla Wszystkich

Pora na krótką instrukcję do stworzenia Fantastycznego Miejsca Pracy dla Wszystkich. Najistotniejszą wartością jest tu zaufanie. W ślad za nim idzie decentralizacja pracy – ludzie wykonują zadania z autonomią. Podwładni w Fantastycznym Miejscu pracy doświadczają wsparcia i troski, a korzyści z pracy w takiej organizacji są niebywale: rozwija się szybciej niż konkurencja, podwładni nie przynoszą do domu frustracji i stają się lepszymi partnerami, rodzicami, przyjaciółmi.  Tylko wtedy, gdy pracownicy ufają zwierzchnikowi oraz czują, że im się ufa, są produktywni i pomysłowi.  

Jak być dobrym pasterzem?

Pasterz, który właściwie zajmuje się swoimi owcami, zapewnia im bezpieczeństwo i spokój, ale – kiedy zachodzi potrzeba – dyscyplinuje stado. Obserwuje trzodę i reaguje, jeśli musi. Dba, by nie brakowało wody oraz pożywienia. Jak się to przekłada na zawodowy grunt? Przywódca służebny zaopatruje podwładnych w sprzęt i pilnuje wynagrodzenia, opiekuje się np. poprzez kupienie ergonomicznych krzeseł i zależy mu, aby pracownicy punktualnie docierali do domów.  Swoją obecność akcentuje gotowością do rozmowy. Skuteczny lider wystrzega się fałszywych pozytywów – stwierdzeń, podnoszących jego rangę kosztem zespołu i interweniuje, kiedy zauważa w firmie kulturę wstydu – obwinianie, tuszowanie, faworyzowanie, lub poniżanie. 

Ken Blanchard – Servant Leadership

 Strefy świata

Liderzy zawsze przejawiają którąś ze sfer świata: gorsi doświadczają braku więzi w pracy, zawierają więzi toksyczne, bądź kreują fałszywe pozytywne więzi, natomiast wspaniali tworzą prawdziwe relacje. W takiej atmosferze, żaden kłopot nie okaże się zbyt trudny, niezależnie czy będzie kałużą – dającym się prędko rozwiązać, czy problemem szufladkowym, gdzie geneza komplikacji jest głębsza. 

Poradnik dla każdego lidera

Warto wziąć sobie do serca reguły z „Servant Leadership w praktyce”. Z publikacji wyłania się bowiem wzorzec mądrej organizacji, w której na pierwszym miejscu plasuje się człowiek, a nie wyniki, czy cyferki. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że obraz takiej firmy nie jest utopią, a możliwym do zrealizowania konceptem. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Ciasteczka

Ta strona używa plików cookies, aby zapewnić Ci najwyższą jakość usług. Korzystanie ze strony oznacza akceptację Regulaminu oraz Polityki Prywatności.

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.