,

Servant Leadership w praktyce

Servant Leadership w praktyce
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Książka „Servant Leadership w praktyce” to teoretyczno-praktyczny poradnik o tematyce przywództwa służebnego, składający się z wypowiedzi ludzi, którzy z takim przywództwem mieli do czynienia. Czy książka rzeczywiście jest przydatna?

Cechy przywódcy służebnego

No właśnie. Jaki jest przywódca służebny? Przede wszystkim uważnie słucha i wykazuje dużo empatii. Kiedy zauważa konflikt w zespole, uzdrawia sytuację. Szczyci się silnym kręgosłupem moralnym, znajomością wartości. Umie wykorzystać siłę swojej perswazji, tworzy kreatywne koncepcje, jest dobrym powiernikiem oraz mobilizuje zespół do rozwoju dzięki budowaniu wspólnoty. W działaniach kieruje się bezinteresownością, entuzjazmem, miłością, elastycznością, a także inteligencją emocjonalną, systemową oraz duchową. 

Fantastyczne Miejsce Pracy dla Wszystkich

Pora na krótką instrukcję do stworzenia Fantastycznego Miejsca Pracy dla Wszystkich. Najistotniejszą wartością jest tu zaufanie. W ślad za nim idzie decentralizacja pracy – ludzie wykonują zadania z autonomią. Podwładni w Fantastycznym Miejscu pracy doświadczają wsparcia i troski, a korzyści z pracy w takiej organizacji są niebywale: rozwija się szybciej niż konkurencja, podwładni nie przynoszą do domu frustracji i stają się lepszymi partnerami, rodzicami, przyjaciółmi.  Tylko wtedy, gdy pracownicy ufają zwierzchnikowi oraz czują, że im się ufa, są produktywni i pomysłowi.  

Jak być dobrym pasterzem?

Pasterz, który właściwie zajmuje się swoimi owcami, zapewnia im bezpieczeństwo i spokój, ale – kiedy zachodzi potrzeba – dyscyplinuje stado. Obserwuje trzodę i reaguje, jeśli musi. Dba, by nie brakowało wody oraz pożywienia. Jak się to przekłada na zawodowy grunt? Przywódca służebny zaopatruje podwładnych w sprzęt i pilnuje wynagrodzenia, opiekuje się np. poprzez kupienie ergonomicznych krzeseł i zależy mu, aby pracownicy punktualnie docierali do domów.  Swoją obecność akcentuje gotowością do rozmowy. Skuteczny lider wystrzega się fałszywych pozytywów – stwierdzeń, podnoszących jego rangę kosztem zespołu i interweniuje, kiedy zauważa w firmie kulturę wstydu – obwinianie, tuszowanie, faworyzowanie, lub poniżanie. 

Ken Blanchard – Servant Leadership

 Strefy świata

Liderzy zawsze przejawiają którąś ze sfer świata: gorsi doświadczają braku więzi w pracy, zawierają więzi toksyczne, bądź kreują fałszywe pozytywne więzi, natomiast wspaniali tworzą prawdziwe relacje. W takiej atmosferze, żaden kłopot nie okaże się zbyt trudny, niezależnie czy będzie kałużą – dającym się prędko rozwiązać, czy problemem szufladkowym, gdzie geneza komplikacji jest głębsza. 

Poradnik dla każdego lidera

Warto wziąć sobie do serca reguły z „Servant Leadership w praktyce”. Z publikacji wyłania się bowiem wzorzec mądrej organizacji, w której na pierwszym miejscu plasuje się człowiek, a nie wyniki, czy cyferki. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że obraz takiej firmy nie jest utopią, a możliwym do zrealizowania konceptem. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Servant Leadership w praktyce

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Servant Leadership w praktyce

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej