Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że John Warrillow to człowiek orkiestra. Prowadzi audycję, do której zaprasza ludzi biznesu, jest twórcą The Value Builder System – firmy, która pomaga zwiększać istniejącym podmiotom ich wartość, a do realizuje się jako poczytny autor. Jego książki stały się bestsellerami i świetnie sprzedają się na całym świecie, szybko zyskując rzesze fanów. Powodem tego stanu rzeczy jest nie tylko lekki i plastyczny język, ale także zawarta w publikacjach wiedza. W książce „Siła Subskrypcji. Jak zdobyć klientów i zbudować dochodowy biznes abonamentowy w dowolnej branży” autor rozprawił się z mitami na temat zakupów w abonamencie i pokazał, że praktycznie każdą działalność gospodarczą można przekuć w dochodowy interes.
To jedna z książek, które się połyka
Są takie książki o biznesie, których lektura męczy. Bywają nieciekawie napisane lub po prostu zawierają masę „twardych danych” co sprawia, że zasypiamy nad każdą kolejną stroną. Jednak „Siła Subskrypcji. Jak zdobyć klientów i zbudować dochodowy biznes abonamentowy w dowolnej branży” jest zupełnie innym tytułem. Tutaj od początku mamy do czynienia z dobrze napisanym „czytadłem”, w którym wiedza podana jest w sposób merytoryczny i co najważniejsze ciekawy. Na początku autor wprowadza nas w zagadnienia, którymi będzie się zajmował. Przybliża nam, jak zbudowana jest książka i co znajdziemy w każdym z rozdziałów. Wstęp zawiera krótką historię modelu subskrypcyjnego.
W części pierwszej znajdziemy także analizę, dlaczego nawet tacy giganci jak Apple i Amazon już dawno przeszli na model oparty na abonamencie. Poznajemy też osiem metod, dzięki którym nasz biznes stanie się bardziej wartościowy i mniej stresujący, kiedy wdrożymy model subskrypcyjny. Autor przedstawia, jak taki model podnosi wartość każdego klienta i jak pogodzić wymagania wobec firmy z jej możliwościami. Część druga książki opisuje dziewięć modeli biznesowych opartych na subskrypcji. Dla przejrzystości została ona podzielona na podrozdziały, z których dowiesz się także, że w kwestii budowania źródeł przychodu odnawialnego w twojej firmie, masz wiele opcji wyboru. W części trzeciej zaś, bardzo dokładnie opisana została strategia budowy biznesu opartego na subskrypcji.
Sprzedaż w abonamencie to inne wskaźniki
W sprzedaży abonamentowej wymagane jest od nas poznanie innych wskaźników, które różnią się od wielu standardowych wskaźników sprzedażowych. W tym przypadku musimy bazować na wskaźnikach miesięcznego wzrostu (MMR – Monthly Recurring Revenue), cyklu życia klienta (LTV – Lifetime Value), średniego przychodu z klienta (ARPC – Average Revenue per Customer) i miesięcznego spadku liczby klientów (Churn Rate). Ważne jest, aby wiedzieć, jaki jest koszt pozyskania pojedynczego klienta (CAC – Customer Acquisition Cost). W przypadku subskrypcji samo pozyskanie klienta to jedno, a utrzymanie go jak najdłużej to drugie. O tym przeczytamy także w trzeciej części książki. To właśnie w końcowych partiach podane jest kilka uwag i narzędzi, które pozwolą oszacować nasz biznes subskrypcyjny.
Wiedza, która przyda się każdemu
Chociaż książka „Siła Subskrypcji. Jak zdobyć klientów i zbudować dochodowy biznes abonamentowy w dowolnej branży” skierowana jest do tych osób, które myślą o rozpoczęciu sprzedaży usługi lub produktu w modelu subskrypcyjnym, to znajdziemy w niej także wiele przydatnych pomysłów i informacji, które można wykorzystać podczas standardowej sprzedaży on‑ czy offline. Wiele znajdujących się w podręczniku modeli można bardzo łatwo wdrożyć, szczególnie gdy już prowadzimy biznes. Wiele rozwiązań idealnie sprawdzi się w sklepach internetowych, które mają przecież narzędzia sprzedażowe. Wystarczy tylko skorzystać z funkcji naszej platformy lub rozbudować ją o kilka nowych. Wracając jednak do samej książki Johna Warrillowa – to jedna z tych biznesowych pozycji, które warto przeczytać, nawet jeśli nie będziemy decydowali się na tworzenie własnego biznesu subskrypcyjnego.