Szefie, angażuj zespół

Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders
Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Jedna błędna decyzja może zaważyć na naszej karierze zawodowej. Mowa o postanowieniach kluczowych dla działania firmy, niezależnie czy są one małe, czy też duże. Właśnie od opisu takiego błędnego działania rozpoczyna się książka Roberta Zycha Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders. Tam nieodpowiednie działania jednego człowieka doprowadziły do utraty trzydziestu siedmiu procent najlepszych fachowców od marketingu, produkcji i nowych produktów, wszystko dlatego, że przeniesienie firmy z Poznania do Konina odbyło się bez konsultacji tych działań z zespołem. Książka ta jest poradnikiem dla osób zarządzających, opisuje ona to, jak w praktyce sprawdza się model Decision Making for Leaders.

Ponad 18 lat doświadczeń

Na początku tego „podręcznika” przeczytamy też wywiad z autorem, który pojawił się na łamach portalu Na Temat. Dzięki temu bliżej poznamy jego sylwetkę oraz kompetencje, które pokazują, że przez 18 lat pracy zaufało mu bardzo wielu menedżerów. Jak sam mówi, w ciągu ostatnich 15-20 lat zmieniły się sposoby zarządzania. Są to nie tylko przekształcenia technologiczne, ale także podniesienie kwalifikacji pracowników, zmiana modelu szefa z dyrektywnego na bardziej partnerski, angażujący, choć oczywiście występują sytuacje, w których niezmiennie potrzebny jest autorytet szefa i jego decyzyjność. Zych pojawiał się w firmie wtedy, gdy przychodził czas na zmiany. Podejmowane decyzje powinny być akceptowane przez pracowników, dzięki czemu dochodzi do mniejszej ilości konfliktów.

Dlaczego Decision Making for Leaders?

To, czy opisywany w książce model sprawdzi się w danej firmie, zależne jest od wielu czynników. Zych pokazuje różne sytuacje, opisuje case studies, analizuje wdrożenia. Dzięki temu na przykładach jesteśmy wstanie zobaczyć, co poszło nie tak lub dlaczego dany case miał szansę 100% skuteczności. Jak można przeczytać na kolejnych stronach, warto się powstrzymać od pochopnych działań w stosowaniu metody Decision Making for Leaders, choć udowodniono, że postępowanie zgodnie z jej zasadami daje 2,5 raza wyższe prawdopodobieństwo, że Twoje decyzje będą mądre i zespół zaangażuje się w ich wdrożenie, niż gdybyś działał odwrotnie do zaleceń modelu.

Czytając ten podręcznik, dowiemy się, czym jest kontinuum partycypacyjne, jakie jest jego miejsce w procesach i jaki ma wpływ na decyzje zespołu, jest tu też mowa o formułowaniu problemów decyzyjnych, czy też czynnikach sytuacyjnych modelu Vrooma. Duża część teoretyczna napisana jest bardzo przystępnie, a co za tym idzie, szybko można ją przyswoić i wdrożyć. Autor nie unika powrotu do historii, i tej związanej z powstawaniem opisywanego modelu oraz związanych z nim rozwiązań, i swojej własnej, do punktów ważnych dla niego samego, które miały ogromny wpływ na kolejne etapy obecnej kariery.

O autorytecie 

Kiedy myślimy o liderze, na myśl przychodzą charyzma oraz autorytet, dwie cechy, które mają ogromny wpływ na to, jak lider jest odbierany i jaką ma „siłę przebicia”. Zych poświęcił cały rozdział na temat budowania wizerunku lidera. Opisał w nim sensowność korzystania z kar i nagród, skupił się na budowaniu zespołu eksperckiego oraz na utrzymaniu mandatu zaufania. Brak autorytetu sprowadza się do tego, że nie możemy przekonać innych do naszych racji, a tym bardziej do wykonania powierzonych przez nas zadań. Niezmiernie istotne jest świadome budowanie podstaw swojej władzy, aby w przyszłości zwiększyć efektywność własnych działań. Trzeba pamiętać, że wspomniane kary i nagrody stanowią fundament, na którym opiera się władza lidera, umożliwiająca weryfikowanie realizacji obowiązków należących do poszczególnych członków zespołu. To podejście samo w sobie nie buduje jednak zaangażowania zespołu. Każdy pracownik powinien mieć jasność co do tego, za co będzie doceniony, a za co może zostać ukarany; dzięki temu zrozumie, jakie ma pole manewru.

Książka Roberta Zycha Szefie, angażuj zespół. Jak motywować grupę metodą Decision Making for Leaders to prawie 300 stron dobrze podanej, konkretnej wiedzy. Nie ma tu miejsca na lanie wody, nie ma zbędnych historii i opowieści. To pigułka dla każdego szefa, ale nie powinni obok niej przejść obojętnie managerowie niższego szczebla, którzy w przyszłości zmierzą się z wyzwaniem, jakim jest bycie szefem. Może początek tej opowieści jest zbyt grafomański, ale przecież wstęp można opuścić.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Szefie, angażuj zespół

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Szefie, angażuj zespół

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
6 lat temu

Świetna książka!
Podziwiam autora od wielu lat, zresztą jest cenionym praktykiem w Polsce.
Bardzo się cieszę, że tak często wydaje nowe książki, bo pisze bardzo ciekawie, wplatając sporo case studies do swoich książek.
„Szefie angażuj zespół” to książka o relacjach menadżera z zespołem, o obowiązkach, możliwościach, ale również o troskach i problemach, które na szefa czyhają. Jak dla mnie pozycja na medal. Polecam wszystkim!

1
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej