Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Książka „Tim Cook. Człowiek, który wniósł Apple na wyższy poziom” to hymn pochwalny dla dyrektora generalnego Apple, następcy Steve’a Jobes’a. Książkę z pewnością można potraktować jako biografię Cooka. Przyjrzyjmy się wspólnie rozważaniom Leander’a Kahney’a.

Wczesne lata, praca przed Apple i wyznawane wartości

Tim Cook dorastał Alabamie, w okresie, kiedy rasizm i dyskryminacja szalały na całego. Był wtedy nawet świadkiem zebrania członków Ku Klux Klanu. Te doświadczenia sprawiły, że Cook od początku walczył z przejawami dyskryminacji w życiu i w firmie – gdy objął schedę po Jobesie, w emocjonalnym eseju wyznał, że jest gejem, a kobiety i osoby o różnych kolorach skóry od zawsze piastowały wysokie stanowiska w Apple. W przeciwieństwie do Jobes’a, nie miał szczególnej charyzmy – bardziej cenił otwartą komunikację i konsekwentnie dążył do rozwiązywania problemów. Przed Apple zatrudnił się w IBM, gdzie dorobił się statusu „HiPo”, pracownika o wysokim potencjale, w tamtym czasie zdobył również tytuł MBA. Później przeszedł do Intelligent Ellectronics, awansując na dyrektora operacyjnego. Ostatnim przystankiem przed Apple stał się dla niego Compaq.

Kariera w Apple i pokonanie niepowodzeń 

Cook, nowy dyrektor operacyjny, wkroczył do Apple w momencie kryzysu. Firmę miażdżyła konkurencja komputerów PC, dochodziło do masowych zwolnień. Dzięki przeprowadzonym przez Cooka reformom, Apple odzyskało dawną świetność. By rozprawić się z zaległościami produkcyjnymi, zadbał o outsourcing z tajwańskim Foxconn na czele, przyśpieszył transport lotniczy towarów i zainwestował w system ERP, planujący zasoby przedsiębiorstwa. Po 4 latach mianowano go na wiceprezesa ds. globalnej sprzedaży i działalności operacyjnej, a po śmierci Jobes’a, na dyrektora generalnego.  Z wszystkich niepowodzeń, np. wycieku prywatnych zdjęć celebrytów z iCloud, porażki Apple Maps, czy z konfliktu z FBI, wychodził obronną ręką. Poprawił też warunki pracy w Foxconn oraz odważył się zdymisjonować ważne figury w przedsiębiorstwie, m.in. Browetta oraz Forstalla, polepszając sytuację w firmie. 

Sukcesy Cooka

Tim Cook jest odpowiedzialny za wiele sukcesów Apple. Za jego rządów kolejne modele iPhonów i Apple Watchów cieszą się rekordowym zainteresowaniem, płatności mobilne Apple Play nabierają rozpędu, wzbogacił urządzenia o programy edukacyjne i udogodnienia dla niepełnosprawnych, a Everyone Can Code, cykl nauki kodowania dla uczniów, wciąż przynosi wiele pożytku. Cook angażuje się w akcje dobroczynne, ochronę środowiska (energia w Apple otrzymywana jest w 100% ze źródeł odnawialnych), współpracuje z Greenpeace oraz przejął Beats Music wraz z Beats Electronics. W przyszłości chce się zająć produkcją samochodów i opieką zdrowotną.  

Fascynująca czytelnicza podróż

Publikacja „Tim Cook. Człowiek, który wniósł Apple na wyższy poziom” pokazuje, jak wszechstronnym jest on człowiekiem. Jego życie zawodowe składa się z uczciwości, sumienności, empatii i kreatywności, a wszelkie koleje losu przyjmuje z typowym dla siebie spokojem ducha. Leander Kahney zafundował nam fascynującą podróż do źródeł potencjału tego doskonałego stratega.  

Doceń naszą pracę

Jeżeli spodobała się Tobie ta recenzja, możesz nasz docenić ofiarując nam drobny napiwek. Z góry dziękujemy 🙌

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.