Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom
Pinterest

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Książka „Tim Cook. Człowiek, który wniósł Apple na wyższy poziom” to hymn pochwalny dla dyrektora generalnego Apple, następcy Steve’a Jobes’a. Książkę z pewnością można potraktować jako biografię Cooka. Przyjrzyjmy się wspólnie rozważaniom Leander’a Kahney’a.

Wczesne lata, praca przed Apple i wyznawane wartości

Tim Cook dorastał Alabamie, w okresie, kiedy rasizm i dyskryminacja szalały na całego. Był wtedy nawet świadkiem zebrania członków Ku Klux Klanu. Te doświadczenia sprawiły, że Cook od początku walczył z przejawami dyskryminacji w życiu i w firmie – gdy objął schedę po Jobesie, w emocjonalnym eseju wyznał, że jest gejem, a kobiety i osoby o różnych kolorach skóry od zawsze piastowały wysokie stanowiska w Apple. W przeciwieństwie do Jobes’a, nie miał szczególnej charyzmy – bardziej cenił otwartą komunikację i konsekwentnie dążył do rozwiązywania problemów. Przed Apple zatrudnił się w IBM, gdzie dorobił się statusu „HiPo”, pracownika o wysokim potencjale, w tamtym czasie zdobył również tytuł MBA. Później przeszedł do Intelligent Ellectronics, awansując na dyrektora operacyjnego. Ostatnim przystankiem przed Apple stał się dla niego Compaq.

Kariera w Apple i pokonanie niepowodzeń 

Cook, nowy dyrektor operacyjny, wkroczył do Apple w momencie kryzysu. Firmę miażdżyła konkurencja komputerów PC, dochodziło do masowych zwolnień. Dzięki przeprowadzonym przez Cooka reformom, Apple odzyskało dawną świetność. By rozprawić się z zaległościami produkcyjnymi, zadbał o outsourcing z tajwańskim Foxconn na czele, przyśpieszył transport lotniczy towarów i zainwestował w system ERP, planujący zasoby przedsiębiorstwa. Po 4 latach mianowano go na wiceprezesa ds. globalnej sprzedaży i działalności operacyjnej, a po śmierci Jobes’a, na dyrektora generalnego.  Z wszystkich niepowodzeń, np. wycieku prywatnych zdjęć celebrytów z iCloud, porażki Apple Maps, czy z konfliktu z FBI, wychodził obronną ręką. Poprawił też warunki pracy w Foxconn oraz odważył się zdymisjonować ważne figury w przedsiębiorstwie, m.in. Browetta oraz Forstalla, polepszając sytuację w firmie. 

Sukcesy Cooka

Tim Cook jest odpowiedzialny za wiele sukcesów Apple. Za jego rządów kolejne modele iPhonów i Apple Watchów cieszą się rekordowym zainteresowaniem, płatności mobilne Apple Play nabierają rozpędu, wzbogacił urządzenia o programy edukacyjne i udogodnienia dla niepełnosprawnych, a Everyone Can Code, cykl nauki kodowania dla uczniów, wciąż przynosi wiele pożytku. Cook angażuje się w akcje dobroczynne, ochronę środowiska (energia w Apple otrzymywana jest w 100% ze źródeł odnawialnych), współpracuje z Greenpeace oraz przejął Beats Music wraz z Beats Electronics. W przyszłości chce się zająć produkcją samochodów i opieką zdrowotną.  

Fascynująca czytelnicza podróż

Publikacja „Tim Cook. Człowiek, który wniósł Apple na wyższy poziom” pokazuje, jak wszechstronnym jest on człowiekiem. Jego życie zawodowe składa się z uczciwości, sumienności, empatii i kreatywności, a wszelkie koleje losu przyjmuje z typowym dla siebie spokojem ducha. Leander Kahney zafundował nam fascynującą podróż do źródeł potencjału tego doskonałego stratega.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

Opinie o książce Tim Cook. Człowiek, który wzniósł Apple na wyższy poziom

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.