U mnie działa

U mnie działa. Język branży IT
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Tytuł mówi sam za siebie – książka „U mnie działa. Język branży IT” przeznaczona jest dla specjalistów z dziedziny IT, znajdujących się na początku programistycznej kariery. Przyjrzyjmy się więc, czy wskazówki Pawła Baszuro rzeczywiście pomagają rozwinąć informatyczny potencjał.

Różnice w oprogramowaniu i cykl życia oprogramowania 

Paweł Baszuro wyjaśnia, jak zmienia się oprogramowanie w zależności od wielkości firmy: w firmie jedno-/kilkuosobowej może służyć do sprzedaży produktów, komunikacji, czy prowadzenia dokumentacji, w firmie kilkunasto-/kilkudziesięcioosobowej pojawia się zarządzanie dostępem do informacji oraz przepływem wiedzy, a w przypadku kilkuset członków zespołu należy wdrożyć dodatkowe oprogramowanie, zarządzanie ryzykiem i efektywnością działań przedsiębiorstwa. Cykl życia oprogramowania składa się z sześciu etapów: 1.identyfikacji wymagań i dokumentacji ich; 2.zaprojektowania; 3.implementacji; 4.testów; 5.wdrożenia; oraz 6.utrzymania.    

Dokładniejsze omówienie cyklu oraz typy programistów 

W identyfikacji wymagań i dokumentacji ich występują trzy metody gromadzenia wymagań – od ogółu do szczegółu, od szczegółu do ogółu i mieszana. Dokumenty wymagań dzielimy na: biznesowe, funkcjonalne, pól i atrybutów, ról i uprawnień oraz projektów realizowanych w podejściu zwinnym.Projektowanieprocesów biznesowych odwzorowane jest w postaci elementów i połączeń między nimi. Elementy składają się ze: zdarzeń, czynności oraz bramek. Projekty oprogramowania tworzy się w języku UML, klasyfikującym byty na proste/prymitywne i złożone. Klasy te wchodzą między sobą w relacje np. korzystania/dziedziczenia. Kiedy wiadomo już, jakie klasy posiadamy, zacznijmy je grupować w komponenty: aktywne (żyjące w systemie) albo pasywne (części większych komponentów aktywnych). W przypadku implementacji tworzone są rozwiązania, np. rekonfiguracja istniejącego komponentu, czy napisanie kodu źródłowego. Oprogramowanie testuje się przede wszystkim po to, by wyłapać błędy/niedociągnięcia. Pomyłki wynikają z niedociągnięć programistów/nieprzewidzianych sytuacji/złych wymagań. Ostatni typ usterek jest najbardziej kosztowny pod względem finansowo-czasowym. Wdrożeniepolega na następującym ciągu akcji: przygotowaniu wydania -> przetestowaniu go -> przygotowaniu procedur. Ostatni etap cyklu, utrzymanie, to: monitorowanie, konfiguracja oraz aktualizacja oprogramowania. Do programistów zaliczamy specjalistów: ds. prezentacji danych, ds. logiki i danych, ds. transakcyjnych baz danych oraz ds. hurtowni danych. Nie tylko programiści kreują oprogramowanie, ale także fachowcy Business Intelligence, analizujący i eksplorujący dane za pomocą różnych języków (np. Phyton lub R). 

Lektura dla orłów IT

Nie ma co owijać w bawełnę – książka „U mnie działa. Język branży IT” Pawła Baszuro na nic nie przyda się domorosłym miłośnikom komputerów, a tylko ludziom posiadającym wcześniejszą wiedzę z zakresu programowania. Dla czytelników spoza branży, rozważania autora będą niemal tak trudne do rozszyfrowania, jak staroegipskie hieroglify.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić U mnie działa

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce U mnie działa

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej