Czy amerykański dolar, który od dziesięcioleci jest rezerwową walutą całego świata, może w ciągu najbliższych lat stracić ten status na rzecz na przykład chińskiego juana? Co może oznaczać dla świata pogłębiająca się dewaluacja amerykańskiej waluty? Czy grozi nam powrót do parytetu złota, zgodnie z którym wartość waluty uzależniona jest od jego rezerw w poszczególnych krajach? Jak pogłębiająca się globalizacja, deflacja z jednej strony oraz inflacja z drugiej strony, topniejące zasoby surowców naturalnych, a również kłopoty monetarne i fiskalne poszczególnych państwa wpływają na kursy walut oraz wzrost gospodarczy? Czy na świecie wybucha właśnie kolejna wojna walutowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi należy szukać w książce Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu Jamesa Rickardsona. W swojej książce w zrozumiały sposób opisuje on bardzo skomplikowane zależności występujące na globalnym rynku finansowym, w szczególności walutowym. W oparciu o analizy historyczne i nowoczesną symulację przeprowadzoną w jednym z tajnych obiektów badawczych w USA rozprawia się z obiegowymi opiniami oraz medialnym i politycznym żargonem w świecie międzynarodowych stosunków finansowych.

James Rickards w swojej książce Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu niczym w teatrze wystawia przedstawienie, w którym aktorami są rządy wszystkich rozwiniętych oraz rozwijających się państwa.

Po zapoznaniu się ze szczegółowym schematem funkcjonowania globalnego rynku walutowego możemy odkryć, że nie ma uniwersalnego leku na obecne, jak i przyszłe bolączki walutowe świata, ponieważ gospodarki prawie wszystkich krajów tworzą obecnie system naczyń połączonych. A zatem celowa dewaluacja jednej waluty, mająca na celu pobudzenie eksportu, może oddziaływać negatywnie na importerów, którzy zmniejszają wielkość zamówień i bezpośrednio spowalniają gospodarkę partnerów zagranicznych. I choć zagranica dysponuje większą siłą nabywczą, staje się realnie biedniejsza. Są to podstawy makroekonomii, które autor upraszcza na tyle, by umożliwić nam zrozumienie i samodzielne formułowanie wniosków na temat kondycji czy przyszłej autonomii naszej rodzimej waluty.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Ciasteczka

Ta strona używa plików cookies, aby zapewnić Ci najwyższą jakość usług. Korzystanie ze strony oznacza akceptację Regulaminu oraz Polityki Prywatności.

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.