Leadership ToolBox

Leadership Toolbox. Narzędzia nowoczesnego menedżera
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Słowo “narzędzia” współczesnym managerom kojarzy się przede wszystkim z urządzeniami czy programami, które pomagają w koordynowaniu codziennych zadań i zarządzaniu czasem. Dlatego zawartość książki napisanej przez Roberta St. Bokackiego pt.: „Leadership Toolbox. Narzędzia nowoczesnego menedżera”, może być zaskoczeniem. Nie ma tu ani słowa o tak rozumianych narzędziach. Książka jest poświęcona sztuce zarządzania pracownikami, a tytułowe narzędzia, to pakiet konkretnych porad i gotowych szablonów do wykorzystania i szybkiego przypomnienia, których każdy menedżer powinien używać przy budowaniu własnego zespołu.

Bokacki zaczyna książkę od podkreślenia bardzo ważnego wniosku, o którym w dzisiejszych czasach często się zapomina. Autor przekonuje, że nie trzeba być najlepszym. Wystarczy być trochę lepszym niż konkurencja, a talent nie jest gwarantem sukcesu; jest jedynie pewną pomocą. Bez wytrwałości, samodyscypliny i ciężkiej pracy sam talent nie wystarczy.

Ten wniosek jest wstępem do części merytorycznej książki, na który składa się teoria na temat etapów menedżmentu oraz case studies konkretnych sytuacji, z którymi każdy zarządzający się mierzy. Są one rozłożone na czynniki pierwsze oraz ubrane w pytania, zadania, testy i ułatwiające pracę arkusze.

Dowiesz się, czym powinno być współczesne przywództwo oraz dlaczego ludzie podążają za liderami; jak prowadzić trudne rozmowy i jak kontrolować pracę bez wzbudzania negatywnych emocji u pracowników. Jest tu też wiedza na temat tego, w jaki sposób korygować pracę, udzielać reprymend, komunikować nieprzyjemne decyzje oraz skutecznie motywować.

Wnioski i argumenty opisane są prostym i zrozumiałym językiem, bez owijania w bawełnę. To, w czasach coachingowych “gadek” i rozciągania tekstu do minimum 600 znaków, jest niezwykle cenne. 

Autor łączy teorię i praktykę. Najpierw wyjaśnia pewne zjawiska i sytuacje, wyjaśniając skąd się biorą i dlaczego działają, następnie podaje konkretny przykład, np. przytacza rozmowy kierowników i pracowników dopasowane do różnych trudnych sytuacji, żeby pokazać, jak one powinny wyglądać. 

Z książki „Leadership Toolbox. Narzędzia nowoczesnego menedżera” Bokackiego dowiesz się, jakie są typy zarządzania i które stosować w danej sytuacji. Dowiesz się także, które z nich są dla ciebie naturalne, a nad którymi warto popracować. Poznasz także etapy rozwoju pracownika. To może być przydatne szczególnie w branżach, w których rotacja pracowników jest wysoka. Dzięki testom i arkuszom pracy ułatwisz sobie wdrażanie nowych osób w twoim zespole oraz ich rozwój, aż do uzyskania pełnej samodzielności. 

Umożliwisz sobie także prostą, ale dokładną ocenę aktualnych pracowników i stopnia ich samodzielności, co przełoży się na skrócenie czasu potrzebnego na decyzję, jak dalej powinna wyglądać ich dalsza ścieżka rozwoju. Bokacki opisuje wszystko bardzo dokładnie i faktycznie można powiedzieć, że daje konkretne narzędzia do pracy menedżera, którą jest zarządzanie zespołem. Jeśli do wiercenia w żelbetowej ścianie używa się wiertarki bez odpowiedniego trybu pracy, wykonanie dziury może być niemożliwe, lub zajmie zbyt dużą ilość czasu, co przełoży się na inne problemy, np. opóźnienia lub nadmierne zużycie sprzętu. Bokacki w swojej książce umożliwia dołożenie dodatkowych trybów pracy do wiertarki, którą w tym przykładzie jest każdy menedżer. 

Wiercenie dziur nie ma przeważnie wielkiego znaczenia dla całości budowli, natomiast zarządzanie dotyczy żywego organizmu każdej firmy i jej pracowników, ludzi, którzy są jej podstawową częścią. Zbyt wiele błędów może prowadzić do poważnych konsekwencji i niezwykle łatwo i szybko można wiele zepsuć. Dlatego połączenie teorii z praktyką jakie daje Bokacki, może wiele ułatwić. Szczególnie, że na końcu jest jeszcze rozdział o pracy nad sobą. Umieszczone tam zadania umożliwiają szybką ocenę własnych umiejętności menedżerskich oraz pokazują, co z tą wiedzą zrobić. 

Prawdopodobnie dla doświadczonego menedżera większość tych informacji nie będzie specjalnie odkrywcza, ponieważ zwykle intuicyjnie sam czuje, że tak właśnie jest. Jednak lektura książki „Leadership Toolbox. Narzędzia nowoczesnego menedżera”dobrze układa tę wiedzę w głowie. Dodatkowo uzupełnia ją jeszcze o inne ciekawe szczegóły, nad którymi w wirze codziennych zadań nie ma czasu się zbyt głęboko zastanawiać. Zaś wiedza dlaczego coś działa i jak reagować powtarzalnie w pewnych trudnych sytuacjach, mogą być kluczem do sukcesu.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Leadership ToolBox

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Leadership ToolBox

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej