Marketing 4.0. Era cyfrowa

Marketing 4.0. Era cyfrowa
Ocena książki: 4.2 (10 głosów)

Philip Kotler uznawany jest za ojca współczesnego marketingu. Jego „Marketing” nazywany biblią informacji z zakresu reklamy, promocji i sprzedaży. Warto dodać, że z jego wiedzy i doświadczenia korzystały m.in. takie firmy, jak IBM, Ford, GE, Michelin, AT&T i Bank of America. Wspomniany „Marketing” jest pozycją wciąż wznawianą, poprawianą i uzupełnianą, a teraz uzupełnia ją Marketing 4.0. Era cyfrowa.

4.0 – era cyfrowa

To, że rynek reklamowy zmienił się przez ostatnie lata, wiedzą chyba wszyscy marketerzy. Pojawiły się nowe narzędzia, rozwiązania i pomysły. Zmieniły się też zachowania konsumenckie, pojawiły nowe trendy i perspektywy. Każdy dzień może być tym, który odkryje przed nami inne możliwości. Najnowsze technologie, w tym VR, pozwalają na przeprowadzanie coraz to ciekawszych kampanii reklamowych. Marketing 4.0. Era cyfrowa Kotlera, Kartajaya i Setiwana ma pomóc nam zrozumieć te zmiany. Trzeba przyznać, że robi to bardzo dobrze.

Nazwisko Kotlera zobowiązuje. Dzięki temu otrzymujemy książkę niezbyt grubą, ale przepełnioną wiedzą, która na dodatek jest bardzo dobrze napisana i świetnie podana odbiorcy. Wszystko zaczyna się opisem zmian, jakie nastąpiły pomiędzy marketingiem 3.0 a tym 4.0.

Zmiany cywilizacyjne

Kotler postanawia rozłożyć na czynniki pierwsze zmiany, które nas otaczają. Podaje przykłady największych korporacji i tego, jak wiele marek związanych z tradycyjnymi mediami przegrywa w wyścigu z ich cyfrowymi odpowiednikami. Z badań wynika, że dla wielu młodych ludzi celebryci internetowi są bardziej wpływowi niż gwiazdy Hollywood. Zmiany w układzie sił oddziaływują na każdy aspekt życia. Obecnie władza nie leży w rękach jednostek, lecz grup. Dyktatorzy zostali obaleni przez tłumy, którym przewodzili nieznani liderzy. Dlatego social media i kanały internetowe są siłą, z którą należy się liczyć. Pojawia się też transparentność, jaka pozwala przedsiębiorcom z rynków dopiero rozwijających się czerpać inspirację od ludzi biznesu z krajów rozwiniętych.

Dodatkowo autorzy jasno dają do zrozumienia, że relacje pomiędzy marką a jej klientami powinny być nie pionowe, ale poziome. Klienci powinni być postrzegani jako równi marce, jako jej przyjaciele. Marka powinna ukazywać swój prawdziwy charakter i uczciwie prezentować swoją wartość. Tylko to zapewni jej wiarygodność. Jednocześnie oderwaliśmy się od indywidualizmu, a staliśmy się społecznością konsumencką, która zapożycza zachowania od innych osób, tych, które są dla nich przekonujące, np. od ambasadorów marek.

Online vs. offline, a może online = offline?

Marketing 4.0. Era cyfrowa to książka, która pokazuje też zależności między kanałami off- i online. Prezentuje przekonanie, że oba muszą współistnieć, by zapewnić jak najlepsze doświadczenia konsumenckie. Jest w tym bardzo dużo prawdy. Kolejne przykłady z rynku światowego, rozłożenie marek na mniejsze elementy pozwalają Kotlerowi w prosty sposób przedstawić te tendencje. Sklepy stacjonarne wchodzą do kanału cyfrowego, a te typowo internetowe otwierają stacjonarne placówki. Nawet Amazon musiał stworzyć „kanał fizyczny”.

Mowa tu też o subkulturach cyfrowych i ich wpływie na inne osoby. Pojawiają się orędownicy marki, a także nowe grupy, jakie warte są uwagi i którymi powinni zainteresować się marketingowcy. Na przykład młodzi ustanawiają trendy dla seniorów, szczególnie w takich kwestiach, jak muzyka, filmy, sport, jedzenie, moda i technologia. Osoby starsze często nie mają ani czasu, ani ochoty śledzić wydarzeń w szybko zmieniającej się popkulturze. Wolą polegać na rekomendacjach osób młodszych.

Ścieżki klienta także się zmieniły. Przyczyną tego jest rozwijający się rynek mobilny. Firmy muszą sobie uświadomić, że większa liczba punktów styku z konsumentem oraz przekazywanych mu wiadomości niekoniecznie przekłada się na zwiększenie wpływu na owego odbiorcę. Czasami wystarczy jeden moment zachwytu, by nowy klient stał się orędownikiem marki. Z tego powodu model 4A stał się modelem 5A – wszystko dzięki zaistnieniu szeroko rozumianej świadomości konsumenckiej.

Wiedza 4.0 w pigułce

Marketing 4.0. Era cyfrowa należy do pozycji, które przeczytać należy. Przede wszystkim, dlatego, że uświadamia ona marketingowcom, jak wiele błędów robią i o jak wielu rzeczach zapominają. Często ambasadorem marki jest niedoceniony mały bloger lub fan na Facebooku, który broni firmy i wspiera ją w każdej rozmowie. Nieraz warto zapomnieć o zasięgach, a pomyśleć o pokazaniu takim osobom, jak są dla nas ważni. Rynek się zmienia, a my po prostu bardzo często pozostajemy w starych strukturach.

Sprawdź, gdzie kupić "Marketing 4.0. Era cyfrowa"

Dodaj BUY.BOX do swojej strony
Dodaj BUY.BOX do swojej strony

Newsletter

Ludzie czytający książki biznesowe osiągają znacznie większe sukcesy niż pozostała część społeczeństwa. Jak podaje Thomas Corley w swojej książce Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals aż 86% ludzi odnoszących sukces czyta każdego dnia po 30 minut i to przede wszystkim książki rozwijające ich wiedzę.

Dzięki naszemu newsletterowi nie przegapisz wartościowych książek, które pomogą Ci odnieść sukces.

Nie martw się, nie wysyłamy spamu i nie sprzedajemy danych firmom trzecim. W każdej chwili możesz się wypisać.

Kursy walut

Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2018-01-19
USD 3,3994 -0,33%
EUR 4,1750 +0,21%
CHF 3,5576 +0,30%
GBP 4,7301 +0,18%
Wspierane przez Money.pl

Indeksy GPW

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2018-01-19 18:59
WIG 66897.08 +0,28%
WIG20 2601.82 +0,41%
mWIG40 5024.2 -0,00%
sWIG80 15038.42 +0,03%
Wspierane przez Money.pl

Dołącz do dyskusji

© 2017 Simply4net Sp. z o.o.