Negocjuj nienegocjowalne

Negocjuj nienegocjowalne
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Jedna z teorii na temat zachowań człowieka mówi o tym, że jesteśmy homo oeconomicus [łac.] i zachowujemy się racjonalnie. Jednak autor książki Negocjuj nienegocjowalne. Jak rozwiązywać konflikty podszyte emocjami? podważa tę teorię. Według Daniela L. Shapiro trafniejsze byłoby określenie homo emoticus, ponieważ zaskakująco często kierują nami emocje. Są one szczególnie ważne w przypadku niektórych konfliktów, u których podstaw leżą wartości nadrzędne takie jak: tożsamość czy to, co stanowi dla nas sacrum.

Książka ta pomaga zrozumieć co właściwie nami kieruje i wyjaśnia w jaki sposób radzić sobie z emocjami swoimi i innych zaangażowanych w sytuacjach, gdy trzeba osiągnąć stabilny i trwały kompromis.

Jak kontrolować poczucie zagrożenia?

David Shapiro, to amerykański psycholog, który przez wiele lat pracował w roli negocjatora i odnosił spore sukcesy. Miał do czynienia zarówno z politykami zwaśnionych Państw Bliskiego Wschodu jak i zwykłymi ludźmi oraz ich codziennymi sprawami. Książkę Negocjuj nienegocjowalne. Jak rozwiązywać konflikty podszyte emocjami? napisał w 2016 roku. Podsumowuje ona wszystkie jego doświadczenia i zawiera praktyczny model przezwyciężania konfliktów powodowanych emocjami.

Opisuje w niej wszystkie elementy, niezbędne do rozwikłania nawet najtrudniejszych sporów, opierających się o podstawowe i niepodważalne wartości takie jak wyznawana religia, narodowość, wartości i przekonania, czy ukryte kompleksy, które składają się na naszą tożsamość. Właściwie to dwie tożsamości, ponieważ autor przekonuje, że każdy z nas ma dwa jej rodzaje: rdzenną oraz relacyjną. Rdzenna składa się z pięciu aspektów: przekonań, obyczajów, przynależności, wartości oraz emocjonalnie istotnych doświadczeń. Relacyjna zaś, to spektrum cech, które charakteryzują relacje jednostki z określoną osobą lub grupą. Zagrożenie którejkolwiek z nich powoduje w nas silne emocje, które z kolei wpływają na zaburzenie oceny sytuacji, a to w prosty sposób może doprowadzić do konfliktu i utrudnić jego rozwiązanie.

W swojej książce autor omawia dokładnie różne zagadnienia związane z psychologią. Jednym z najważniejszych jest efekt plemienny, ponieważ ma bardzo silny wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Najprostsza definicja wyjaśniająca ten efekt mówi, że jest to przynależność emocjonalna do jakiejś grupy, np. narodu, religii czy też zbiorowości wyznającej podobne poglądy. Sprawia on, że znane powiedzenie “my albo oni” staje się ideą ważniejszą nawet niż zniszczenie świata. Omawia to na przykładzie doświadczenia, które przeprowadził w Davos, w którym udział brali uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego.

Samoświadomość jest pierwszym krokiem do rozwiązania konfliktu

Efekt plemienny, to tylko jeden z elementów odpowiedzialnych za problemy w rozwiązywaniu konfliktów. Jest ich więcej i wszystkie są w tej książce rozłożone na czynniki pierwsze. Znajdziemy tu więc także informacje czym jest tabu i wskazówki, w jaki sposób o nim rozmawiać, tak żeby nie urazić uczuć rozmówcy i nie eskalować napięcia. Dowiemy się jak działa władza i jak radzić sobie z politycznymi zagrywkami w miejscu pracy lub innej społeczności. Zrozumiemy dlaczego pełne zwycięstwo nad przeciwnikiem to tylko rozwiązanie krótkoterminowe. Poznamy sposoby na radzenie sobie z bólem emocjonalnym oraz chęcią zemsty oraz wiele innych rozwiązań przydatnych w różnych sytuacjach, tak w relacjach biznesowych, jak i osobistych.

Sekret tkwi w Twoim nastawieniu

To nie jest łatwa książka i zapewne nie wszystkim może się spodobać. Jej trudność tkwi nie w samej treści czy sposobie jej napisania, a w autorefleksji jakiej trzeba się podjąć podczas jej czytania. Na końcu każdego rozdziału znajdują się osobiste arkusze pracy, które zawierają pytania wymagające głębokiego zastanowienia i absolutnej szczerości wobec siebie. Nie jest to proste i autor ma świadomość, że nie wszyscy znajdują się jeszcze na etapie dojrzałości umożliwiającym stanięcie twarzą w twarz i przeciwstawienie się demonom, które w nas siedzą. Jeśli jednak chcemy lepiej sobie radzić w sytuacjach konfliktowych, które wywołane są emocjami, warto odrobić pracę domową, jaką Shapiro nam zadaje.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Negocjuj nienegocjowalne

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Negocjuj nienegocjowalne

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej