Ego to Twój wróg

Ego to Twój wróg
Ego to Twój wróg
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Ego – wygórowane, wręcz niezdrowe przekonanie na temat własnej wartości, arogancja i skoncentrowana na sobie ambicja – to temat, który porusza w swojej książce Ryan Holiday. Jego koncepcja różni się od modelu opisywanego przez Freuda, gdzie świadomość była jak jeździec na koniu. Zwierzę prezentowało nieświadome popędy, natomiast jeździec, czyli ego, starało się nim kierować. Współcześni psychologowie posługują się słowem „egotysta” do opisu kogoś, kto jest niebezpiecznie skoncentrowany na sobie i lekceważy wszystkich innych. Czy w takim razie ego jest naszym przyjacielem? Autor pokazuje, że nie, według niego Ego to Twój wróg.

„Być kimś, czy dokonać czegoś?”

Gdy zagłębimy się w lekturę książki Holidaya, szybko okazuje się, że ego jest wrogiem zarówno tego, czego pragniemy, jak i tego, co mamy: opanowania fachu, prawdziwie twórczych pomysłów, dobrej współpracy z innymi, budowania lojalności i wsparcia, długowieczności, powtarzalności i utrwalenia sukcesów. Ego niweczy atuty i okazje. Jak w takim razie sobie z nim poradzić?

Ego często kieruje naszymi zachowaniami. Sprzyjają temu też social media, które kuszą „chwaleniem” się naszymi sukcesami, otoczeniem, rzeczami nabytymi. Kochamy zdjęcia, filmy, uwielbiamy proste komunikaty, które pokazują, że osiągamy sukcesy, nawet jeśli tak nie jest. Pytanie jest następujące: czy chcemy być kimś, czy chcemy czegoś dokonać?

40 sekund może zmienić życie?

John Boyd jest człowiekiem, o którym pewnie niewielu słyszało. To pilot i nauczyciel w elitarnej szkole sił powietrznych w Nellis. Nosił przydomek „Forty-Second Boyd”, czyli „Czterdziestosekundowy Boyd”, ponieważ potrafił pokonać dowolnego przeciwnika w dowolnej sytuacji w mniej niż 40 sekund. Te 40 sekund zmieniło jego życie, zdobył umiejętność, która pozwoliła mu stać się pewną legendą w środowisku. Pomimo tego, że był specjalistą, Boyd nie doszedł do wyjątkowego stopnia wojskowego, ale wszystko, czego dokonał, wiązało się z jego planem. To właśnie on zapytał swojego podwładnego: „Być kimś, czy czegoś dokonać? Którą drogę wybierasz?”.

Te dwie drogi różnią się od siebie. Jedna może się wiązać z sukcesami, wyrzeczeniami i awansami, druga zaś pozwala dokonać pewnych czynów, które pozwolą nam spełnić się wewnętrznie. Obie drogi mogą wiązać się gratyfikacją pieniężną, nie zawsze identyczną, nie zawsze godną, ale tylko jedna pozwala spełnić się wewnętrznie, zawodowo, pozwala działać z własnymi przekonaniami i sumieniem. O takich właśnie historiach opowiada nam autor książki.

Pokazuje, że z drogi czynu, na której ego jest naszym partnerem, łatwo zejść do drogi pychy, którą kieruje już nasze ego. Kolejne przykłady pojawiające się w książce sprawiają, że naprawdę warto uwierzyć w to, iż wiele naszych sukcesów spowodowane jest właśnie wyzbyciem się własnego ego. Mamy przykład z życia zespołu Metalica, koszykarza Kareem Abdul-Jabbara, czy też sławnych osób ze świata polityki oraz biznesu. Wszystkie historie skupiają się pewnych aspektach ich osobowości, działaniach, które doprowadziły do sukcesu.

Ponieważ słyszymy tylko o ludziach sukcesu, zapominamy o pełnych pasji osobach, które poniosły porażkę. Nie wyobrażamy sobie konsekwencji, dopóki ich nie zobaczymy. Dlatego również o takich zdarzeniach przeczytamy w tej pozycji. Pokazane są sytuacje, w których tracimy opanowanie, jesteśmy zbyt dużymi optymistami lub po prostu nie uczymy się na własnych błędach. Co ciekawe, wiele opisywanych sytuacji dotyczy osób posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie. Autor pokazuje także zwykłą ludzką głupotę i dumę, które wielokrotnie niszczą świetne pomysły. Poza tym często błędy spowodowane są pychą. Nie możemy bowiem zapominać, że są inni, którzy zawsze mogą być nad nami. „Nawet na najwyższej górze żyją zwierzęta, które gdy na niej staną, są wyższe od samej góry”.

Ego to Twój wróg jest książką napisaną bardzo lekko, czytelnie i – co najważniejsze – celnie. Poparta ciekawymi przykładami pokazuje, jak wiele zależy od naszego nastawienia i stanu umysłu. Lektura dla każdego – i dla tych, których ciekawią anegdoty z życia znanych osób, i dla tych, którzy chcą zmienić swój sposób pracy, życia, bycia i działania.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Ego to Twój wróg

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Ego to Twój wróg

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej