Jak wdrożyć Lean

Jak wdrożyć Lean. Praktyczny poradnik
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Art Byrne może uchodzić za specjalistę od zmian i wdrażania metodologii Lean. W jego książce Jak wdrożyć Lean. Praktyczny poradnik zobaczymy go jako narratora i mistrza, który opisywane przypadki podpiera prawdziwymi historiami, jakie były wprowadzone pod jego okiem w co najmniej 14 krajach. Art postanowił pokazać wszystko w książce, która nie jest podręcznikiem, a powieścią biznesową. Pojawiają się w niej prawdziwi przeciwnicy i zwolennicy Lean, a także problemy, które zna każdy z nas. To przeciwności, jakie napotykamy podczas prób przeprowadzenia dowolnej rewolucji w firmie.

Powieść biznesowa – czyli jaka?

Jak wdrożyć Lean. Praktyczny poradnik nie jest typowym podręcznikiem. To książka, która jest tak napisania i tak opowiedziana, że po dwóch wieczorach przerzucimy ostatnią kartkę i odłożymy ją na półkę. Powieść biznesowa napisana jest bowiem innym językiem niż zwykły poradnik czy też książka edukacyjna. Na jej kartach poznajemy kolejnych bohaterów, którzy mniej lub bardziej przypominają kolegów z naszej pracy lub naszych podwładnych, którzy stoją po dwóch stronach barykady. Jedni będą bardzo optymistycznie podchodzić do proponowanych zmian, inni niestety nie. W przypadku tych drugich często spowodowane jest to wygodą, ale też obawą o utratę przywilejów, a nawet pracy. Działa to na zasadzie skojarzenia: jeśli zmiana ma zredukować koszty i przyśpieszać jakiś proces, to znaczy, że gdzieś pojawią się oszczędności, a co za tym idzie, będą zwolnienia.

Wszystkie zdarzenia, jak wspomniano, bazują na prawdziwych historiach, dzięki czemu mamy możliwość analizy każdego kroku wdrożenia metodologii Lean. Transformacja Lean dotyczy tutaj przedsiębiorstwa produkcyjnego, ale – jak podaje autor – to może być dowolny biznes, który potrzebuje świeżego spojrzenia na procesy, etapy, procedury. Jeśli jakaś część opowieści Arta Byrne’a wymaga dodatkowego wytłumaczenia lub wprowadzenia, to znajdziemy je w zaznaczonych fragmentach „podręcznika”.

Uczymy się przez zmiany, uczymy się na błędach

W książce nie brakuje wykresów i tabelek, ale są one nieodłączną częścią tej książki. Nie są to jednak suche fakty, rozrysowano tu między innymi poszczególne wdrożenia i przezbrojenia. Przykładowo jeden proces trwał 88 minut, po zmianach skrócono go do 33 minut. To ogromna oszczędność czasu, a więc i pieniędzy. Art, pomagając wspomnianej firmie, odpowiada w książce na pytania zarządu, dyrektorów, dzięki czemu pokazuje najczęstsze błędy w toku rozumowania i zarządzaniu biznesem. Często jesteśmy tak zapatrzeni na osiągnięcie konkretnego wyniku, że nie bierzemy pod uwagę sugestii innych osób, w tym pracowników, którzy każdego dnia wykonują te same czynności. Trochę szkoda, bo osoby te najlepiej wiedzą, gdzie można oszczędzić czas i zapobiec marnotrawstwu pieniędzy. Art wychodzi z założenia, że dla przedsiębiorstwa w okresie zmian najlepsze wydaje się Kaizen, łączenie pracowników umysłowych i fizycznych, by ci, będąc w grupach, uczyli się od siebie i ma w tym bardzo dużo racji. Dodatkowo autor pokazuje, że często głównym problemem we wprowadzanych zamianach jest sama kadra zarządzająca. Pracownicy fizyczni dość szybko łapią, że np. przestawienie maszyn może przyśpieszyć produkcję i zmniejszyć ilość wkładanej pracy. Kadra zarządzająca średniego i wyższego szczebla niestety nie zawsze rozumie tego, co się dzieje lub po prostu nie chce, gdyż klasyczne zarządzane jest dla nich łatwiejsze.

Zmiany są dobre

Od początku lektury Jak wdrożyć Lean. Praktyczny poradnik widzimy jedno przesłanie, które chce nam przekazać autor. Zmiany są dobre i mogą wyjść wszystkim na lepsze, jeśli ich wdrażanie jest przemyślane i opiera się na zasadach zgodnych z Lean. Każde mniejsze lub większe przedsiębiorstwo, a nawet niewielka kilkuosobowa firma może skorzystać z tej metodologii, by poprawić wyniki i znaleźć punkty, w których tracimy pieniądze. Czasem jest to zbyteczne drukowanie dokumentów, czasami wystarczy przestawić maszyny na hali produkcyjnej, może zrezygnować z jakiegoś procesu. To wszystko może ogromnie zmienić nasze myślenie i sposób zarządzania przedsiębiorstwem. Aby zacząć analizować procesy w sposób Lean, warto sięgnąć po książkę Arta Byrne’a.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Jak wdrożyć Lean

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Jak wdrożyć Lean