,

Mówca doskonały

Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Czy chciałbyś poznać receptę na sukces wszystkich twoich prezentacji? Jeśli tak, to wiedz, że nie jesteś sam. Większość występujących publicznie osób szuka rozwiązań, które ułatwią im osiągnięcie zamierzonego celu, czyli wygłoszenia prelekcji ciekawej, a jednocześnie skutecznej. Drugie, rozszerzone wydanie książki Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce autorstwa Agaty i Jerzego Rzędowskich może takich rozwiązań dostarczyć.

Książka na 257 stronach porusza właściwie wszystkie zagadnienia związane z wystąpieniami publicznymi. Znajdują się w niej zarówno wyjaśnienia elementów podstawowych takich jak wygląd czy zachowanie podczas prelekcji, a także krótkie i konkretne wyjaśnienia co, dlaczego oraz jak mówić, żeby zaciekawić słuchaczy oraz osiągnąć swoje cele. Jakiekolwiek by one nie były.

Rady od praktyków

Na początku autorzy Mówcy doskonałego skupiają się przede wszystkim na tym “co” mówić, żeby osiągnąć zamierzony efekt. Wszak wiadomo, że wartość merytoryczna i odpowiedni wybór treści prezentacji to podstawy. Mamy tu więc garść informacji o tym w jaki sposób dopasować formę prelekcji do rodzaju słuchaczy, rozważania na temat celów i sposobów na ich osiągnięcie oraz techniczne zagadnienia związane z wyglądem oraz pracą głosem, np. porady na temat zapobieganiu infekcji gardła.

Interesujące są zawarte w książce rozważania na temat tremy. Autorzy wyjaśniają skąd to uczucie się bierze oraz wysuwają tezę, że jest ono ważne i przydatne. Podpowiadają też w jaki sposób można ją wykorzystać z korzyścią dla siebie i swojego wystąpienia.

Obszerna część książki opowiada “jak” mówić i jest to drugi, po tym “co” mówić, najważniejszy element skutecznych wystąpień publicznych. Znajduje się tu wiele konkretnych porad i tricków, które pomogą w przygotowaniu wstępu oraz zakończenia, czyli najtrudniejszymi częściami prelekcji.

Wiele jest też o wpływie emocji słuchaczy na odbiór prelegenta i tego, co mówi oraz emocji samego mówcy. Znajdziemy tu informacje o tym, jak wpływać na wyobraźnię słuchaczy. W kolejnych rozdziałach Rzędowscy rozkładają storytelling na czynniki pierwsze. Robią to zgrabnie i zwięźle, wystarczająco, aby zrozumieć podstawy. Przytaczają wiele własnych doświadczeń oraz omawiają elementy psychologii, tak ważnej przy próbach wpływania na emocje słuchaczy. Z tych rozwiązań należy oczywiście korzystać ostrożnie, tym niemniej warto zdawać sobie sprawę, w jaki sposób słowa działają na ludzi, po to, żeby dobrać odpowiednią formę przekazu.

Ważnym elementem książki jest szczegółowe omówienie jednej z najbardziej przerażających dla początkujących mówców części prezentacji, czyli pytań, które zwykle padają na końcu wystąpienia. Jak sobie z nimi radzić? Trzeba się wcześniej przygotować, czyli wejść w rolę słuchacza i spróbować wymyślić zagadnienia, które mogą paść. Następnie przygotować się do odpowiedzi. Ale to nie wszystko, ponieważ czasami zdarzają się pytania, na które nie zna się wyjaśnienia. Autorzy radzą, żeby w tej sytuacji nie próbować udawać, czy wymyślać na gorąco, tylko wprost przyznać się do niewiedzy. W końcu mamy prawo do tego, żeby nie wiedzieć lub nie pamiętać wszystkiego. Rzędowscy przekonują, że szczerość zostanie doceniona i wyjdzie mówcy tylko na dobre. Ale to też jeszcze nie wszystko, ponieważ czasami zdarzają się sytuacje, w których osoba zadająca pytanie niekoniecznie chce wysłuchać odpowiedzi, a jedynie korzystając z okazji wygłosić własne tezy. Autorzy wyjaśniają także to, jak sobie radzić także w takich momentach.

Książka krótko rozróżnia także rodzaje wystąpień oraz podaje konkretne porady w jaki sposób się przygotować w zależności od tego, co to będzie – czy wystąpienie polityczne, czy prezentacja danych, czy oświadczenie kryzysowe. Przytoczone są także najczęściej popełniane błędy oraz najlepsze zasady stosowane przez praktyków z wieloletnim doświadczeniem.

Dla kogo jest ta książka?

Książka Mówca doskonały. Wystąpienia publiczne w praktyce autorstwa małżeństwa Rzędowskich to zbiór praktycznych informacji na temat wystąpień. Niektóre fragmenty są wprawdzie dość kontrowersyjne, jednak sami autorzy traktują swoją książkę raczej jako zbiór rad i sugestii, niż sztywne wytyczne, których należy się trzymać w 100%. Można z nich korzystać, ale jeszcze lepiej znaleźć własne rozwiązania. Książka ma jedynie wskazać kierunek.

Najwięcej z jej lektury wyniosą osoby, które nie mają doświadczenia w wystąpieniach publicznych lub jest ono niewielkie. Dla tych, którzy mają większe obeznanie może być ona przydatna o tyle, że jest to kompendium zawierające podstawy właściwie wszystkich najważniejszych zagadnień związanych z wystąpieniami publicznymi i może być traktowana jak podręcznik, do którego sięga się, żeby przypomnieć sobie szczegóły. Spis treści jest listą poruszanych zagadnień, dzięki czemu łatwo znaleźć interesujące nas elementy, a forma, jakiej autorzy użyli do opisywania poszczególnych wyzwań związanych z mówieniem do publiki sprzyja systematyzowaniu dotychczasowej wiedzy.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Mówca doskonały

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Mówca doskonały