Nowe technologie a sektor finansowy

Nowe technologie a sektor finansowy. FinTech jako szansa i zagrożenie
Nowe technologie a sektor finansowy. FinTech jako szansa i zagrożenie
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Oragnizacje z obszaru FinTech działające na rynku finansowym stanowią zupełnie nową i szczególną kategorię parabanków. Ich szczególną cechą jest wykorzystanie najnowszych technologii komputerowych oraz sieciowych do tworzenia usług i dodawania nowych ogniw w łańcuchu wartości. Bez internetu i cyfrowej rewolucji, a także nowych doświadczeń i nawyków konsumentów świadczenie tych usług nie byłoby możliwe.

Dzięki wykorzystaniu technologii ICT i zaawansowanemu oprogramowaniu komputerowemu, firmy FinTech oferują nowe usługi (np. bankowe, ubezpieczeniowe, inwestycyjne czy płatnicze), których nie świadczą tradycyjni usługodawcy. Poszerzają się ramy „obchodzenia” prawa bankowego, przy czym coraz trudniejsze staje się wykazanie, że dzieje się to na granicy prawa lub wbrew prawu. Poszerzają się zatem możliwości arbitrażu prawnego i konkurencji regulacyjnej.

Na firmy z obszaru FinTech można spojrzeć również w kontekście przenikania się sektora finansowego i niefinansowego oraz fenomenu innowacji finansowych „obchodzących” regulacje.

Pionierska na polskim rynku książka Nowe technologie a sektor finansowy. FinTech jako szansa i zagrożenie Włodzimierza Szpringera odpowiada między innymi na pytania czy udzielanie i zaciąganie kredytów może odbywać się bez udziału banków, w jaki sposób nowe i stare formy pieniądza mogą konkurować, aby lepiej służyć różnym potrzebom społeczeństwa, jak różnorakie projekty mogą polegać na „finansowaniu społecznościowym” (crowdfunding), bez konieczności korzystania z usług banków, w jaki sposób w erze cyfrowej można współdziałać z nowymi firmami, które funkcjonują bez udziału człowieka, w oparciu o oprogramowanie? Odpowiada także na pytania jakie modele biznesowe wyłonią się dzięki nowym platformom technologicznym oraz jakie są nowe rodzaje ryzyka, które mogą zdestabilizować system finansowy?

Włodzimierz Szpringer, autor książki Nowe technologie a sektor finansowy. FinTech jako szansa i zagrożenie, jest profesorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Zarządzania). Jest wykładowcą i ekspertem z zakresu bankowości i prawa bankowego, polityki i prawa konkurencji, prawnych i ekonomicznych zagadnień e-biznesu, prawa nowych technologii oraz ekonomicznej analizy prawa i oceny skutków regulacji. Współpracuje z Consumer Finance Network (European Credit Research Institute), European Consumer Debt Network, European Coalition for Responsible Credit, European Financial Inclusion Network. Członek European Association of Law and Economics. Wykładał jako Visiting Professor na uniwersytetach niemieckich, kierował polską grupą badawczą European Net-work for Better Regulation – VI Program Ramowy UE. Autor ponad 200 publikacji naukowych i licznych ekspertyz dla naczelnych organów państwa, rządu, UOKiK, UKIE, ZBP, KPF i SKEF. Autor wielu książek.

Książka jest niezwykle cenna dla każdego, kto chce zrozumieć procesy współczesnych zjawisk gospodarczych, zwłaszcza ich ogromne skomplikowanie i powiązanie z systemem finansowym. Dotyczy to przede wszystkim zjawisk zachodzących w europejskim systemie finansowym i prób sformułowania oraz wdrożenia do praktyki mechanizmów i instytucji chroniących klientów przed skutkami zawirowań na rynkach finansowych. Wszystkie zagadnienia Autor omawia w odniesieniu do UE, krajów spoza UE, Polski oraz zjawisk na globalnym rynku finansowym.

prof. zw. dr hab. Wiesław Czyżowicz, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Nowe technologie a sektor finansowy

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Nowe technologie a sektor finansowy

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej