Świadomy kapitalizm – to się opłaca!

Świadomy kapitalizm - to się opłaca!

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

John Mackey od wielu lat w swoich przemówieniach i publikacjach mówi o sile wolnego rynku oraz o świadomym kapitalizmie. Wielokrotnie nie zgadza się z osobami, które rynek widzą jedynie jako arenę pełną przeciwników, którym trzeba „docisnąć śrubę” i czekać, aż powinie się im noga. W książce Świadomy kapitalizm – to się opłaca! John Mackey oraz Raj Sisodia pokazują, że budowanie organizacji opartej na wartościach i wyższym celu po prostu się opłaca.

Małe kroki do wielkiego biznesu

Mackey od początku nie ukrywa, że historia jego biznesu opiera się na kilku czynnikach. Po pierwsze – chciał sprzedawać zdrową żywność, po drugie – zależało mu zbudowaniu marki unikalnej, po trzecie – zamierzał mieć z tego wszystkiego dużo radości. Gdy w 1978 roku zaczynał działać pod szyldem Safer Way, był pełen ideałów, które w dużej mierze zostały z nim do dziś. Biznesmen wprowadza nas w początki swojego biznesu, jego dobre i złe chwile. W skrócie mówi też o tym, jak wyglądało zakładanie firmy w 1980 roku. Dlaczego właśnie wtedy? Z tego powodu, że firma zmieniła wówczas nazwę na Whole Foods Market. Jak sam mówi: „Bycie przedsiębiorcą i prowadzenie firmy całkowicie zmieniło moje życie. Niemal wszystko, co dotychczas myślałem na temat biznesu, okazało się błędne. Najważniejsze, czego nauczyłem się w pierwszym roku prowadzenia Safer Way, było to, że biznes wcale nie opiera się na wykorzystywaniu innych czy jakimkolwiek przymusie.” Pierwszy rok pokazał mu też, że o prowadzeniu interesów nie ma pojęcia. Dlaczego? Z powodu tego, że stracił połowę swojego kapitału, czyli 23 tysiące dolarów. To nie było jednak dla niego najgorsze. Mimo strat ludzie o nastawieniu antybiznesowym oskarżali go o wykorzystywanie klientów stosowaniem wysokich cen, a także o wyzyskiwanie pracowników przez wypłacanie niskich wynagrodzeń. Wbrew najlepszym intencjom okazał się dla innych egoistycznym i chciwym biznesmenem. Wydawało się, że wszystko jest przeciw niemu.

Wtedy wydarzyło się coś, co pokazało, że budowanie marki opartej na wartościach i wyższym celu miało sens. Sklep, pomimo dość wysokich cen, cieszył się dużym zainteresowaniem klientów, a pracownicy cieszyli się z tego, że mogą być indywidualistami, którzy mogą służyć konsumentom. Pewnego dnia jednak wszystko zostało zniszczone. Ogromna powódź, która nawiedziła Austin, zniszczyła Whole Foods, a straty wyniosły ponad 400 tysięcy dolarów. Dla wielu byłby to koniec. Jednak tego dnia, gdy Mackey stał przed swoją firmą, okazało się, że na pomoc przyszli klienci i sąsiedzi. Pomagali oni sprzątać lokal, ratować towar, wspierali markę, którą lubili i cenili właśnie za to, jaką ma kulturę i misję. Interes przetrwał, gdyż otrzymał wsparcie pracowników, dostawców, partnerów. Wielu z nich po prostu zadziałało instynktownie i po prostu po ludzku. Okazało się, że sprzedaż towaru na kredyt była możliwa, sprzedawcy chcieli pracować za darmo, a i klienci nie zostawili sklepu bez odpowiedniego wsparcia. Z wieloma z tych firm, które pomogły wtedy ratować biznes, Whole Foods współpracuje do dziś.

Historia współczesnego biznesu

Wbrew pozorom Świadomy kapitalizm – to się opłaca! to nie książka o Whole Foods Market. Oczywiście firma ta jest jej siłą napędową, ponieważ podawane przykłady dotyczą w dużej mierze właśnie jej, ale tak naprawdę chodzi tutaj o to, jaką strukturę powinien mieć biznes oparty na wartościach.

Początkiem opowieści jest jednak wstęp do historii kapitalizmu, opis jego rozwoju, założeń i wpływu na współczesny rynek, ekonomię, sprzedaż. Pokazane jest tu między innymi, jak bardzo rozwój technologii, strategii myślenia i innych czynników oddziałuje na człowieka i jego życie. Wszystko poparte jest badaniami i wykresami, a co najważniejsze, wiedza ta nie nudzi, lecz ciekawi i często zaskakuje, może okazać się bowiem, że nie mieliśmy o wielu tego typu sytuacjach pojęcia. Autorzy chcą też wyjaśnić, dlaczego kapitalizm jest pod ostrzałem, dlaczego biznesmeni uważani są za zło, które odpowiada za wszystko, a każdy z nich myśli tylko o wykorzystywaniu słabych i biednych pracowników.

Założenia świadomego kapitalizmu

To tak naprawdę najważniejsza część książki, która pokazuje krok po kroku, jak zbudowany został Whole Foods i w jaki sposób organizować współczesne biznesy, by przynosiły zyski właścicielom, jednocześnie sprawiając im „radość”, a także by dawały odpowiednie wynagrodzenie i poczucie wykonywania potrzebnej pracy osobom zatrudnionym. W części tej znajdziemy odpowiedzi na wiele pytań, między innymi: kim są interesariusze i jak ich integrować, jak powinno wyglądać świadome przywództwo, a jak kultura i zarządzanie organizacją. Każdy z elementów jest bardzo dobrze opisany, poparty wiedzą i, co najważniejsze, przykładami.

John Mackey oraz Raj Sisodia napisali książkę, która po części jest opowieścią o historii jednego z najbardziej rozpoznawanych biznesów na świecie, a po części biblią każdego biznesmena, która zawiera świetne wskazówki i porady. Wszystko podane jest w sposób czytelny i bardzo dokładny.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Świadomy kapitalizm – to się opłaca!

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.