5 książek, które pomogą Ci stać się lepszym liderem

Odkryj sekret bycia nowoczesnym lidera dzięki lekturze tych pięciu książek

5 książek, które pomogą Ci stać się lepszym liderem
Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na LinkedInie

Istnieje dość powszechny pogląd, że wiele firm odniosło sukces, ponieważ jej założyciel wpadł po prostu na genialny pomysł. Prawda jest jednak taka, że za spektakularnymi wzrostami najczęściej stoi doskonałe przywództwo, a nie same idee. Można tu przytoczyć popularne w świecie venture capital powiedzenie „Postaw na dżokeja, nie na konia”. 

Jeżeli chcesz stać się lepszym liderem i pomóc swojej firmie rozwijać się znacznie szybciej lub po prostu chcesz wznieść swoją karierę zawodową na nowe wyższe poziomy, koniecznie sięgnij po lekturę tych pięciu książek.

1. "Zasady. Jak inwestować i budować nowoczesną firmę?", Ray Dalio

Ray Dalio jest uznawany za Steva Jobsa branży inwestycyjnej. Napisana przez niego książka Zasady. Jak inwestować i budować nowoczesną firmę? została sprzedana w milionach egzemplarzy na całym świecie. Zawarte w niej porady wykorzystuje między innymi założyciel Microsoftu – Bill Gates, a ich skuteczność oraz uniwersalność sprawdzają się na wielu płaszczyznach życia.

Zasady to wspaniały poradnik zarówno dla liderów przedsiębiorstw, jak i dla odbiorców niezwiązanych z biznesem. Dzięki przytoczeniu biograficznych wydarzeń, obfitujących w sukcesy, ale i w porażki, książka staje się dla czytelnika wiarygodna. Widać, że autor pisał ją radykalnie prawdomównie oraz przejrzyście.

2. "Umysł Lidera. Wykorzystaj przełomowe odkrycia neuronauk, które zmieniają podejście do zarządzania sobą i innymi", Friederike Fabritius, Hans W. Hagemann

Na pewno wiele razy przyszły ci do głowy pytania, w jaki sposób pobudzać swój mózg do pracy, jak wyrabiać w sobie dobre nawyki i jak eliminować te niepożądane? Może przyszło ci do głowy również pytanie, jak wykorzystywać ogromną moc i skuteczność nieuświadomionych obszarów naszych mózgów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w książce Umysł Lidera. Umysł lidera. Wykorzystaj przełomowe odkrycia neuronauk, które zmieniają podejście do zarządzania sobą i innymi autorstwa Friederike Fabritius i Hansem W. Hagemannem.
Jest to książką kompletną. Pozwala popatrzeć na zagadnienia związane z zarządzaniem pod innym kątem i z innej perspektywy. Naukowe podejście do wielu wątków umożliwia analizę czysto teoretyczną, pozbawioną „trenerskiego” podejścia, które wmawia nam, że wszyscy jesteśmy diamentami. Dzięki temu w naszym codziennym życiu także wyzbędziemy się tego tonu, co z całą pewnością wpłynie na kontakty z naszymi pracownikami, przełożonymi i znajomymi. Umysł lidera to podręcznik dla wszystkich, którzy chcą wykorzystać zdobytą wiedzę w życiu codziennym.

3. "Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów", Jennifer Riel, Roger Martin

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że musisz dokonać wyboru spośród dwóch dostępnych opcji. Ani jedna, ani druga nie są najlepsze, ale w tym momencie nie masz innych możliwości. Co robisz? Okazuje się, że większość z nas rozważa wszystkie argumenty za i przeciw, a następnie dokonuje wyboru, kierując się zasadą „mniejszego zła”. Jest to pułapka, której najlepsi liderzy potrafią unikać.
Książka Decyzje doskonałe. Poznaj sposób myślenia najlepszych liderów i tak jak oni dokonuj świetnych wyborów jest niewątpliwie lekturą godną uwagi. Przykłady właściwych procesów decyzyjnych uwiarygadniają tezy publikacji. Dowiadujemy się m.in., w jaki sposób firma Lego skutecznie zwiększyła sprzedaż zabawek. Ponadto uczymy się, iż nie warto oceniać świata po pozorach i, że każdy problem można w twórczy sposób przezwyciężyć.

4. "Servant Leadership w praktyce. Jak budować znakomite relacje i pomagać pracownikom osiągać imponujące wyniki ", Ken Blanchard, Renee Broadwell

Współcześni przywódcy wiedzą, że nie są w stanie wiele zdziałać bez skutecznych podwładnych. Servant leadership pozwala na wydobycie drzemiącej w pracownikach wiedzy, doświadczenia i motywacji oraz na ukierunkowanie tej siły na osiąganie wyników.
Warto wziąć sobie do serca reguły zawarte w książce Servant Leadership w praktyce. Z publikacji wyłania się bowiem wzorzec mądrej organizacji, w której na pierwszym miejscu plasuje się człowiek, a nie wyniki, czy cyferki. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że obraz takiej firmy nie jest utopią, a możliwym do zrealizowania konceptem.

5. "Szef, który myśli, bo warto i się opłaca", Andrzej Jeznach

Andrzej Jeznach, będący od ponad 25 lat przedsiębiorcą i menedżerem, w tym z wieloletnim doświadczeniem w tzw. „turkusowym” zarządzaniu, przedstawia swoje doświadczenia i rozumienie tego często zbytnio ideologicznie przedstawianego nurtu: podstawa zarządzania XXI wieku to rzetelne refleksyjne myślenie. Filozofia i ideologia różnią się celem – podczas gdy ideologia służy przekonywaniu, usprawiedliwianiu i motywowaniu do konkretnego działania, filozofia realizuje przede wszystkim cele poznawcze.
Szef, który myśli, bo warto i się opłaca jest książką napisaną równo, językiem przystępnym i bardzo czytelnym. Autor czerpie wiedzę z własnego doświadczenia oraz zewnętrznych źródeł. Są to książki, artykuły, podcasty i inne materiały, które pozwalają mu w łatwy sposób przekazać wiedzę. Ciekawe są wstawki z jego życia, pokazujące, jak dane rozwiązanie lub sposób myślenia sprawdził się w jego firmie. Dzięki temu możemy sprawdzić, jak dana metodologia wpłynie na nasz biznes. Najważniejsze jest jednak to, że lektura książki zmusza nas do przemyślenia działania własnego przedsiębiorstwa oraz nas samych, co może sprawić, że zmienimy sposób myślenia i postrzegania innych.
Miłej lektury!

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.