Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie

Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie

Spis treści

Ocena czytelników
4.3 / 3

Temat Chin pojawia się w polskich mediach sporadycznie. Ostatnie informacje dotyczyły przede wszystkim pandemii oraz jej skutków. Co jednak wiemy o tym supermocarstwie w stu procentach? Czy eksport polskich produktów w tamtym kierunku jest możliwy? Kompendium biznesowej wiedzy oferuje czytelnikom Radosław Pyffel w książce „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie”, ukazującej się nakładem wydawnictwa MT Biznes.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o Chinach, a boisz się zapytać

Czy wiesz, że jedna piąta ludności świata mieszka w Państwie Środka?  Tylko w 2018 roku Chiny złożyły aż 473 z 608 patentów na urządzenia oparte na sztucznej inteligencji. TikTok – aplikacja, która bije rekordy popularności wśród młodszych i starszych użytkowników smartfonów, wyznacza również istotne kierunki rozwoju Internetu, została wymyślona przez chińską firmę ByteDance.

A jeszcze nie tak dawno Chińska Republika Ludowa (ChRL) nazywana była pogardliwie Chinami Lądowymi, ludowymi czy komunistycznymi i kojarzyła się z państwem Trzeciego Świata. Co sprawiło, że Chiny są supermocarstwem z konkretnymi planami na przyszłość?

Proste pytania – nie do końca proste odpowiedzi

Radosław Pyffel w książce „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie?” , wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w różnych sektorach współpracy z Państwem Środka, zaprosił do tworzenia książki ludzi, dla których Chiny nie mają tajemnic. Dają  czytelnikom konkretne odpowiedzi na pytania ważne z perspektywy potencjalnego inwestora.

Jak rozmawiać z Chińczykami? Jakie są upodobania tamtejszych konsumentów?

Chińskie społeczeństwo to przede wszystkim potężna klasa średnia. 1,5 miliarda potencjalnych nabywców rozpala wyobraźnię każdego producenta czy inwestora. Pozostaje pytanie – w jaki sposób do potencjalnych nabywców dotrzeć?

Już z pierwszej rozmowy, z prof. Bogdanem Góralczykiem, można dowiedzieć się, że sukces w relacjach biznesowych z Azją tkwi w ułożonych relacjach międzyludzkich. Kwestie dokumentów i instytucji (o dziwo) nie jest na pierwszym miejscu. Doktor Arkadiusz Tarnowski zwraca uwagę na fakt, iż Polacy przeważnie przestają angażować się po wysyłce pierwszego kontenera i podpisaniu umowy z chińskim odbiorcom. To oczywiście nie sprzyja budowaniu jakiejkolwiek relacji.

Doktor Jacek Bartosiak – kolejny z rozmówców, dla których Chiny i współczesny świat nie mają tajemnic – słusznie zauważa, że ludzie na ziemi dzielą się pracą. Kiedy jedno państwo jest pierwsze w technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach, inne pozostają w tyle. Kto będzie w stanie okiełznać kosmos, ten będzie panował na Ziemi. Chiny nie spoczęły na laurach, tylko mocno pracują nad tym, by być numerem jeden także w tej sferze.

Doktor Marcin Piątkowski, adiunkt w Centrum Badawczym TIGER  zauważa, że kraj rządzony przez partię wybrał model gospodarczy, który sprawdził się w regionach. To właśnie władza pozwalała eksperymentować regionom w realizacji programów gospodarczych, dając swobodę wyboru i działań, a jednocześnie uważnie obserwując skutki. Jak widać, pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Aby móc uszczknąć coś z tego rynku dla siebie, warto wejść z produktem dopasowanym dla chińskiego odbiorcy od A do Z – tłumaczy Michał Bielewicz. Należy jednak pamiętać, że zwrot inwestycji w Chinach nie jest kwestią krótkiego czasu. To proces, w którym wygrają cierpliwi i bogaci w wiedzę. Bielewicz zwraca również uwagę na kwestię znaków towarowych czy zakupów paletowych chińskich partnerów.

To oczywiście tylko niewielka i subiektywna lista genialnych ocen oraz porad, których w książce znajduje się bardzo dużo. Warto zacząć z nich korzystać zwłaszcza teraz, w momencie, gdy wieje wiatr zmian. Jedni budują mury, inni zaś wiatraki. Jaką drogę Ty wybierzesz?

Co po pandemii?

Książka „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie” Radosława Pyffla to także szersze spojrzenie nie tylko na kwestię Chin ale całego świata. Jak wygląda on po pandemii?   Wiedza, jaka znajduje się w książce Radosława Pyffla  pozwala podejść do tematu współpracy biznesowej z Chinami na spokojnie, uwzględniając analizę obszarów, o których wspominają rozmówcy autora. Nikt nie gwarantuje efektów od razu, jednak mając wiedzę z publikacji wydawnictwa MT Biznes, zdecydowanie łatwiej będzie poruszać się po rynku, który wyznacza trendy, a być może niebawem obejmie fotel lidera światowej gospodarki.

Doceń naszą pracę

Jeżeli spodobała się Tobie ta recenzja, możesz nasz docenić ofiarując nam drobny napiwek. Z góry dziękujemy 🙌

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.