Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie

Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie
Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4.3 / 3

Temat Chin pojawia się w polskich mediach sporadycznie. Ostatnie informacje dotyczyły przede wszystkim pandemii oraz jej skutków. Co jednak wiemy o tym supermocarstwie w stu procentach? Czy eksport polskich produktów w tamtym kierunku jest możliwy? Kompendium biznesowej wiedzy oferuje czytelnikom Radosław Pyffel w książce „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie”, ukazującej się nakładem wydawnictwa MT Biznes.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o Chinach, a boisz się zapytać

Czy wiesz, że jedna piąta ludności świata mieszka w Państwie Środka?  Tylko w 2018 roku Chiny złożyły aż 473 z 608 patentów na urządzenia oparte na sztucznej inteligencji. TikTok – aplikacja, która bije rekordy popularności wśród młodszych i starszych użytkowników smartfonów, wyznacza również istotne kierunki rozwoju Internetu, została wymyślona przez chińską firmę ByteDance.

A jeszcze nie tak dawno Chińska Republika Ludowa (ChRL) nazywana była pogardliwie Chinami Lądowymi, ludowymi czy komunistycznymi i kojarzyła się z państwem Trzeciego Świata. Co sprawiło, że Chiny są supermocarstwem z konkretnymi planami na przyszłość?

Proste pytania – nie do końca proste odpowiedzi

Radosław Pyffel w książce „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie?” , wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w różnych sektorach współpracy z Państwem Środka, zaprosił do tworzenia książki ludzi, dla których Chiny nie mają tajemnic. Dają  czytelnikom konkretne odpowiedzi na pytania ważne z perspektywy potencjalnego inwestora.

Jak rozmawiać z Chińczykami? Jakie są upodobania tamtejszych konsumentów?

Chińskie społeczeństwo to przede wszystkim potężna klasa średnia. 1,5 miliarda potencjalnych nabywców rozpala wyobraźnię każdego producenta czy inwestora. Pozostaje pytanie – w jaki sposób do potencjalnych nabywców dotrzeć?

Już z pierwszej rozmowy, z prof. Bogdanem Góralczykiem, można dowiedzieć się, że sukces w relacjach biznesowych z Azją tkwi w ułożonych relacjach międzyludzkich. Kwestie dokumentów i instytucji (o dziwo) nie jest na pierwszym miejscu. Doktor Arkadiusz Tarnowski zwraca uwagę na fakt, iż Polacy przeważnie przestają angażować się po wysyłce pierwszego kontenera i podpisaniu umowy z chińskim odbiorcom. To oczywiście nie sprzyja budowaniu jakiejkolwiek relacji.

Doktor Jacek Bartosiak – kolejny z rozmówców, dla których Chiny i współczesny świat nie mają tajemnic – słusznie zauważa, że ludzie na ziemi dzielą się pracą. Kiedy jedno państwo jest pierwsze w technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach, inne pozostają w tyle. Kto będzie w stanie okiełznać kosmos, ten będzie panował na Ziemi. Chiny nie spoczęły na laurach, tylko mocno pracują nad tym, by być numerem jeden także w tej sferze.

Doktor Marcin Piątkowski, adiunkt w Centrum Badawczym TIGER  zauważa, że kraj rządzony przez partię wybrał model gospodarczy, który sprawdził się w regionach. To właśnie władza pozwalała eksperymentować regionom w realizacji programów gospodarczych, dając swobodę wyboru i działań, a jednocześnie uważnie obserwując skutki. Jak widać, pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę.

Aby móc uszczknąć coś z tego rynku dla siebie, warto wejść z produktem dopasowanym dla chińskiego odbiorcy od A do Z – tłumaczy Michał Bielewicz. Należy jednak pamiętać, że zwrot inwestycji w Chinach nie jest kwestią krótkiego czasu. To proces, w którym wygrają cierpliwi i bogaci w wiedzę. Bielewicz zwraca również uwagę na kwestię znaków towarowych czy zakupów paletowych chińskich partnerów.

To oczywiście tylko niewielka i subiektywna lista genialnych ocen oraz porad, których w książce znajduje się bardzo dużo. Warto zacząć z nich korzystać zwłaszcza teraz, w momencie, gdy wieje wiatr zmian. Jedni budują mury, inni zaś wiatraki. Jaką drogę Ty wybierzesz?

Co po pandemii?

Książka „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie” Radosława Pyffla to także szersze spojrzenie nie tylko na kwestię Chin ale całego świata. Jak wygląda on po pandemii?   Wiedza, jaka znajduje się w książce Radosława Pyffla  pozwala podejść do tematu współpracy biznesowej z Chinami na spokojnie, uwzględniając analizę obszarów, o których wspominają rozmówcy autora. Nikt nie gwarantuje efektów od razu, jednak mając wiedzę z publikacji wydawnictwa MT Biznes, zdecydowanie łatwiej będzie poruszać się po rynku, który wyznacza trendy, a być może niebawem obejmie fotel lidera światowej gospodarki.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej