,

Eventworking

Eventworking
Eventworking
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Targi, eventy, spotkania branżowe mają to do siebie, że pozwalają na budowanie relacji biznesowych. Nie zawsze jednak każda impreza przynosi oczekiwane rezultaty. Czasem opłacamy stoisko, wydajemy pieniądze na dojazd, niejednokrotnie na hotel, a po wydarzeniu okazuje się, że nie pozyskaliśmy ani jednego leada, a kontakty zdobyte na wydarzeniu nie są tak wartościowe, jakby się nam wydawało. Eventworking to podręcznik, który pokazuje nam, jak to zmienić.

Podtrzymywanie relacji

Książka Bernarda Frugi i Artura Sójki skupia się na budowaniu i podtrzymywaniu relacji. Opowiada o pozyskiwaniu kontaktów, ale także o zarządzaniu nimi. Według profesora Robina Dunbara, psychologa ewolucyjnego i antropologa z Uniwersytetu w Oxfordzie, jesteśmy w stanie utrzymywać tylko 150 stabilnych relacji. Na więcej nie pozwala nam kora mózgowa. Co zatem zrobić, by nasze biznesowe, ale i prywatne kontakty były odpowiednio „zarządzane”? Nie możemy bowiem skupić się tylko na tych, przy których odnosimy korzyści. To egoistyczne podejście, które w pewnym etapie może stać się dla nas bardzo szkodliwe. Jeśli będziemy patrzeć na innych ludzi przez ten pryzmat, inni wkrótce to zauważą. Tak będzie prędzej czy później. Oczywiście warto oddzielić grupy kontaktów i podzielić je na te przyjacielskie i rodzinne oraz te biznesowe. Dzięki temu będzie nam o wiele łatwiej nimi zarządzać.

Jak pisze jeden z autorów, „mam 150 miejsc na wizytówki osób, z którymi utrzymuję ciepłe relacje. Oczywiście zarządzam okresową wymianą tychże wizytówek”. Te 150 miejsc nazwano liczbą Dunbara. Duża część z tej 150 kartoteki to bliscy i znajomi, których poznajemy, i z jakimi utrzymujemy kontakt przez pierwsze 20-25 lat życia. Reszta kontaktów to osoby, które w dużej mierze będą miały wpływ na nasze biznesowe oraz prywatne życie, dlatego warto wśród nich mieć takie, które są godne zaufania i podchodzą do nas w sposób podobny, jak my do nich. Według autorów te najlepsze kontakty biznesowe można zdobyć właśnie na spotkaniach i eventach, tak biznesowych, jak i tzw. socjalnych.

Jak wybierać odpowiednie imprezy

Eventworking jest pewnego rodzaju podręcznikiem, który pomoże nam w dokonaniu niejednego wyboru, a także umożliwi poradzenie sobie z wieloma problemami. Jest bowiem tak, że często unikamy tego typu imprez z różnych powodów. Czasem ze wstydu, czasem z braku wiedzy lub przygotowania, czasem po prostu źle interpretujemy, co ma być celem spotkania i zamiast nawiązywać relacje, opróżniamy stół z przekąsek i wracamy do domu. Autorzy pokazują nam, że od samego początku to, co robimy, robimy dla siebie. Niezależnie czy jesteśmy pracownikami dużej korporacji, czy też mamy własny mały biznes. Mamy więc tutaj trochę o spotkaniach rekrutacyjnych, mających wpływ na rozwój osobisty, czy też o tych typowo networkingowych. Każde cechuje inny sposób prowadzenia i inna kultura, do której należy się dopasować.

Dodatkowo autorzy pokazują, że każde wydarzenie należy traktować tak, jak projekt. Należy je więc podzielić na trzy części: przed eventem, podczas eventu i po evencie. Wszystkie te etapy są szalenie ważne. Jeśli nie poświęcimy odpowiedniego czasu na przepracowanie każdego z nich, jeśli pominiemy którykolwiek, zmarnujemy czas. Jednak największym błędem jest brak tzw. follow-up’u. Jak mówi autor: „Przygotowywałem się do wydarzenia dobrze, pracowałem podczas niego wzorowo, poznając nowych ludzi, wymieniając się kontaktami, po czym… zapominałem o sprawie.

Co zrobić i jak się zachować

Książka Eventworking Bernarda Frugi i Artura Sójki uczy nas też pewnej etykiety i sposobów zachowań. Mówi, jak poradzić sobie ze stresem, jak zdobyć wiedzę niezbędną do wydarzenia, jak w końcu spośród wielu kontaktów wybrać te najważniejsze i przekuć je potem na leady. Posiadanie dużej liczby kontaktów to posiadanie wielkiej, rozległej sieci. Ale to wcale nie znaczy, że będzie ona mocna. Trzeba nad nią pracować i tylko odpowiednie ruchy oraz działania pozwalają nam zrobić to dobrze.

Ponadto znajdziemy tu całą masę porad, które są mniej lub bardziej przydatne, gdyż choć o niektórych wiemy wszyscy, nie zawsze się do nich stosujemy. Autorzy dosłownie krok po kroku analizują wyjazd biznesowy na różnego typu konferencje i pokazują, czy lepiej wybrać podróż samolotem, czy może samochodem, podkreślają, gdzie możemy zaoszczędzić pieniądze i dlaczego czasami warto to zrobić. Pozycja ta nie jest przesadnie gruba i pozwala popatrzeć na imprezy i eventy z innej perspektywy.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Eventworking

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Eventworking

guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej