,

Kultura firmy

Kultura firmy
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Kultura organizacyjna to nieodłączny element każdego przedsiębiorstwa, element ten ma znaczenie w procesie budowania jego sukcesu. Niestety wiele firm o nim zapomina albo tworzy kulturę niekompletną, pełną luk i niedopowiedzeń. Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy kadra zarządzająca tak naprawdę nie wie, co powinno kryć się pod tym pojęciem. O tym, jak zarządzać kulturą firmy, opowiada książka „Kultura firmy”.

Kultura firmy determinuje wynik przedsiębiorstwa

Jak sami mówią autorzy, ich podręcznik ma trochę inny cel niż inne podobne mu publikacje. Między innymi jest to spowodowane tym, że tutaj pojęcie kultury organizacji to bodziec, który determinuje kondycję finansową firmy i jest źródłem przewagi konkurencji. Co za tym idzie, książka ta wyjaśnia czytelnikowi, dlaczego element ten może mieć wpływ na sukces lub porażkę przedsiębiorstwa, dlaczego jest determinantą wyników finansowych uzyskiwanych przez firmę oraz nieodzownym źródłem trwałej przewagi konkurencyjnej. W książce znajdują się też dobrze opisane metody pomiaru kultury organizacyjnej sprzyjające zarządzaniu nią. Pojawiają się tu także najlepsze współczesne praktyki zarządzania kulturą organizacji.

Oczywiście to nie wszystko, autorzy postanowili pokazać model ułatwiający zrozumienie kultury, między innymi dlatego, że ukazują oni pięć elementów kultury organizacyjnej, będących głównymi czynnikami determinującymi efektywność organizacji. Wprowadzają sześcioetapowy model zarządzania kulturą organizacyjną jako nieustającym procesem i przedstawiają zestaw narzędzi służących do zarządzania kulturą organizacyjną w przedsiębiorstwach.

Trzy części

Książka ta składa się z trzech części. Pierwsza z nich opowiada o kulturze organizacji, jej charakterze i pozwala ją lepiej zrozumieć. Pokazuje, że zarządzanie nią może być modelowe. Część druga zajmuje się zarządzaniem najważniejszymi aspektami kultury organizacyjnej, które zidentyfikowano w toku badań empirycznych i doświadczeń praktycznych. Trzecia skupia się na przywództwie w procesie zarządzania kulturą, z uwzględnieniem roli kadry zarządzającej wysokiego szczebla oraz pracowników działu zarządzania zasobami ludzkimi. Dodatkowo na samym początku mamy bardzo jasno opisane, czego dokładnie szukać w poszczególnych rozdziałach.

Najważniejsze jest jednak to, że na przykładach, na podpartych badaniami faktach otrzymujemy odpowiedzi między innymi na następujące pytania:

  • Czym jest kultura organizacyjna?
  • Jakie są jej przejawy w organizacjach?
  • Dlaczego jest ważna?
  • Jakie są główne wymiary kultury organizacyjnej?
  • Jak można nią zarządzać?
  • Jakie narzędzia wspierają menedżerów w zarządzaniu kulturą organizacyjną?

Autorzy rozbierają na czynniki pierwsze duże marki i zastanawiają się nad wpływem kultury firmy na sukces każdej z nich. Mamy więc Walmart i porównanie go do K-Marta. Co ciekawe, chociaż firmy zaczynały w pewnym momencie na podobnym poziomie, to Walmart w pewnym momencie odskoczył od konkurenta, a nawet można powiedzieć, że zostawił go w tyle i nie dał szans na doścignięcie go. Jest w tym wszystkim element kulturowego DNA, taki element podstawowy, z którego wywodzi się działanie organizacji. Zdarza się też tak, że to, co obecnie działa, przestanie, kiedy zmieni się wielkość firmy. Założenia nie będą już takie, jak kiedyś. Cały czas trzeba pamiętać o DNA, ale często przechodzi ono pewne mutacje, by dopasować je do nowego stanu. Mowa jest też tutaj o zasadzie 1% w kulturowym DNA. 1% wydaje się nieistotny, ale jednak ma ogromne znaczenie w tworzeniu idealnych miejsc pracy zbudowanych na kulturze.

I tak naprawdę to dopiero wstęp do podręcznika, dalej pojawiają się świetnie opisane przykłady i badania. Jest trochę analiz i teorii, które zostają wyjaśnione. Całą książkę Kultura firmy czyta się naprawdę bardzo dobrze, ponieważ język nie jest naukowy. Bardziej postawiono tu na proste opisanie wszystkich aspektów, aby książkę można było przeczytać szybko i bez większych trudów, a jednocześnie wynieść z niej jak największą wiedzę.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Kultura firmy

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Kultura firmy

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej