Mapa i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie

Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Mapa i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie

Według Alana Greenspana książka Mapa i terytorium powinna stać się przewodnikiem, który pomoże nam uniknąć błędów w przyszłości.

Wydarzenia z 2008 roku zmusiły ekonomistów do zakwestionowania podstawowych założeń dotyczących formułowania przewidywań. Jak to było możliwe, że nikt nie zorientował się, że nadciąga prawdopodobnie największy w dziejach kryzys finansowy? Dlaczego makromodelowanie tak strasznie nas zawiodło wtedy, kiedy było najbardziej potrzebne? Nawet wyrafinowane systemy prognozowania Rady Rezerwy Federalnej ani Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie pozwoliły przewidzieć przebiegu zdarzeń. Jeszcze dwadzieścia cztery godziny przed katastrofą powszechna świadomość nie krążyła nawet wokół możliwości zwykłej recesji, nie mówiąc o najgorszym od osiemdziesięciu lat kryzysie. Dlaczego praktycznie każdy znaczący ekonomista i polityk mylił się w tak ważnej kwestii?

W swojej najnowszej książce Mapa i terytorium Alan Greenspan zastanawia się nad powyższymi pytaniami i wskazuje własne błędy, których analiza skłoniła go do zmiany poglądów i zbliżenia do ekonomii behawioralnej i teorii noblisty Daniela Kahnemana. Czy jesteśmy wstanie formułować nasze prognozy bardziej trafnie? Alan Greenspan twierdzi, że tak. Nie możemy jednak opierać przewidywań na samych liczbach. Konieczne jest uwzględnienie natury człowieka, psychologii i irracjonalnych zachowań.

Alan Greenspan jest wybitnym amerykańskim ekonomistą i autorytetem w dziedzinie polityki monetarnej, Kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Tytuł doktora nauk ekonomicznych zdobył na Uniwersytecie Nowojorskim. W latach 1974–1977 szef Zespołu Doradców Ekonomicznych prezydenta Geralda Forda. W 1987 roku mianowany przez prezydenta Ronalda Reagana przewodniczącym Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, piastował stanowisko również podczas prezydentur George’a H. W. Busha, Billa Clintona oraz George’a W. Busha. Przeszedł na emeryturę w 2006 roku.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Mapa i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Mapa i terytorium. Ryzyko, natura ludzka, przewidywanie

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej