Hasło: myślenie strategiczne bije obecnie rekordy popularności. W czasie wojny na Ukrainie czy pracy zdalnej ten sposób zarządzania przydaje się wszystkim, którzy pragną swoją organizację przeprowadzić przez te naprawdę wymagające czasy. Krzysztof Obłój w swojej książce „Myśl strategicznie” prezentuje ten proces krok po kroku.
Czym jest myślenie strategiczne?
Myślenie strategiczne to po prostu celowy i racjonalny proces myślowy, który koncentruje się na analizie krytycznych czynników i zmiennych, które będą miały wpływ na długoterminowy sukces naszej firmy, zespołu lub osoby.
Myślenie strategiczne obejmuje uważne i celowe przewidywanie zagrożeń i słabych punktów, przed którymi należy się strzec, oraz możliwości realizacji. Ostatecznie myślenie strategiczne i analiza prowadzą do jasnego zestawu celów, planów i nowych pomysłów niezbędnych do przetrwania i rozwoju w konkurencyjnym, zmieniającym się środowisku.
Tego rodzaju myślenie musi uwzględniać realia ekonomiczne, siły rynkowe i dostępne zasoby. Choć to wszystko brzmi skomplikowanie, to Krzysztof Obłój w książce „Myśl strategicznie! Jak przygotować i zmieniać organizację w odpowiedzi na wyzwania otoczenia” potrafi wytłumaczyć to prostym językiem.
Myśl strategicznie i nadawaj sensy
Nadawanie sensu jest bardzo ważnym elementem myślenia strategicznego. Dlaczego? Przede wszystkim w trudnych czasach lider powinien starać się nadać sens działaniom, które tracą na wartości. Doskonałym przykładem jest spadające zainteresowanie towarami. Jak motywować handlowców i łączyć nitki tak, by nadać nowy sens ich pracy? Czy warto inwestować w rozwój produkcji, widząc, że popyt nie rośnie? Odpowiedź znajdziesz w książce Krzysztofa Obłoja.
Myślenie strategiczne. Kilka wariantów
Autor zdradza, iż w myśleniu strategicznym wcale nie trzeba skupić się na jednej ścieżce. Dobry manager będzie opracowywał kilka planów działań tak, aby w razie konieczności zmieniać je, uzupełniać czy mieszać dla dobra całej organizacji. W tym pozornych chaosie nie ma przypadku – jest tylko ciężka praca poparta wiedzą i doświadczeniem. Myślenie ma przyszłość, a myślenie strategicznie odpowiada nie tylko na obecne, korporacyjne potrzeby.
Myśleć o przeszłości? Tak!
Liderzy zastanawiają się, czy w myśleniu strategicznym o organizacji można myśleć także o przeszłości. Krzysztof Obłój rozprawia się i z tym mitem. Przeszłość może dać naszej organizacji nauki na przyszłość, szczególnie jeśli kiedyś nasza firma mierzyła się z podobnymi wyzwaniami. Przeszłość to zbiór wartości i prawidłowości, do których każdy lider może odwoływać się w myśleniu strategicznym.
Jak odnieść sukces? Polskie case studies
Krzysztof Obłój opisuje swoje badania, które prowadził na polskich przedsiębiorcach. Warto przeczytać ten rozdział książki bardzo dokładnie bo mało jest w publikacjach przykładów, pokazujących sukces (bądź porażkę) firm z naszego kraju. Dlaczego? Autor książki zdradza, czym różnią się ludzie odnoszący sukces od tych, którzy stoją w miejscu. Otwartość na zmiany, twarde stąpanie po ziemi połączone z marzeniami czy … myślenie strategiczne należą do głównych czynników, które pomagają odnieść sukces. Nawet w Polsce.
Jak można poprawić zdolność strategicznego myślenia?
Krzysztof Obłój pokazuje praktyczne sposoby poprawy Twoich umiejętności myślenia strategicznego. Naucz się zadawać dobre pytania, aby odkryć lepsze opcje niż te, których nauczyłeś się na studiach MBA. Przeznacz czas na refleksję i planowanie przyszłości, identyfikowanie trendów, ustalanie priorytetów zadań. To oczywiście niektóre ze sposobów, dzięki którym możesz próbować radzić sobie z zarządzaniem organizacją w czasach niepewności i strachu. Myśl strategicznie i nie poddawaj się – z Krzysztofem Obłojem i jego fenomenalną książką.