Indywidualny program MBA. Rozwiń praktyczne umiejętności biznesowe

Indywidualny program MBA. Rozwiń praktyczne umiejętności biznesowe
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4.7 / 3

Zapraszamy do przeczytania recenzji książki „Indywidualny program MBA. Rozwiń praktyczne umiejętności biznesowe” Josha Kaufmana. Czy warto poświęcić czas tej dość opasłej pozycji? Dla kogo jest ta książka? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Nie potrzebujesz studiów, żeby osiągnąć sukces

Choć się przydają, to studia biznesowe nie są ci potrzebne do odnoszenia sukcesów – to główna myśl przewodnia książki Josha Kaufmana. Według autora, nie potrzebujesz konkretnego wykształcenia, aby odnosić sukcesy jako przedsiębiorca. Nie musisz też wiedzieć wszystkiego, aby założyć własny biznes.

Książka „Indywidualny program MBA. Rozwiń praktyczne umiejętności biznesowe” nie jest podręcznikiem – o czym zresztą sam twórca wspomina – choć po lekturze takie określenie wydaje się najlepiej pasować do tekstu. Pozycja zawiera w sobie mnóstwo tematów i pojęć, które są omawiane na co dzień w szkołach biznesowych. Może być więc traktowana jako swoisty leksykon czy pigułka wiedzy.

Nie-podręcznik

Książka pozbawiona jest wad tekstów akademickich – przede wszystkim narracja jest lekka i wciągająca, w odróżnieniu od publikacji naukowych. Przedstawia najważniejsze pojęcia i definicje bez specjalistycznej nowomowy, dzięki czemu zdecydowana większość czytelników nie powinna mieć trudności ze zrozumieniem, co autor chciał przekazać. Wadą takiego podejścia jest jednak skrótowość i ogólnikowość, o czym powiemy za chwilę.

Książka przyda się zarówno osobom, które myślą o założeniu własnej firmy, jak i małym przedsiębiorcom, którzy zaczęli swój biznes rok – dwa temu, a którym zależy na rozkręceniu działalności. „Indywidualny program MBA” systematyzuje zdobytą już wiedzę dopełniając ją o garść teorii i praktyki, dzięki czemu podczas czytania będziesz mieć wrażenie, że „klocki” w twojej głowie same wskakują na odpowiednie miejsca.

Warto dodać, że to już trzecie, odświeżone wydanie książki. Publikacja jest zatem aktualna.

Najważniejsze elementy

Jak wspomniano na początku tej recenzji, nie musisz też wiedzieć wszystkiego, aby założyć własny biznes. Co zatem wg Kaufmana musisz wiedzieć? I co znajdziesz w książce?

„Indywidualny program MBA” to przekrój najważniejszych elementów prowadzenia biznesu, takich jak marketing, sprzedaż, finanse, relacje międzyludzkie czy teorie systemów (rynków, branż i społeczności). Wszystkie te elementy łączy kontekst – stworzenie minimalnie satysfakcjonującej oferty, która zapewni prężne działanie przedsiębiorstwa. To bowiem, wg Kaufmana, powinno być pierwszym celem każdego przedsiębiorcy.

Oprócz typowych „technicznych”, czy też strategicznych elementów biznesu autor podejmuje również temat kompetencji miękkich i zmiany myślenia, które są kluczowe dla odniesienia sukcesu. Kaufman nazywa je „modelami myślowymi”, a rozdział poświęcony tym modelom jest bardzo ciekawy, choć chyba najbardziej „coachingowy” w całej publikacji.

Tę książkę należałoby skatalogować pod hasłem »Koniec wymówek«. Po jej przeczytaniu przestaniesz słuchać ludzi, którzy powtarzają ci przy każdej okazji, że nie jesteś dość inteligentny, dość przenikliwy ani dość dobrze wykształcony, żeby robić ważne rzeczy. Josh zabiera czytelników w niezwykłą podróż po najistotniejszych koncepcjach w biznesie.

Seth Godin, autor bestsellera To jest marketing!

Od ogółu do szczegółu

Nie jest to książka pozbawiona skrótów myślowych czy uogólnień. To jedna z wad szerokich publikacji, które nie są zorientowane na szczegół. 

Na przykład tak Josh Kaufman pisze o marketingu: „Miło jest być w centrum uwagi, ale w biznesie chodzi o sprzedaż i zysk, a nie o zwycięstwo w rankingu popularności. Wspaniale jest udzielić wywiadu w ogólnokrajowej telewizji albo zobaczyć swoje zdjęcie w poważnym serwisie internetowym, ale taka obecność w mediach bardzo rzadko przekłada się na rzeczywistą sprzedaż”. 

Praktycy marketingu i public relations mogą zagotować się, czytając podobne stwierdzenie. Obecność w mediach jest bowiem kluczowa dla wielu branż. Wpływ publikacji i obecności marki w mediach można mierzyć za pomocą różnych wskaźników (np. popularnym AVE), a dzięki zaawansowanym narzędziom statystycznym da się stwierdzić czy klient dokonał zakupu ponieważ np. obejrzał program o danej godzinie (śledzenie ścieżki wejścia użytkownika na stronę, strony odsyłające itp.). Nie można zapomnieć też o wartości w budowaniu rozpoznawalności marki, jaką kreują działania typowo wizerunkowe (czyli znowu – PR).

Oczywiście, aby ocenić przydatność podobnych kampanii w sprzedaży swojego produktu czy usługi trzeba nieco większej wiedzy z zakresu marketingu. Dlatego takie publikacje, jak „Indywidualny program MBA” poleca się raczej do nabrania wiedzy ogólnej, którą powinno się uszczegóławiać wraz z projektowaniem kolejnych etapów swojej strategii biznesowej.

The Personal MBA: Master the Art of Business | Josh Kaufman | Talks at Google

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że polskie i amerykańskie realia są różne – od zdobywania doświadczenia i edukacji, przez zakładanie firmy po prowadzenie biznesu. Większość wynika z rozwiązań systemowych – polskiemu przedsiębiorcy łatwiej uzyskać bezpłatną edukację wyższą, przyznawanie kredytów na rozwój firmy przebiega inaczej (pod uwagę brane są różne czynniki) etc.

Mimo tych różnic, książka „Indywidualny program MBA. Rozwiń praktyczne umiejętności biznesowe” może sporo nauczyć początkowego przedsiębiorcę – o ile czytelnik będzie ostrożnie podchodził do tez stawianych „na ostrzu noża”, jak w opisywanym przypadku marketingu. Warto rozpocząć dokształcanie od tego tytułu, ale nie oznacza to, że należy na nim poprzestać.

Nie warto też zrażać się objętością. Choć książka ma ponad 500 stron, to czyta ją się dość lekko, jak na tego typu publikacje.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Indywidualny program MBA. Rozwiń praktyczne umiejętności biznesowe

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Indywidualny program MBA. Rozwiń praktyczne umiejętności biznesowe

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej