Nie bój się błądzić. Tajemnice sukcesu Jeffa Bezosa

Nie bój się błądzić. Tajemnice sukcesu Jeffa Bezosa
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
5 / 1

Jeffa Bezosa, założyciela portalu Amazon, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten jeden z najbogatszych ludzi świata postanowił napisać książkę „Nie bój się błądzić. Tajemnice sukcesu Jeffa Bezosa”.

Opowieść o potędze

Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza to listy do akcjonariuszy, a druga to życie i praca. Oba segmenty są laurką, którą Bezos narysował samemu sobie. Począwszy od 1997 roku, a skończywszy na roku 2019, szef Amazona prezentuje osiągnięcia własnej firmy. Dowiadujemy się, że przychody firmy w 1997 roku wzrosły o 838% (przy okazji autor wprowadza nas w tajniki rekrutacji pracowników, uwypuklając, że jego i cały zespół Amazona charakteryzuje obsesja na punkcie klienta), na rok 2001 przypadło powstanie funkcji Look Inside the Book, zaś 2003 upłynął pod znakiem Instant Order Update. Rewolucyjne Amazon Web Services wystartowało w 2006 roku. W 2007 stworzono Amazon Kindle z komfortową opcją elektronicznego papieru i atramentu, natomiast w 2012 roku kamieniami milowymi okazało się z pewnością to, że Amazon Publishing zaczął wypłacać pisarzom tantiemy co miesiąc oraz Postaw na Swój Rozwój, inicjatywa dedykowana pracownikom i finansująca aż 95% kosztów szkoleniowych z różnych dziedzin. Rok 2013 to niezwykle dynamiczny czas rozkręcenia Prime Instant Video, Amazon Game Studios, czy Amazon Appstore. Jeff Bezos jednym tchem wymienia następnie fakt, iż produkcje filmowe Amazona zdobywają nagrody (np. Złote Globy), wspomina, iż zakupił sieć marketów Whole Foods, dzięki czemu użytkownicy Amazona zyskali dostęp do świeżych, często lokalnych produktów, podkreśla wyjątkowość sklepów Amazon Go, asystenki Alexy oraz zaznacza, że Amazon Relief Fund zagwarantował w 2019 roku sto tysięcy nowych miejsc pracy. Akcentuje wreszcie, iż Amazon, kierowany dbałością o środowisko naturalne, podpisał deklarację klimatyczną Climate Pledge.

Fascynacja kosmosem pomaga Bezosowi zachować szerokie horyzonty myślenia. Wśród licznych zalet to właśnie umiejętność postrzegania rzeczywistości w perspektywie długoterminowej okazała się dźwignią sukcesu, również w Amazon.com. Myślenie długoterminowe stało się nawet elementem misji, jaką biznesmen sformułował dla swojej firmy kosmicznej – „Blue Origin będzie cierpliwie, krok po kroku, realizować postawione przez nią cele długofalowe”. Na herbie firmy widoczne jest łacińskie hasło Gradatim Ferociter („Krok po kroku. Bez wytchnienia”).

Walter Isaacson, ze wstępu

Biografia i kolejne sukcesy Bezosa

W części drugiej książki „Nie bój się błądzić. Tajemnice sukcesu Jeffa Bezosa” Bezos dzieli się anegdotami ze swojego życia. Opowiada o dzieciństwie, matce, która urodziła go jako siedemnastolatka, o zaradnym dziadku i o tym, że trudniej być dobrym niż mądrym. Wbrew tytułowi książki, autor niewiele mówi o niepowodzeniach Amazona (jedno z nielicznych stanowi Smartfon Fire), ale rozróżnia dwa typy porażek. Porażkę eksperymentu (pozytywną) – stymulująco-motywującą oraz porażkę operacyjną (negatywną) – katastrofalną w skutkach i występującą wtedy, gdy wypuścimy na rynek wadliwy produkt/usługę. Bezos skupia się też na własnej działalności charytatywnej – omawia Day 1 Families Fund i Day 1 Academies Fund. Na koniec autor porusza temat przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego Blue Origin oraz pochyla się nad postępami w pracy nad pojazdem Blue Moon, zaprojektowanym w taki sposób, by miękko i precyzyjnie wylądować na księżycu. 

Festiwal autopromocji

Chociaż zasadność powstania „Nie bój się błądzić. Tajemnice sukcesu Jeffa Bezosa” głęboko zastanawia, ponieważ bardziej niż literaturę przypomina wielki, przejaskrawiony festiwal autopromocji, całkiem możliwe, że jej treść zainteresuje entuzjastów technologii oraz fanów Jeffa Bezosa.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Nie bój się błądzić. Tajemnice sukcesu Jeffa Bezosa

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Nie bój się błądzić. Tajemnice sukcesu Jeffa Bezosa

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej