, , ,

Niezwyciężona firma. Jak nieustannie odkrywać swoją organizację na nowo i czerpać z najlepszych modeli biznesowych

Niezwyciężona firma. Jak nieustannie odkrywać swoją organizację na nowo i czerpać z najlepszych modeli biznesowych
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

A. Osterwalder, Y. Pigneur, A. Smith i F. Etiemble są przedsiębiorcami, wykładowcami oraz wynalazcami. Na podstawie rozległej wiedzy napisali „Niezwyciężona firma. Jak nieustannie odkrywać swoją organizację na nowo i czerpać z najlepszych modeli biznesowych”. Zajrzyjmy do tej książki.

Projektowanie pomysłów, portfel biznesowy, wzrost a spadek

Jednym z najważniejszych narzędzi zapewniających firmie długowieczność i sukces jest portfel modeli biznesowych. Kluczowe elementy dla jego utrzymania? 1. Wizualizacja; 2. Analiza; 3. Zarządzanie. Projektowanie nowych pomysłów obejmuje natomiast: 1. Projektowanie działalności biznesowej; 2. Testowanie. Czynności wykonywane w ramach portfela aktualnych przedsięwzięć wyznaczają trajektorię wzrostu, na którą składają się: a) wzmocnienie i b) ochrona lub trajektorię spadku prowadzącą do: a) destabilizacji b) kryzysu c) zmiany i ponownego pojawienia się. Podczas eksploracji zespoły tworzą i modyfikują pomysły przekształcane później w modele biznesowe oraz powtarzają testy hipotez leżących u podstaw pomysłów biznesowych.     

Innowacje, twierdza oraz modyfikacje

Miary innowacyjności posiadają trzy poziomy: 1. Poziom hipotezy; 2. Poziom modelu biznesowego; oraz 3. Poziom portfela. Zaciekły wróg innowacji? Biznesplan – zwiększa on ryzyko porażki, ponieważ dobrze wygląda na papierze, a rzadko w praktyce. Jak zmniejszyć ryzyko niepowodzenia? Inwestujmy w portfel projektów, zamiast tylko w jeden, rozpocznijmy od drobniejszych kwot, stopniowo je podwyższając. Firmowa twierdza będzie nie do sforsowania, jeśli: a) zaopatrzymy się w dużą bazę użytkowników b) zbudujemy przewagę dzięki chronionej własności intelektualnej c) wzmocnimy markę. 

Autorzy książki dzielą się też koncepcjami dotyczącymi modyfikacji modelu biznesowego. Omawiają m.in. następujące warianty: 1. Od produktu do powtarzalnej usługi (Rolls-Royce); 2. Wzrost znaczenia niszy (piwo kraftowe); albo 3. Od zasobów wyspecjalizowanych do uniwersalnych (Delta Airlines).   

Kultura innowacyjności

Chcąc zbudować niepokonaną firmę, pielęgnujmy eksplorację wraz z eksploatacją i opracujmy mapę kultury, pozwalającą zrozumieć oraz przetestować kulturę organizacyjną. Jak stosować mapę: a) zacznijmy od określenia zachowań b) wpiszmy rezultaty c) wskażmy czynniki sprzyjające i blokujące d) zaprojektujmy pożądaną kulturę e) zadbajmy o bezpieczną przestrzeń. 

W niepokonanych firmach ludzie zajmujący się eksploatacją i eksploracją są równorzędnymi partnerami, zwierzchnicy eliminują przeszkody hamujące innowatorów przed wprowadzaniem innowacji, zaś prezes i kierownicy zdają sobie sprawę, że do zagwarantowania firmie rozwoju potrzebują prezesa ds. przedsiębiorczości korporacyjnej. Ponadto, konstruują oni system motywacyjny tak, by nagradzał nie tylko efekty innowacyjności, ale i zachowania jej sprzyjające. 

Książka „Niezwyciężona firma. Jak nieustannie odkrywać swoją organizację na nowo i czerpać z najlepszych modeli biznesowych” jest interesującą publikacją, dostarczającą mnóstwa inspiracji, szczególnie ze względu na podane tam modele biznesowe najpopularniejszych firm świata, np. Spotify, Zara, Patagonia, IKEA, czy Amazon. Każdemu można tą lekturę polecić. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Niezwyciężona firma. Jak nieustannie odkrywać swoją organizację na nowo i czerpać z najlepszych modeli biznesowych

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Niezwyciężona firma. Jak nieustannie odkrywać swoją organizację na nowo i czerpać z najlepszych modeli biznesowych