Scott Galloway jest wykładowcą w Stern School of Business, autorem bestsellerów oraz biznesmenem. Na podstawie swojej wiedzy napisał książkę „POST CORONA – od kryzysu do szans. Biznes w czasach pandemii”. Przeanalizujmy ją wspólnie.
Wielka czwórka i modele biznesowe
Pandemia zagraża małym i średnim biznesom. Wielka czwórka: Amazon, Apple, Facebook i Google, nie dość, że na epidemii nie ucierpią, to jeszcze urosną w siłę. Fundamentem ich działalności są innowacje, rozszerzają je na przemysł filmowy, ochronę zdrowia, czy na sektor dostaw. Giganci posiadają zaawansowane, antydemokratyczne algorytmy, lecz – ponieważ opłacają oni setki lobbystów – są objęci ochroną. Obecne przepisy nie ograniczają ich działalności, a przecież można byłoby wielką czwórkę rozbić, co przywróciłoby konkurencję i przyśpieszyłoby wzrost gospodarczy.
Według Gallowaya, era marki już przebrzmiała i nastała era produktu. Zaznacza, że istnieją dwa modele biznesowe: niebieski (np. Netflix) – sprzedaż produktu po cenie przewyższającej koszty jego wytworzenia oraz czerwony – klientom oferuje się usługę poniżej kosztów, następnie inkasuje się opłaty od innych firm w zamian za dostęp do sprzętu, bądź do danych dotyczących klientów. Właśnie model czerwony ma przyszłość (na tej zasadzie funkcjonują media społecznościowe).
SARS jest zły, ale nie jest wieczny. Scott Galloway ma pomysł, co zrobić, by i tym razem sprawdziło się porzekadło, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Potraktujcie tę książkę jako dobre otwarcie debaty, która powinna już trwać. Teraz się decyduje, jak będziemy żyli, gdy szok tej pandemii minie.
Jacek Żakowski
Pandemia w ujęciu branżowym
W trakcie pandemii rozwinęła się praca zdalna – oszczędza ona koszty, sprzyja efektywności oraz daje szansę na karierę zawodową kobietom wychowującym dzieci. Za sprawą pandemii wybił się też e-handel, zaś ochrona zdrowia trwa w tyle – dla Amerykanów doświadczenie korzystania z usług medycznych w ogóle się nie zmieniło. Jeśli chcemy dokonać przełomu, wybierzmy odpowiednią, wpisaną w naturę człowieka branżę, która niesie wizjonerską opowieść i kreuje pozytywny wizerunek.
Książka „POST CORONA – od kryzysu do szans. Biznes w czasach pandemii” wiele uwagi poświęca edukacji. Twierdzi, że zaczyna ona przypominać system kastowy i jest gotowa na przełom. Przyczynią się do niego m.in. usprawnienia technologiczne, umożliwiające kształcenie na odległość. Przez ostatnie lata niepotrzebnie rozrosły się wydatki na cele pozaedukacyjne, na uczelniach zalegają dożywotni profesorowie i buduje się kolejne kampusy. Zalecenia Gallowaya?
- Zmniejszyć zagęszczenie ludzi na terenie kampusów;
- Plan Marshalla, zwiększający liczbę miejsc na uczelniach i obniżający koszty studiów;
- Opodatkowanie darowizn powyżej jednego miliarda dolarów;
- Uruchomienie darmowych uniwersytetów przez technologicznych gigantów.
Refleksje rządowe
Rząd powinien zagwarantować równowagę między produktywną energią a troską o dobro, dążyć do wyeliminowania lęku ekonomicznego i zapobiegać tragediom prostego ludu. Kluczem do zminimalizowania potęg prywatnych byłoby odsunięcie ich od rządu i przeprowadzenie porządków w szeregach Kongresu oraz we władzy wykonawczej. Na końcowym etapie rozważań autor porusza temat Korpusu Korony, uznając go za pożyteczną inicjatywę.
Książka „POST CORONA – od kryzysu do szans. Biznes w czasach pandemii” to lektura przeznaczona dla grupy przedsiębiorców i z pewnością wyniosą oni z publikacji mnóstwo pożytecznych informacji.