Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google

Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google
Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Jeśli poprosimy kogoś o to, by wymienił największe firmy związane z Internetem, to na pewno wymieni takich gigantów jak: Apple, Amazon, Facebook czy też Google. Oczywiście nie można zapomnieć o innych firmach, które również mają duży wpływ w budowanie współczesnego świata. Czy marki mają własne DNA sukcesu? Czy mali gracze także mogą osiągnąć taki sukces? Na te pytania stara się odpowiedzieć książka Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google.

Czterej jeźdźcy apokalipsy?

Choć z jednej strony te cztery wspomniane firmy stwarzają ogromne możliwości dla użytkowników, klientów, pracowników i innych osób, z drugiej zaś stanowią zagrożenie. Tak wielkie marki stwarzają ryzyko zmonopolizowania rynku i mogą decydować się na wykupywanie mniejszych firm, które w przyszłości mogłyby stanowić konkurencję. I chociaż inne biznesy działające w Internecie, nowych technologiach nadal walczą o swoją pozycję, to widać, że zaczynają one dostawać zadyszki i dzieje się tak w wielu przypadkach. Takie starzejące się olbrzymy to między innymi HP i IBM.

To, jak wygląda obecny rynek, stara się nam opowiedzieć autor książki, Scott Galloway. To człowiek, który całe życie poświęcił marketingowi, e-commerce, analizował dane. Dzięki temu posiada odpowiednie doświadczenie, które daje mu możliwość eksperckiego podzielenia się wiedzą z czytelnikami. Jak sam pisze: „Na mojej wizytówce, której nie mam, widnieje jednak „profesor marketingu”. W 2002 roku dołączyłem do kadry akademickiej Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU Stern), gdzie uczę strategii marki i marketingu cyfrowego i jak dotąd w moich zajęciach wzięło udział ponad 6 tysięcy studentów.”

Autor rozkłada na czynniki pierwsze cztery marki. Stara się znaleźć powody ich sukcesu. Zebrane dane pokazują, że wiele firm po prostu istnieje w świadomości konsumentów. Dlaczego tak jest? Zobaczmy. „Broń posiada 44 procent amerykańskich gospodarstw domowych, a 52 procent ma Amazon Prime”. Amazon to sklep, który w swoim tempie pozbywa się konkurencji na rynku amerykańskim oraz międzynarodowym. Analiza marek opisanych w książce obejmuje wiele płaszczyzn. Są one rozpatrywane przez różne pryzmaty. Mowa jest o podejściu klientów do brandów, pokazane są różne sposoby komunikacji i dotarcia. Rozpatrywane jest to, jak rozwój jednych działa na innych.

Wystarczy popatrzeć na 2016 rok, kiedy to obłędny sukces Amazona miał wpływ na resztę sektora e-handlu. Oczywiście pojawiają się nowe „odnogi handlu”, jest coś, co zwie się fast fashion (szybka moda, czyli modele ubrań w najkrótszym czasie pokonujące drogę od pokazów mody do sklepów detalicznych). Pojawiają się firmy takie jak Warby Parker, które działają nie tylko na korzyść własnego biznesu, ale także na korzyść społeczeństwa. Marki odpowiedzialne społecznie mają dużą szansę przeżycia na przesyconym rynku.

Bardzo dużo miejsca w książce Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google zajmują analizy sposobów budowania relacji marki z klientami. Pokazane jest to, że tworzenie spójnej komunikacji jest ważne. „Na początku procesu sprzedaży przez kanał internetowy koszt pozyskania klienta ciągle rośnie, w miarę jak maleje lojalność konsumentów wobec marek. Tych konsumentów trzeba bez przerwy pozyskiwać. W 2004 roku 47 procent zamożnych klientów potrafiło wymienić ulubioną markę detaliczną. Sześć lat później liczba ta zmalała do 28 procent”.

Dlaczego ja na to nie wpadłem?

Gdy czytamy tę książkę wydaję się nam, że wiele treści jest oczywistych, zadajemy sobie pytanie – „Dlaczego ja na to nie wpadłem?”. Faktycznie tak jest. Dzięki temu możemy zastanowić się nad kondycją własnych biznesów i zastanowić się nad możliwością zmian. Wiadomo nie mówimy tutaj o startowaniu do walki z gigantami, ale o zmianie biznesu, by podbijać soją branżę. Trzeba zaistnieć w świadomości kupujących i przekonać ich, że to właśnie nasz produkt, czy też usługa są tymi, które zaspokoją ich potrzeby.

Naprawdę można potraktować całość, jako taką pigułkę wiedzy, którą przełyka się szybko, a efekty lektury widać po krótkim czasie. Całość napisana jest lekko, lektura jest łatwa i przyjemna. Poparta przykładami, raportami, liczbami. Proste rysunki oraz wykresy uzupełniają słowo pisane. Nie ma się więc czemu dziwić, że książka ta stała się bestsellerem na liście „New York Timesa”. Za tę pozycję powinien zabrać się każdy właściciel firmy oraz manager średniego czy też wyższego szczebla.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Wielka czwórka. Ukryte DNA: Amazon, Apple, Facebook i Google

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej