Rewolucja z Marketing Automation

Rewolucja z Marketing Automation. Jak wykorzystać potencjał Big Data
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Grzegorz Błażewicz to jedna z bardziej rozpoznawalnych postaci polskiej branży e-marketingowej. Jest założycielem i Prezesem Zarządu SALESmanago Marketing Automation, platformy do automatyzacji działań marketingowych. Jest specjalistą w swojej dziedzinie, a wiedzą, którą posiada, chętnie dzieli się z innymi osobami. Na rynku pojawiła się właśnie jego książka pt. Rewolucja z Marketing Automation. Jak wykorzystać potencjał Big Data.

Wiedza podzielona na trzy części

Książka Błażewicza podzielona jest na trzy główne części. Pierwsza skupia się na nowych pojęciach, które pojawiły się we współczesnym marketingu, druga opowiada o nowych technologiach i ich wpływie na techniki promocyjne, a trzecia jest zbiorem najlepszych przykładów wykorzystania marketing automation. Układ ten pozwala na zapoznanie się z treścią w dowolnej kolejności, inaczej bowiem będą na tytuł patrzeć właściciele małych e-biznesów, a inaczej doświadczeni marketingowcy, którzy znają branżę i na co dzień tworzą kampanie reklamowe.

Wiedza ta podana jest bardzo przystępnie, ale na pewno wielu „zaawansowanych” czytelników nie przeczyta całej książki lub pobieżnie przekartkuje dwa pierwsze rozdziały. Spowodowane jest to tym, że pracownicy działów e-marketingu, którym zależy na byciu ekspertami w tej dziedzinie, znają opisywane w części pierwszej takie pojęcia, jak prosument, efekt ROPO, czy też digital body language. Jednak i w tych dwóch rozdziałach znajdą się fragmenty, które warto przeczytać. Błażewicz wplata bowiem w swoją opowieść o działaniach promocyjnych dużą ilość informacji pochodzących z raportów i branżowych artykułów. Na końcu książki znajduje się około 100 przypisów, często są to odnośniki do stron internetowych. Każdy zainteresowany poszerzeniem informacji może więc spokojnie przeszukać Internet lub bibliotekę i odnaleźć źródła.

Dla przedsiębiorców…

Książka Rewolucja z Marketing Automation. Jak wykorzystać potencjał Big Data to wiedza w pigułce, którą na pewno powinni „połknąć” właściciele małych i średnich firm, szczególnie tych, które zajmują się e-handlem. W Polsce nadal ogromna liczba e-sklepów nie korzysta z narzędzi do e-mail marketingu, nie mówiąc już o automatyzacji. Według badań Mailjet, około 48% firm nie korzysta z żadnej opcji marketing automation, nie wspominając już o sztucznej inteligencji, która może zostać wykorzystana do zbierania danych o kliencie, analizowania jego zachowań i dopasowywania treści do jego osoby.

To nie wszystko. Podobnie jest z działaniami mobilnymi, które cały czas są przez e-marketingowców zaniedbywane. Powołując się na własne badania, przeprowadzone wśród firm użytkujących aplikacje, SALESmanago Marketing Automation dość jasno daje do zrozumienia, że automatyzacja, a także tworzenie kreacji mobilnych, jako proces nadal raczkuje. Dlaczego?

Otóż 86% pytanych osób zadeklarowało, że postrzega kanał mobile jako bardzo ważny dla ich komunikacji z klientami. Jednocześnie zaledwie 13% ankietowanych dokonuje jakiejkolwiek inwestycji w ten kanał.

Dobrze więc widać, że pomimo tego, iż w mediach branżowych cały czas pisze się o mobilnej rewolucji, mówi się o kolejnym roku mobile, trendy e-mail marketingowe skupiają się na działaniach dopasowujących newslettery do urządzeń przenośnych, to nadal gros sprzedawców zapomina o tych kanałach i tym sposobie kontaktu z potencjalnymi odbiorcami.

Książkę Grzegorza Błażewicza powinien wziąć do ręki każdy właściciel firmy, który myśli o tym, aby pozostać na rynku. Zapominają oni bowiem, że pewne zmiany następują bardzo szybko, a dopasowanie się do nich nie zawsze jest tanie i łatwe. Po lekturze Rewolucji z Marketing Automation będą w pewien sposób przygotowani i posiądą wiedzę, która może pomóc rozwinąć działania e-marketingowe o nowe elementy komunikacji z klientem.

…i dla marketingowców

Jeśli pierwsze dwa rozdziały to lektura obowiązkowa dla przedsiębiorców, to trzecim na pewno powinni się zainteresować marketingowcy. Tak naprawdę to zebrana w jednym miejscu wiedza, którą możemy znaleźć w Internecie, ale wymaga to od nas przeszukiwania kolejnych stron www. Tutaj Błażewicz postarał się o stworzenie poradnika zawierającego takie elementy, jak tworzenie persony, zarządzanie kontaktami przez CRM, informacje o pozyskiwaniu leadów, tworzenie dobrej jakości contentu e-mail marketingowego, czy też utrzymywanie higieny bazy adresów e-mail. Nawet jeśli posiadamy tę wiedzę, to warto przypomnieć sobie niektóre działania i je wykorzystać. Odpowiedzmy sobie sami na pytanie: ilu z nas wysłało do subskrybentów newsletter ze zniżką z okazji urodzin? Pewnie nie będzie zbyt wielu odpowiedzi pozytywnych. Pomimo tego, że zjadamy zęby na naszej pracy, często zapominamy o oczywistych rzeczach, które mają wpływ na konwersję. Dlatego właśnie Rewolucja z Marketing Automation powinna znaleźć się na półce osób zajmujących się e-marketingiem.

Grzegorz Błażewicz oddaje w nasze ręce poradnik, który możemy użyć lub zupełnie zignorować. Osoby z branży powiedzą o nim, że w dużej mierze zawiera wiedzę oczywistą. Możliwe, że tak jest, ale wiedza ta podparta jest badaniami, analizami i źródłami. Autor nie rzuca liczb z sufitu i nie dzieli się nieprawdziwymi informacjami. Poza tym, jest to książka napisana w przystępny sposób, bez niepotrzebnych udziwnień i wydumanego języka marketingowego. Dlatego nawet osoby, które stawiają pierwsze kroki w e-marketingu, bez problemu poradzą sobie z lekturą.

 

Kategoria: Książki marketing

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Rewolucja z Marketing Automation

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Rewolucja z Marketing Automation

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej