S.U.M.O.

S.U.M.O. Zamknij Się i Idź Dalej
S.U.M.O. Zamknij Się i Idź Dalej
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Każdemu z nas brakuje czasem chwili na odpoczynek, ba, często działamy na autopilocie, na podstawie naszych utartych schematów, przez co brakuje nam czasu dla siebie, bliskich i dla naszego biznesu. Tak – dla pracy też brakuje nam czasu, gdyż robimy czasem rzeczy, które niezupełnie są potrzebne, a zaniedbujemy te, które są ważne. SUMO jest pewną metodologią działania, która ma nam pomóc na chwilę zapomnieć o wszystkim, byśmy mieli czas na refleksję, analizę, na chwilę z dobrą kawą. Jest to możliwe.

Refleksje, które są nam potrzebne

Jak pisze autor, podstawą metody SUMO jest właśnie wyłączenie autopilota, który kieruje naszą codziennością. Pędzący z nieubłaganą szybkością, pełny różnego rodzaju dystraktorów świat wcale nas do tego nie zachęca. Ludzie są gotowi płacić ogromne sumy za możliwość ucieczki przed zgiełkiem tego świata, aby odnaleźć ciszę i spokój. SUMO pomoże ci znaleźć czas na refleksję i zastanowienie się. Wyzwanie SUMO polega na życiu w sposób bardziej świadomy i uważny. Dzięki temu wyzwaniu po prostu żyje nam się dużo lepiej. Wiemy, że brzmi to jak cytat z podręcznika dla obwoźnego sprzedawcy, ale faktycznie w metodzie tej coś jest. Popatrzmy na pewną rzecz. Nasze umysły są nieustannie stymulowane przez bombardujące je bodźce. Nie mamy czasu, by nacisnąć przycisk pauzy i nieco odpocząć. Pomimo zmęczenia, jakie nam to wszystko przynosi, coraz więcej ludzi zgłasza problemy ze snem. Wszystko dlatego, że żyjemy źle lub po prostu za szybko.

SUMO – czyli co?

SUMO to tak naprawdę skrót od „Shut Up, Move On”. Pierwsza część mówi zamknij się, ale także przestań coś robić, druga część, to stwierdzenie, że należy iść do przodu. Czyli w dużym skrócie. Zatrzymaj się, zastanów, działaj. Oczywiście SUMO to pewne założenie, które składa się z wielu pomniejszych równań. Takich na przykład jak Z+R=W, czyli Zdarzenie + Reakcja = Wynik. To jest wyjście do kolejnych tez i założeń. Mamy wbudowane pewne nawyki, działamy na ich podstawie i one zmuszają nas do reakcji. Czasami stajemy się po prostu ich zakładnikami. Przerażające, ale jednak bardzo prawdziwe. Mówiąc wprost, nasze nawyki mogą nam znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić osiągnięcie szczęścia w życiu. Jak pisze autor: „To, że ścieżka jest wydeptana, nie czyni z niej lepszej drogi”. I faktycznie tak jest. To trochę jak z metodologią LEAN. To, że coś działa w firmie i przynosi zysk, nie oznacza, że nie można tego ulepszyć. Z naszym życiem jest bardzo podobnie. Wyzbycie się niektórych nawyków sprawi, że będzie nam w wielu przypadkach dużo łatwiej.

Rozsądni ludzie robią głupie rzeczy

Czasem zdarza się, że przez dziwaczny zbieg okoliczności, czy też zdarzenia losowego osoby inteligentne dokonują absurdalnych czynów. To, że znamy jakąś lepszą drogę, nie oznacza, że nią pójdziemy. Może się okazać, że emocje zdecydują za nas, a kolejne działania będą prowadzić do jeszcze gorszych sytuacji. Złość, strach, ekscytacja – to wszystko utrudnia nam dostrzeganie najlepszych rozwiązań. Gdy zaangażowanie emocjonalne jest niskie, łatwiej jest nam przyjąć racjonalną perspektywę. I odwrotnie: przy wysokim zaangażowaniu emocjonalnym trudniej o racjonalną perspektywę.

Od wprowadzenia do działania

S.U.M.O. Zamknij Się i Idź Dalej jest pozycją napisaną bardzo przystępnym językiem. Czyta się ją naprawdę lekko i szybko. Dodatkowo autor stara się zasady swojej metodologii wytłumaczyć w sposób bardzo prosty, czytelny. Ogromna ilość przykładów z życia codziennego, opisujących różne sytuacje i interakcje zachodzące pomiędzy nami i innymi osobami pokazują, jak możemy reagować na zdarzenia. Kiedy przyjrzymy się książce, to w każdym z rozdziałów znajdziemy uwypuklone części, tabelki i małe okienka, w których znajdziemy najciekawsze historie i opowieści. Wiele z nich po przeczytaniu wydaje nam się oczywistych, mówimy sobie “Przecież ja bym tak nie zrobił!”, ale może się okazać zupełnie inaczej. Wszystko przez to, że nasze zachowanie kierowane jest wieloma czynnikami.

Warto sięgnąć po S.U.M.O. Zamknij Się i Idź Dalej, gdyż dzięki temu podręcznikowi można popatrzyć na naszą codzienność w inny, bardziej racjonalny sposób.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić S.U.M.O.

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce S.U.M.O.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej