Strategia lean. Kultura uczenia się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Książka „Strategia lean. Kultura uczenia się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej” to praktyczny przewodnik po metodach kierowania firmą zgodnie z kryteriami lean. Michael Ballé, Daniel Jones, Jacques Chaize oraz Orest Fiume, jako doświadczeni specjaliści w tej dziedzinie, kierują książkę do liderów przedsiębiorstw i pracowników chcących zwiększyć zawodową efektywność. Poznajmy zatem najważniejsze zasady lean.

Lean źródłem innowacji. Początki strategii w Toyocie

Na początku warto dowiedzieć się, co strategia lean zakłada i jakie cele możemy dzięki niej osiągnąć. Model lean pomaga wykreować nowe koncepty biznesowe i sposób myślenia.  Cele w ramach lean to:

  1. Przystosowanie warunków zewnętrznych do zamierzeń; 
  2. Poprawa warunków wewnętrznych;
  3. Zapewnienie indywidualnej pomocy i wsparcia; oraz
  4. Skierowanie uwagi na potrzeby klienta.

Strategię lean zainicjowała Toyota. Japońscy sensei (nauczyciele/mistrzowie) propagujący kaizen(doskonalenie się/ciągłe zmiany) rozumieli, że aby coś naprawić, należy pojąć na czym polega problem, powinno się maksymalnie uprościć obsługę maszyn oraz szybko eliminować marnotrawstwa.   

Ideał lean, dobry zespół, lider i menedżer

Każdy kolejny rozdział stanowi fascynujące studia przypadków firm, które dzięki lean osiągnęły sukces. Z tych zwycięskich historii wyczytujemy, że ważne jest budowanie relacji z klientami, wzmacnianie zależności między decyzjami inżynierów a montażem, czy krytyczne przyjrzenie się technologiom i rozróżnienie ich na wartościowe i przestarzałe. Ideał zaś to sytuacja, kiedy problemy klientów są w pełni rozwiązywalne, występuje szeroki wybór, brak defektów/wypadków oraz efektywna energia. Firma hołdująca zasadom lean skupia się nie tylko na klientach, ale również na pracownikach – regularnie wykazuje opiekę i zainteresowanie ich sprawami. Perfekcyjny zespół lean to taki, w którym jasno wiadomo, kto wchodzi w jego skład, posiada zaangażowanego lidera, reagującego na wyzwania grupy i kształtującego dobre nawyki. W takim składzie panuje stabilizacja oraz kaizen. Dobry leanowy menedżer podejmuje działania na rzecz zarządzania wizualnego, dopinguje jednostki do walki z problemami, przyklaskuje zespołowym analizom i inicjatywom.

Lean Strategy Daniel Jones

Polecane praktyki i znaczenie eksperymentów lean 

Rekomendowane praktyki lean to utrzymywanie zindywidualizowanych kontaktów z klientami, szkolenia, zespołowy wysiłek prowadzący do kaizen i system sugestii, który stymuluje kreatywność. Dzięki eksperymentom w ramach lean otrzymuje się lepsze, stabilne, ale jednocześnie innowacyjne produkty oraz ich szerszy i precyzyjniej zdefiniowany wachlarz. Klient dzięki takim ofertom wykona zadanie skuteczniej, inaczej, przyjemniej, oszczędniej oraz korzystniej.          

Połączenie ludzkiego podejścia z technologią

Książka „Strategia lean. Kultura uczenia się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej” jest dopracowanym i cennym materiałem dla osób pragnących eksplozji zawodowego potencjału. Dzięki lekturze widzimy, że metoda ta po mistrzowsku łączy doskonalenie standardów technologicznych z poszerzaniem empatii, tak przecież istotnej w zdrowym środowisku pracy.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Strategia lean

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.