Strategia lean. Kultura uczenia się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej

Książka „Strategia lean. Kultura uczenia się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej” to praktyczny przewodnik po metodach kierowania firmą zgodnie z kryteriami lean. Michael Ballé, Daniel Jones, Jacques Chaize oraz Orest Fiume, jako doświadczeni specjaliści w tej dziedzinie, kierują książkę do liderów przedsiębiorstw i pracowników chcących zwiększyć zawodową efektywność. Poznajmy zatem najważniejsze zasady lean.

Lean źródłem innowacji. Początki strategii w Toyocie

Na początku warto dowiedzieć się, co strategia lean zakłada i jakie cele możemy dzięki niej osiągnąć. Model lean pomaga wykreować nowe koncepty biznesowe i sposób myślenia.  Cele w ramach lean to:

  1. Przystosowanie warunków zewnętrznych do zamierzeń; 
  2. Poprawa warunków wewnętrznych;
  3. Zapewnienie indywidualnej pomocy i wsparcia; oraz
  4. Skierowanie uwagi na potrzeby klienta.

Strategię lean zainicjowała Toyota. Japońscy sensei (nauczyciele/mistrzowie) propagujący kaizen(doskonalenie się/ciągłe zmiany) rozumieli, że aby coś naprawić, należy pojąć na czym polega problem, powinno się maksymalnie uprościć obsługę maszyn oraz szybko eliminować marnotrawstwa.   

Ideał lean, dobry zespół, lider i menedżer

Każdy kolejny rozdział stanowi fascynujące studia przypadków firm, które dzięki lean osiągnęły sukces. Z tych zwycięskich historii wyczytujemy, że ważne jest budowanie relacji z klientami, wzmacnianie zależności między decyzjami inżynierów a montażem, czy krytyczne przyjrzenie się technologiom i rozróżnienie ich na wartościowe i przestarzałe. Ideał zaś to sytuacja, kiedy problemy klientów są w pełni rozwiązywalne, występuje szeroki wybór, brak defektów/wypadków oraz efektywna energia. Firma hołdująca zasadom lean skupia się nie tylko na klientach, ale również na pracownikach – regularnie wykazuje opiekę i zainteresowanie ich sprawami. Perfekcyjny zespół lean to taki, w którym jasno wiadomo, kto wchodzi w jego skład, posiada zaangażowanego lidera, reagującego na wyzwania grupy i kształtującego dobre nawyki. W takim składzie panuje stabilizacja oraz kaizen. Dobry leanowy menedżer podejmuje działania na rzecz zarządzania wizualnego, dopinguje jednostki do walki z problemami, przyklaskuje zespołowym analizom i inicjatywom.

Lean Strategy Daniel Jones

Polecane praktyki i znaczenie eksperymentów lean 

Rekomendowane praktyki lean to utrzymywanie zindywidualizowanych kontaktów z klientami, szkolenia, zespołowy wysiłek prowadzący do kaizen i system sugestii, który stymuluje kreatywność. Dzięki eksperymentom w ramach lean otrzymuje się lepsze, stabilne, ale jednocześnie innowacyjne produkty oraz ich szerszy i precyzyjniej zdefiniowany wachlarz. Klient dzięki takim ofertom wykona zadanie skuteczniej, inaczej, przyjemniej, oszczędniej oraz korzystniej.          

Połączenie ludzkiego podejścia z technologią

Książka „Strategia lean. Kultura uczenia się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej” jest dopracowanym i cennym materiałem dla osób pragnących eksplozji zawodowego potencjału. Dzięki lekturze widzimy, że metoda ta po mistrzowsku łączy doskonalenie standardów technologicznych z poszerzaniem empatii, tak przecież istotnej w zdrowym środowisku pracy.  

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.