Sztuka projektowania tekstów

Sztuka projektowania tekstów. Jak tworzyć treści, które podbiją internet
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Książka „Sztuka projektowania tekstów. Jak tworzyć treści, które podbiją internet” Ewy Szczepaniak to praktyczny poradnik dla blogerów i ludzi pióra w szerszym rozumieniu, zawierający wskazówki dotyczące tworzenia angażujących treści. Przyjrzyjmy się, czy instrukcje rzeczywiście są przydatne.

Blogowy portret komunikacyjny i ścieżki sukcesu

Pierwsza kwestia, o której należy pamiętać to świadome kreowanie portretu komunikacyjnego. Składa się on z tematu tekstu (każdy autor powinien wybrać pasjonującą go sferę), języka (zakładając bloga decydujemy, czy utrzymamy wirtualny dziennik w luźnej formie czy też nie) oraz z tonu wypowiedzi (blog osobisty ma dużo zaimków i subiektywnych opinii, ekspercki w centrum stawia wiedzę i czytelnika, a czasem na prowadzenie wysuwa się narracja danej historii). Jaki bloger odniesie sukces? Autentyczny, dobrze znający własnych czytelników oraz dbający o atrakcyjność tematyczną. Do internetowego odbiorcy najszybciej docierają wpisy podzielone na małe fragmenty i klarowne. Optymalna ich długość oscyluje w granicach 1500-1600 słów.

Właściwy układ tekstu

Istotny jest chwytliwy tytuł, bo tylko taki przyciągnie uwagę i skusi do lektury. Intrygujące nagłówki operują metaforami, aluzjami, niejednoznacznościami. Ciekawa koncepcja na lead – czyli pierwszy akapit tekstu – to zaskakujące zestawienie/kontrast, szokujące stwierdzenie bądź nowinka. Nie zapominajmy, że śródtytuły sprzedają treść i pokazują, czy warto czytać dalej. Niech więc uwypuklają konkrety, ale także nawiązują do tytułu. Wyraziste zakończenie harmonizuje z resztą artykułu, eksponuje sztandarową myśl oraz porusza emocje. Tworząc content unikajmy przysłówków, słów-kliszy, zdrobnień/zgrubień. 

Cechy dobrego tekstu i osobowość blogera

Chcąc zainteresować czytelnika, streśćmy indywidualne wrażenia i zatroszczmy się o ekspresję wypowiedzi. Podkreślajmy poczucie humoru poprzez łamanie schematów i hiperbolizację oraz budujmy napięcie opóźniając akcję albo sygnalizując, co pojawi się w dalszej części tekstu. W historii, która budzi emocje obecna jest misja, życiowe perturbacje, zawsze znajduje się w niej jakiś wróg oraz mądre, dobitne przesłanie. Recenzując produkt, musimy go dokładnie poznać, oddzielić twórcę od dzieła i spróbować odkryć w nim coś pozytywnego (nawet, jeżeli ogólny wydźwięk będzie negatywny). Jak piszą różne typy osobowości? Otóż: ekstrawertycy rzadko planują teksty, natomiast introwertycy na odwrót. Sensualni wrażliwcy skupiają się na uczuciach, a ci polegający na intuicji niechętnie opuszczają świat abstrakcji. 

Skuteczny literacki trening 

Ewa Szczepaniak z prawdziwą wirtuozerią wymieniła czynniki, od których zależy pisarski sukces. Dodatkowo, dzięki licznym ćwiczeniom dołączonym do książki (polegającym np. na założeniu archiwum inspirujących artykułów, czy na wskazaniu błędów oraz niekonsekwencji językowych), „Sztuka projektowania tekstów. Jak tworzyć treści, które podbiją internet” pomoże utalentowanym debiutantom wyszlifować literacko-blogowy warsztat. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Sztuka projektowania tekstów

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Sztuka projektowania tekstów

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej