Wojny walutowe

Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Czy amerykański dolar, który od dziesięcioleci jest rezerwową walutą całego świata, może w ciągu najbliższych lat stracić ten status na rzecz na przykład chińskiego juana? Co może oznaczać dla świata pogłębiająca się dewaluacja amerykańskiej waluty? Czy grozi nam powrót do parytetu złota, zgodnie z którym wartość waluty uzależniona jest od jego rezerw w poszczególnych krajach? Jak pogłębiająca się globalizacja, deflacja z jednej strony oraz inflacja z drugiej strony, topniejące zasoby surowców naturalnych, a również kłopoty monetarne i fiskalne poszczególnych państwa wpływają na kursy walut oraz wzrost gospodarczy? Czy na świecie wybucha właśnie kolejna wojna walutowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi należy szukać w książce Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu Jamesa Rickardsona. W swojej książce w zrozumiały sposób opisuje on bardzo skomplikowane zależności występujące na globalnym rynku finansowym, w szczególności walutowym. W oparciu o analizy historyczne i nowoczesną symulację przeprowadzoną w jednym z tajnych obiektów badawczych w USA rozprawia się z obiegowymi opiniami oraz medialnym i politycznym żargonem w świecie międzynarodowych stosunków finansowych.

James Rickards w swojej książce Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu niczym w teatrze wystawia przedstawienie, w którym aktorami są rządy wszystkich rozwiniętych oraz rozwijających się państwa.

Po zapoznaniu się ze szczegółowym schematem funkcjonowania globalnego rynku walutowego możemy odkryć, że nie ma uniwersalnego leku na obecne, jak i przyszłe bolączki walutowe świata, ponieważ gospodarki prawie wszystkich krajów tworzą obecnie system naczyń połączonych. A zatem celowa dewaluacja jednej waluty, mająca na celu pobudzenie eksportu, może oddziaływać negatywnie na importerów, którzy zmniejszają wielkość zamówień i bezpośrednio spowalniają gospodarkę partnerów zagranicznych. I choć zagranica dysponuje większą siłą nabywczą, staje się realnie biedniejsza. Są to podstawy makroekonomii, które autor upraszcza na tyle, by umożliwić nam zrozumienie i samodzielne formułowanie wniosków na temat kondycji czy przyszłej autonomii naszej rodzimej waluty.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Wojny walutowe

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Wojny walutowe

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej