,

Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować

Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować
Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Zobacz wszystkie oferty

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Chip Heath jest profesorem ze Stanford kształcącym w zakresie teorii organizacji i rozwoju strategii, a Dan Heath to starszy wykładowca na Uniwersytecie Duke’a wspierający przedsiębiorców pracujących na rzecz dobra publicznego. Wspólnie napisali książkę „Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować”.

Decydujące momenty 

Decydujące momenty – krótkie, pamiętne i znaczące sytuacje. Są nimi: 1. Momenty wysokiej rangi, wznoszące się ponad codzienność oraz wykraczające poza tradycyjny bieg wydarzeń, np. proces natury ludzkiej, autorstwa nauczycieli Grega Jourilesa i Susan Bedford, polegający na przeprowadzaniu fikcyjnych procesów przez uczniów, czy tworzenie wyjątkowych wspomnień przez obsługę Hotelu Magic Castle. Decydujące momenty odchodzą od skryptu – przypadek firmy Pret A Manger, gdzie pracownicy dokonują wyboru, komu rozdać za darmo przekąski i napoje. Unikalnymi chwilami są z pewnością 2. Momenty wglądu, poszerzające świadomość i prowadzące do zmian, chociażby do budowania latryn w Bangladeszu przez organizację WaterAid, czy do rozkręcenia działalności Instytutu Projektowania Kursów przez profesora Michaela Palmera. Czasem inni ludzie, trenerzy, skłaniają nas do przekraczania granic, do wyjścia ze strefy komfortu i do przedefiniowania własnego losu. Decydujące momenty to również 3. Momenty Dumy – właśnie dumę poczuła Kira Sloop po otrzymaniu pochwały odnośnie zdolności wokalnych oraz dumy zaznali darczyńcy DonorsChoose po przeczytaniu indywidualnych podziękowań od wspieranych przez nich ludzi. Na dumie opiera się też Couch to 5 K, celebrujący kamienie milowe uczestników. Ważnym budulcem wyjątkowych zdarzeń są 4. Momenty bliskości – bazując na nich Sonia Rhodes poprawiła doświadczenie pacjentów swojego szpitala i zintegrowała kadrę. W aspekcie bliskości, warto także wspomnieć o rewolucji zorganizowanej przez podstawówkę w Waszyngtonie – odbudowała ona zaufanie na linii nauczyciele-rodzice-uczniowie.

Lider w decydujących momentach

Skuteczny lider zarządzający zmianą umie zaznaczyć granicę między starym a nowym porządkiem, czyli świętuje sukcesy pracowników, ich pierwszy dzień w firmie, odejście na emeryturę lub inne mniej oczywiste osiągnięcia. Ponadto, doskonały zwierzchnik określa podwładnym kamienie milowe i kultywuje poczucie celu. Liderzy branży usługowej, dążący do decydujących momentów, zamiast zadowalać negatywnie nastawionych klientów, skupiają się na tych przychylnych, ponieważ przynoszą oni większe zyski. Aby zostać liderem w sferze prywatnej i zawodowej, budujmy szczyty – staniemy się wtedy autorami naszych własnych decydujących momentów. 

Motywująca lektura

Chip i Dan Heath apelują, abyśmy przeciwstawiali się banalnej codzienności oraz wsłuchiwali się w możliwości ukryte w decydujących momentach. W zrozumieniu potęgi wyjątkowych chwil pomagają zamieszczone na końcu rozdziałów Kliniki, bo ukazują one praktyczne wykorzystanie pomysłów poruszanych w książce. 

Książka „Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować” to ciekawa i podnosząca na duchu lektura. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej