PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać

PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 2

Czy istnieją psychologiczne „supermoce”, które pozwalają rozwijać się, a w razie konieczności, przetrwać w sytuacjach kryzysowych? Kamil Zieliński w swojej książce „PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać” zdradza, na rozwój jakich umiejętności warto postawić nie tylko w 2023 roku.

Jakie umiejętności psychologiczne mogą Ci się przydać?

Ludzka natura, a w szczególności warstwa psyche, pomimo wielu lat badań, stanowi nadal zagadkę. Co do jednego jesteśmy zgodni – posiadając odpowiednie kompetencje – można zrozumieć swoich bliskich, współpracowników czy ludzi spotkanych przed chwilą lepiej i skuteczniej.

Istnieją umiejętności, które przydadzą się każdemu z nas. Niezależnie od tego, czy będziesz je wykorzystywać w pracy, domu czy na siłowni  – pozwolą Ci one rozwiązywać nawet najbardziej skomplikowane sprawy.

Weźmy empatię czyli zdolność do rozumienia i odczuwania emocji innych ludzi. Może ona pomóc Ci w nawiązywaniu bliższych relacji, a także w rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu lepszej komunikacji.

W cenie jak zawsze jest asertywność. To zdolność do mówienia o swoich potrzebach i granicach bez agresji lub rezygnacji ze swoich przekonań. Może pomóc Ci w lepszym radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i w zwiększeniu szacunku dla siebie.

Mało który podręcznik wspomina o regulacji emocji czyli zdolności do kontrolowania i modulowania tego, co Ci w „duszy gra” w odpowiedzi na różne sytuacje. Ta umiejętność może pomóc w lepszym radzeniu sobie ze stresem i w utrzymaniu równowagi emocjonalnej.

Powyższe kompetencje są wskazywane najczęściej przez pracowników korporacji oraz dużych firm. A co radzi Karol Zieliński?

Postaw na kompetencje miękkie!

Autor książki „Psychokompetencje” zdaje sobie sprawę, że kwestia psyche i korzystania z pomocy psychologa nadal nie jest w Polsce czymś oczywistym. Proponuje więc czytelnikowi skupienie się i zajęcie 10 najważniejszymi (według autora) kompetencjami. Umiejętności budowania relacji, komunikacyjne, negocjacyjne, myślenia kreatywnego i krytycznego to niektóre z nich.

To kompetencje miękkie pomagające ludziom współpracować ze sobą i osiągać wspólne cele. 10 wybrana przez autora obejmują aspekty takie jak komunikacja, umiejętność pracy zespołowej, zdolność do radzenia sobie z konfliktami, umiejętność przywództwa, umiejętność uczenia się i elastyczność. Wielu pracodawców preferuje kandydatów, którzy mają wyraźnie wykształcone właśnie te kompetencje miękkie, ponieważ wiedzą, że będą one ważne dla efektywności i sukcesu ich organizacji.

Psychologia bez spiny

Kamil Zieliński przekazuje wiedzę skutecznie, unikając naukowego żargonu. Czytając „Psychokompetencje” ma się wrażenie, że nauka ta jest dla niego pasją, którą chce się dzielić z czytelnikiem. To jedna z cech ekspertów, których ciągle mamy za mało.

Autor wymienia dziesięć tzw. „psychologicznych supermocy”, które można rozwinąć, aby stać się bardziej efektywnym, skutecznym człowiekiem. Dodatkowo, Kamil Zieliński zaleca rozwijanie kompetencji interpersonalnych, takich jak zdolność do właściwego rozwiązywania konfliktów, wspierania innych ludzi w kryzysach.

Kamil Zieliński powinien z takim szkoleniem jeździć po polskich firmach, w których kompetencje miękkie pracowników (i przełożonych) różnie się mają. Szczególnie zdolności do skutecznego uczenia się oraz przywództwa wymagają wyjaśnienia oraz odarcia z negatywnych emocji. Bo polski szef jest mało empatyczny, uważa, że na wszystkim zna się najlepiej i nie wybacza błędów.  

„PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać” wydają się światełkiem w tunelu 2023 roku, w którym choć jeden szef powinien przejść na dobrą stronę mocy. Wraz z całym zespołem.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce PSYCHOkompetencje. 10 psychologicznych supermocy, które warto rozwijać

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej